Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nenechte si ujít výstavu Tekutý les

Nenechte si ujít výstavu Tekutý les

Výstava Tekutý les ukazuje nejnovější tvorbu malíře Jiřího Hauschky. Hauschka má na české výtvarné scéně specifické místo. Umělec neabsolvoval žádnou z českých výtvarných akademií a nedostal se tak pod vliv žádného z jasně definovaných malířských okruhů. Důležitý milník v jeho uměleckém vývoji představovalo roční působení ve Velké Británii v okruhu stuckistického hnutí.

Malba Jiřího Hauschky se vždy pohybovala na pomezí abstrakce a realismu, přičemž před umělcovým pobytem ve Velké Británii v ní převažovaly abstraktní prvky. Dobře rozpoznatelným znakem Hauschkova malířského rukopisu byla zvláštní, tekutě působící amorfní forma. Po návratu z britských ostrovů se Hauschka posunul směrem k realističtějšímu pojetí, v němž ona tekutá forma hrála nadále důležitou roli.

výstava tekutý les„Polarita abstrakce–realismus získaly podobu konfrontace dvou odlišných světů v rámci jednoho kompozičního záběru. Do obrazů zároveň vnesla nádech čehosi nadreálného, co přitom organicky existuje ve skutečném světě. Podporuje tak celkové vyznění obrazů, které v nejnovější malířově tvorbě získávají stále zřetelnější náboj surrealismu,“ popisuje Robert Janás, Ph.D., Hauschkovu tvorbu, která bude ke zhlédnutí na výstavě Tekutý les.

Hauschkovy obrazy nabízejí pohled do skutečného světa, v němž se mísí umělcovy zážitky, sny i představy do jednoho organicky působícího celku. Divák se může ponořit do světa viděného očima autora. Má možnost sdílet pohledy do okolní krajiny, ať již ve volné přírodě nebo ve městě. Tyto výřezy ze skutečnosti mají ovšem tu zvláštnost, že v nich prvky viditelné každým člověkem nenásilně splývají s motivy existujícími v Hauschkově imaginaci. Absence českého akademického drilu a britská výtvarná lekce přispěla ke skutečnosti, že si Jiří Hauschka vytvořil specifický malířský styl, který působí v rámci české výtvarné scény originálně a nezaměnitelně.

O směru stuckismus

Výtvarné hnutí vzniklo v roce 1999 v Londýně. Hlavním cílem stuckismu je obnova pozic malby proti rostoucímu vlivu konceptualismu na výtvarné scéně. V devadesátých letech 20. století se často prosazoval názor, že „malba je mrtvá“ a v moderním umění pro ni není místo. Stuckismus se stal prvním výtvarným hnutím, které začalo programově a systematicky prosazovat myšlenku, že malba nemusí ve 21. století zaniknout a může být i nadále progresivním uměleckým projevem. Během uplynulé dekády se stuckismus rozšířil do celého světa, kde dnes téměř v padesáti zemích působí dvě stě stuckistických skupin, které ze stuckismu dělají nejrychleji se rozvíjející umělecké hnutí současnosti. V České republice založil v roce 2004 stuckistickou skupinu historik umění a fotograf Robert Janás. Skupina sdružuje umělce z Prahy i Brna, přestože ji její zakladatel pro lepší srozumitelnost v zahraničí pojmenoval Prague Stuckists. Byla koncipována tak, aby sdružovala mladé výtvarníky, jež, kromě minoritního zastoupení fotografie a kresby, reprezentují různé charakteristické styly české nekonceptuální malby.

O Galerii 21. století (Dukelských hrdinů 26, Praha 7) výstava tekutý les

Soukromá galerie se bude zaměřovat hlavně na současné umění. Pořádat se budou pravidelné výstavy a budou zde umístěny i stálé sbírky. Autoři si vybrali název Galerie 21. století záměrně. Galerie bude stavět na tvorbě současných mladých perspektivních českých autorů, jejichž tvorba se může v započatém století teprve zúročit. Právě proto se první výstava bude věnovat tvorbě českých stuckistů, coby ambiciózní skupině velmi mladého uměleckého směru.

Vernisáž člena pražských stuckistů k výstavě Tekutý les proběhne ve čtvrtek 4. listopadu od 18.30 hodin. Expozici v prostorách pražské Galerie 21. století zahájí kurátor Robert Janás Ph.D. Půjde o tvorbu člena výtvarné skupiny Prague Stuckists, která zejména v poslední době přináší posun směrem k realistickému pojetí. Abstraktní motivy ustupují konkrétnímu světu a mění se do podoby detailu, který dynamizuje obrazovou kompozici. Výstava potrvá do 4. prosince 2010.

Redakce


2.11.2010   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nenechte si ujít výstavu Tekutý les

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 2.11.2010 19:53

punh - 16:23: ten obraz znám, ale stejně mě to pobavilosmajlik - 68 To se člověk aspoň zasměje. Jinak uměleckým dílům typu klikyháky nebo kus dřeva a uprostřed drát taky nerozumímsmajlik - 68

 
punh
punh - 2.11.2010 18:36

Almega: mám kolegu akademického malíře a při vší úctě jeho obrazům nerozumím, ale to bude asi tím, že jsem buransmajlik - 68 A co se mi zase líbí (krajinky...), tak o tom on prohlásí, že je to sr..asmajlik - 68

 
Almega
Almega - 2.11.2010 18:19

punh: No ten je aspoň podobný tzv.naivnímu umění a tím pádem to není úplná sr.ač.ka....

 
punh
punh - 2.11.2010 16:23

Almega: po přečtení tvého příspěvku jsem si vzpomněla na obraz F.R.Čecha Zvířátka obdivují píčusmajlik - 68obrázek - pica(1).jpg

 
Jarča*
Jarča* - 2.11.2010 8:59

Almega: tak pěkně bych to nenapsala, ale při některých výstavách "moderního umění" mám podobný pocit smajlik - 68

 
Almega
Almega - 2.11.2010 8:38

Už je na čase skončit s neumětelstvím a paskvily,různými "videi" a tím vším pauměním,které se nám za posledních 20 let snaží podstrčit umělci typu "Knížák" a pod.Jaké artefakty přežily staletí??Obrazy a sochy a né nějaké čmáranice-patlanice,instalace a nesmysly,které zvýrazňují ne dílo,ale hlavně autora.Předvádět něco,co si člověk případně namaluje nebo upatlá sám,jako umění a "studovat" na to x let,je cesta do zapomnění...Tito stuckisté opravdu umí,i řemeslo,a tak se snad opravdu vrátí i do našich škol úroveň a přestane se dávat přednost neumětelství před poctivým řemeslem a opravdovým uměním.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.