Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

tepelné čerpadloPři výběru zdroje tepla je nutné počítat nejen vstupní investice, ale také provozní náklady. Není výjimkou, že zdroj tepla s nízkou pořizovací cenou má zvýšené náklady na provoz. S ohledem na životnost a záruky poskytované je pak vhodné počítat návratnost investic na horizontu cca 10 let.

Níže jsme si pro Vás připravili porovnání nákladů spojených s plynovým kotlem a tepelným čerpadlem, který jasně potvrzuje výše uvedený fakt, tj. to, že ušetříte při koupi neznamená, že budete šetřit po celou dobu provozu.

 

Porovnání nákladů na pořízení a provoz plynového kotle a tepelného čerpadla

Rodinný dům, tepelná ztráta 6 kW, 150m2, podlahové vytápění

Plynový kotel Tepelné čerpadlo 
 Pořizovací náklady: cca 160 000,-  Pořizovací náklady: cca 260 000,-
 Provozní náklady: cca 50 000,-/rok  Provozní náklady: cca 25 000,-/rok

 

tepelné čerpadloAno, hodnoty se mohou lišit při porovnání různých výkonů a různých typů tepelného čerpadla. Nicméně, tato kalkulačka nákladů na vytápění webu TZB-info.cz, jasně prokazuje, že tepelnáčerpadla všeobecně patří ke zdrojům tepla s velmi nízkými náklady na provoz.

V tomto případě se tedy rozhodně vyplatí zvolit jako zdroj tepla tepelnéčerpadlo, kdy se Vám investice do něj vrátí za cca 6 let, od toho okamžiku již jen „vyděláváte“ peníze. Na trhu jsou přitom i čerpadla se zárukou 10 let, výjimečné nejsou případy, kdy tepelnéčerpadlo spolehlivě sloužilo i více jak 20 let (podobné zkušenosti mají majitelétepelných čerpadel značky IVT ve Švédsku, kde je topná sezóna ještě delší, než v České republice).

I tepelné čerpadlo je nutné vybírat pečlivě

Nenechte se tedy svést „marketingovými“ informaci o výhodných pořizovacích cenách kotlů na zemní plyn či tuhá paliva, při výběru zdroje tepla pečlivě počítejte veškeré náklady spojené s výrobou tepla.

Zároveň, pečlivě vybírejte i samotné tepelnéčerpadlo. Různé druhy čerpadel jsou vhodné pro jiné typy nemovitostí a požadavky klientů. Vyhněte se prodejcům, jež mají v nabídce pouze omezený počet typů tepelných čerpadel a nemohou Vám tak objektivně poradit. Při komunikaci s prodejcem čerpadel byste pak rovněž měli ptát na:

  • možnost instalace tepelného čerpadla odborníkem
  • schopnost zajistit servisní práce
  • výkon tepelného čerpadla udávanou parametry COP a SCOP
  • záruky poskytované na tepelnéčerpadlo (ať již jde o kompresor či plášťčerpadla)
  • možnost čerpání státních dotací na daný model tepelného čerpadla

Komerční článek


21.2.2017   Rubrika: Vybavení domácnosti   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel – na dlouhodobém horizontu je vítěz jasný

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
ivanka386
ivanka386 - 31.3.2019 23:00

Nad tepelným čerpadlem také uvažujeme. Náš plynový kotel už totiž pomalu dosluhuje a stejně tak by i náš starý komín potřeboval výměnu. Ne, že by nový komín byl nějak drahý, třeba tady https://www.komin-lacno.sk/ se dá sehnat poměrně levně, ale osobně si myslím, že takové tepelné čerpadlo je z dlouhodobého hlediska mnohem lepší volba.

 
koliaska105
koliaska105 - 22.2.2019 1:36

Ta tepelná čerpadla nevypadají špatně. Všimla jsem si, že v poslední době jsou čím dál víc populární. Nicméně si myslím, že existují ještě způsoby vytápění, které jsou finančně mnohem výhodnější. Například topné pelety. Ty používáme my a také nás to výjde levně. Kupujeme je tady: https://www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 385726.
Archiv anket.