Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Záhada staré kaple. 2. díl

Záhada staré kaple. 2. díl

Až na Zdeňka jsme všichni vystoupili. On se pohodlně rozvalil v křesílku a na kolejničkách pojížděl v improvizované pracovně od monitoru k monitoru. Jeho soustředěnou tvář ozařovalo jen modravé světlo obrazovek, čímž získal až nadpřirozenou vizáž. Ruce se mu rychle míhaly po klávesnici a ve stísněném prostoru se postupně rozsvěcela malá červená a zelená světélka jako oči nočních tvorů. Za chvíli vypadal, jako by ho obklíčily miniaturní barevné světlušky.

„Hele, zašoupněte ty dveře, hrozně sem táhne!“ zahudral s předstíranou nevrlostí. Dveře s bouchnutím zaklaply a všude kolem nás se rozhostila úplná tma. Na střeše auta se s tichým vrnění otáčelo cosi, co vypadalo jako malinký radar. Spatřila jsem to, až když Adam rozsvítil velkou baterku. Srdnatě vyrazil jako první.

Vystoupali jsme po vydrolených schodech a po odsunutí několika mokrých prken jsme se ocitli uvnitř staré kaple. Kdysi to musela být krásná stavba s nástěnnými obrazy. Teď však světlo tančí po opadané omítce, která sem tam odkrývá zbytek staré fresky. Stěny jsou zjizveny nápisy v azbuce a místy jsou vidět tristní následky nějaké divoké střelby. Vzduch je vlhký a zatuchlý, ačkoli okna už dávno nemají původní vitráže.

Když Adam posvítí na strop, i tam se objevují v omšelé, napůl oloupané modré omítce stíny postav, které kdysi vymaloval dávno pochovaný mistr. Je to smutný pohled. Zvenku se v nočním tichu ozývá jen slabé vrčení vzdáleného motoru, který sem doléhá zřejmě od nedaleké silnice. Snad se jen vracejí pozdní návštěvníci.

V náhlém popudu sahám do kabely a kladu ke zdi do výklenku malou svíčku, která mi zbyla po návštěvě hřbitova. Zapálím ji a její třaslavé světlo ozáří oprýskanou zeď. Určitě nejsem první, koho to napadlo. Malý výstupek je totiž politý voskem, který v podobě maličkých krápníků visí dolů k prošlapané dlažbě. Zdá se, že právě tady kdysi stával oltář.

Nasávám podivný pach staré vlhkosti a tlení. Ačkoli se zvenčí kaple zdála malá, prázdný prostor ve mně vyvolává pocit nejistoty, jako když uprostřed noci stanete sami na prázdném náměstí. Světlo svíčky se odráží na milionech drobných kapiček vlhka, sraženého na kaplestěně. Každý náš krok se rozeznívá a vyvolává v prázdném prostoru drnčivou ozvěnu.

Adamova baterka náhle sama od sebe zhasíná, přestože před chvilinkou do ní dával nové baterie. Ve slabém světle mé svíčky sahá Adam do ledvinky a vyměňuje baterie, potom i žárovičku. Baterka se však nerozsvítí. Je to divné. Prázdnými klenutými okny by přece měl táhnout průvan. Jenomže slabounký plamínek svíčky míří stále nahoru. Jako by ho tam vtahoval neviditelný komín. Hlavou se mi honí spousta myšlenek.

Najednou zvenčí slyším tlumený výkřik. Až to se mnou trhlo, protože jsem se zabrala do vlastních myšlenek a přestala vnímat okolí. Vyběhli jsme před kapli. Dodávka má pootevřené dveře, z nichž slabě září modravé světlo zapnutých monitorů. Adam dveře s rachotem otevře dokořán. Před nejbližším monitorem sedí v otáčivé židli Zdeněk a jeho tvář je sinalá. Všimnu si, že se mu ruka na počítačové myši třese.

„Co se stalo?“ vypálí na něj Adam. „Ttto byste nnnevěřili...“ koktá Zdeněk. „Radši vám rovnou pustím záznam nahrávky." Chvějící se rukou stiskne několik kláves a na monitoru naběhne program měření tepelných změn. S Martinou se mimoděk chytneme za ruce a zíráme na temnou obrazovku, kde se odehrává neuvěřitelný děj.

 

Pokračování příště...

Vikina

Záhada staré kaple:


7.12.2007   Rubrika:   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Záhada staré kaple. 2. díl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Čárina
Čárina - 8.12.2007 16:09

smajlik - 76tak teď nevím, Ordinace, Pojišťovna, VKV ?smajlik - 98 smajlik - 58, jinak bojim smajlik - 65

 
Emmy30.9.
Emmy30.9. - 7.12.2007 21:49

Vikina: Supeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrr,nezklamala jsi az mi behal mraz po zadech.
Doufam ze pristi pokracovani bude konecne,ponevadz jedu do CR na Vanoce a nebudu mit cas docist

 
Lenniss
Lenniss - 7.12.2007 12:36

Vikina: zase ????kdo má čekat celej týden????smajlik - 6
orinka: naprostý souhlassmajlik - 47

 
babkatapka
babkatapka - 7.12.2007 11:53

A ZASE NEVÍM JAK DÁL!!!! v tom nejlepším!!!!! Máš smysl pro dramatičnost, ale kdo to má vydržet?????smajlik - 61smajlik - 61smajlik - 56

 
orinka
orinka - 7.12.2007 11:47

Vikina: to je co by dup!smajlik - 16

 
Vikina
Vikina - 7.12.2007 11:35

orinka: v tom případě uvažuju o Silvestrusmajlik - 68

 
orinka
orinka - 7.12.2007 11:20

Jéžiš, já mám teda dnes blbý nápady, napadl mi název pro jinou povídku, trošku pozměněný dnešní - ZÁHADA STARÉ RAŠPLE. Vikinóóóó, nechceš se toho chopit? Horory ti jdou skvěle, co takhle nějaký humor? A kde se fláká Sára???

 
LenkaT
LenkaT - 7.12.2007 10:15

Vikino, opět jsi nezklamala, ale vydržet týden, to je děs. smajlik - 76

 
celina
celina - 7.12.2007 10:12

Tak z toho jsem vždy na mrtvici,když to skončí v tom nejnapínavějšímsmajlik - 47smajlik - 42

 
Aja
Aja - 7.12.2007 9:35

Za popisnost máš jedničku, to jooo....smajlik - 27

 
orinka
orinka - 7.12.2007 9:26

Vikino, všechna čest. Přiznám se, že jsem teď měla trošku schizofrenní četbu, protože jsem jednou půlkou mozku četla příběh a druhou rozebírala sloh. Umíš krásně navodit atmosféru - vydrolené schody, mokrá prkna - jsi mistr detailů. Já to na ukázku vytisknu a doma to strčím pod nos manželovi - on je písmáksmajlik - 64, ať vidí, jak jsou některé holky šikovné!

 
nagy
nagy - 7.12.2007 8:52

Zase budu týden jak na trnísmajlik - 76

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2891.
Archiv anket.