Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

S cigaretou do seníku. Velikonoce na vsi v Polabí.

S cigaretou do seníku. Velikonoce na vsi v Polabí.

Chystáte se na Velikonoce? Napište nám, jak je prožíváte, jak vzpomínáte na ty, které jste prožili v dobách svého dětství. Tři z vás vyhrají pěkný dárek

Čtenářská velikonoční soutěž


Každoročně chystáme před Velikonocemi pro koledníky sladkosti. K nám ale chodí tradičně spousta koledníků od malých po velké pro perníková slepovaná a zdobená vajíčka. Kde bych dříve sehnala i 80 a více vajec! Zajímavou skupinou koledníků nebyli jen mí žáčkové, ale i často celé houfy jejich příbuzných, co byli na návštěvě, ba i hodně chalupářských dětiček. Jak jsem se později dověděla, dělali mým perníčkům reklamu ve svých městských školách, kde se mohli pochlubit originální svačinkou. Ta radost a rozzářené oči za tu práci opravdu stojí.

I moje děti chodily kdysi na koledu k sousedům, příbuzným a známým, na vsi jsou většinou všichni jedna rodina.

Syn jako student chodil se svými kamarády ze vsi s obrovskou pomlázkou, na kterou jim děvčata věšela dlouhé barevné pentle a obyčejně dostali pohoštění. Mnohdy jim na to nestačilo dopoledne, a tak se vraceli pozdě k večeru, notně znaveni nejen cestou. Chalupáři, vracející se přes ves auty, si je fotili i s jejich dvoumetrovou pomlázkou. Každý rok si tuto trofej nechával ten nejstarší ze skupiny. Dodnes ji máme v kůlně jako památku.

Když jsem byla mladší, chodili naši chlapi "vyprášit" o Velikonocích všechny manželky i větší dcery. K nám na konci vsi se dostali dost pozdě, to už byli tak "posíleni", že měli pádnou ruku. S dcerou jsme chtěly utéci, proto jsme vylezly po žebříku na půdu a žebřík si vytáhly nahoru. Ani jsme nedutaly, ale děda nás prozradil. Vtom si našli u kůlny jiný žebřík a bylo zle. S cigaretou v ústech a do sena, tomu jsme musely zabránit a vzdaly to. Mezitím se babička objevila s řízky - a byly jsme zachráněny, výprask byl jen symbolický .

Dnes na ty bývalé Velikonoce s důchodci rádi vzpomínáme a přejeme je i budoucím....

Koledy:

Pletu, pletu pomlázku,

bez nití a provázku.

Až pomlázku upletu

zavolám si na tetu.

Teta pozve strejce,

aby přines vejce.

Až strýc vejce přinese,

teta košem zatřese,

dá nám vejce červený,

dá nám vejce zelený,

dá nám vejce modrý,

každý bude dobrý.

 

Originální koleda dospělých koledníků:

Koleda koleda RUM!

Koleda koleda ŘÍZEK!

pateta


13.3.2012   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S cigaretou do seníku. Velikonoce na vsi v Polabí.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
orinka
orinka - 13.3.2012 13:02

Tuhle velikonoční koledu jsem ještě nikde neslyšela, není jednoduchá, tipuju na starší koledníky, ti malí asi museli vystačit s Panímámo zlatičká darujte nám vajíčka.

 
Almega
Almega - 13.3.2012 10:05

No to je veselé vyprávění,opravdu! Ty koledy neznám,jak už jsem pod jiným příspěvkem psala,ve městě se nic neděje,snad za našeho dětství spolužáci se snažili k nám vetřít,ale obvykle jsem mámě zakázala vůbec jim otevírat!! Jednou jsem byla na "velikonoční" zábavě na vesnici,druhý den se mohlo mlátit pomlázkami,takže vesničtí burani měli na WC schované obří pomlázky a těšili se,jak nás po půlnoci zmydlí....Čekala jsem to,tak jsem zcela nečekaně vytrhla prvnímu,který se začal na mě sápat,jeho pomlázku a začala jsem ho mydlit hlava nehlava s řevem,že kdo na mě s tím áhne,je synem smrti!! Zalekli se,nadávali mi,že jsem namyšlená a pod.,ale nedotkli se více...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 949.
Archiv anket.