Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Koncerty pro děti plné romantických fantazií

Koncerty pro děti plné romantických fantazií

Další koncerty pro děti Pražské komorní filharmonie  tentokrát s názvem Fantazijní romantismus podnítí dětské sny a představivost v prostorách Dvořákovy síně Rudolfina již tuto sobotu 2. března. V časech od 10 nebo 12 hodin tak budou moci nejmenší posluchači usednout po vzoru dospělých do hlediště skvostného sálu, nechat na sebe působit melodie od nejznámějších skladatelů a zároveň se dozvědět řadu zajímavostí ze světa hudby. Jak už sám název napovídá, malí návštěvníci budou vtaženi do barvitého období romantismu, které určovalo směr v hudbě po celé 19. století.

Spolu s orchestrem PKF pod vedením jejího šéfdirigenta Jakuba Hrůši provedou děti hodinovým programem členové Divadla D21 (bývalé Malé Vinohradské divadlo) v rolích oblíbených postav marťánka Martina a jeho pozemských kamarádů - nezbedy Káji a rozumné Hedy. Připraveni budou rovněž speciální hosté - populární herci Bára Hrzánová a Radek Holub, kteří sobotním pořadům vnuknou nezaměnitelnou atmosféru.

Poslední volné vstupenky v kategoriích pro děti i dospělé je možné zakoupit v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.

 

Skladby romantické epochy jsou charakteristické city a fantaziemi svých autorů, kteří velmi často využívají národních a hrdinských námětů. Hudba odráží rozvolňování společenských struktur, kdy Evropa žila důsledky Francouzské revoluce, napoleonských válek a zhroucení feudálního systému. A tak oproti střízlivosti, jasnosti a uměřenosti předešlého klasicismu se v hudbě projevují rozvernost a svoboda. Skladatelé se rovněž vymanili z povinnosti skládat pouze pro své aristokratické pány, čímž se hudba ze dvorů a síní určených pouze pro šlechtu dostala i do divadel a k širšímu publiku. Nejvýznamnějšími představiteli tohoto směru byli Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Franz Schubert, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Carl Maria von Weber, Ferenz Liszt, Frédéric Chopin, Hector Berlioz nebo Richard Wagner.

 

Bára Hrzánová (22. 4. 1964 České Budějovice) je dcera známého herce Jiřího Hrzána. Po absolvování pražské DAMU nastoupila do angažmá v Národním divadle, z něj pak v roce 1993 přešla do Divadla Na zábradlí. Roku 1994 získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon v Čechovově Rackovi.  Nezapomenutelnou rolí, která je provázená velkým úspěchem i Cenou Thálie z roku 2003, je role Helenky Součkové v úspěšné inscenaci Ireny Douskové HRDÝ BUDŽES. Nyní je na volné noze, pravidelně hostuje v inscenacích Divadla Na Jezerce a v Hrdém Budžesovi.


Za povšimnutí stojí také její filmová kariéra: za svou retardovanou Johanku v Renčově Requiem pro panenku získala ocenění na filmovém festivalu v Torontu, v letech 1995 a 1997 byla dvakrát nominovaná na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli - ve filmech Díky za každé nové ráno (1994) a Spiklenci slasti (1996).

Radek Holub (22. 8. 1968 Praha) se od mládí věnoval sportu a hrál divadlo. Navzdory tomu, že ve čtvrtém ročníku opustil DAMU, dostal nabídku účinkovat v divadelním spolku Kašpar, kde se jeho nejvýraznější rolí stala postava Cyrana. Odtud odešel do Divadla Na zábradlí za režisérem Petrem Léblem, kde vystupoval v inscenacích jako Racek, Story, Kabaret. Se svojí manželkou, Bárou Hrzánovou, pravidelně hostuje v Divadle Na Jezerce.

Od poloviny 90. let se objevuje i ve filmové a televizní tvorbě, kde obvykle ztělesňuje záporné nebo komické, nevyrovnané charaktery. Velkou příležitost dostal jako darebák Hejl ve všech řadách úspěšného seriálu Zdivočelá země nebo si zahrál vojína Kefalína v seriálové verzi Černých Baronů.

Redakce


1.3.2013   Rubrika: Kulturní pozvánka   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Koncerty pro děti plné romantických fantazií

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57042.
Archiv anket.