Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak omezit děti v jídle, aby netrpěly hlady?

Jak omezit děti v jídle, aby netrpěly hlady?

Dětská obezita je narůstajícím problémem snad ve většině rozvinutých zemí moderního světa. Ačkoli je tato problematika u dětí se syndromem Prader-Willi specifická, z hlediska výživy často spadají tito dětští pacienti do stále širší skupiny obézních dětí. Co tedy dělat, aby z obézního dítěte nevyrostl obézní dospělý?

Obezita, která se vyvine už v dětském věku, je riziková hned z několika příčin. Z obézních dětí totiž často rostou obézní dospělí. A komplikace obezity přicházejí mnohem dříve u těch dospělých pacientů, kteří se s kilogramy navíc potýkali už od dětství. Problémem je také to, že s obezitou je často spojena nižší kvalita života a psychické potíže dané tlakem dětského kolektivu.

Obecně platí, že malá změna jako zařazení nové potraviny, potravinového doplňku nebo i léku, situaci neřeší. Na místě je zásah do životosprávy dítěte. Děti ale žijí s rodiči, a pokud se nezmění rodina a její prostředí, je malá naděje na úspěch.

Pohyb

Řešitelné bývá zavedení pravidelné pohybové aktivity pro dítě. Fyzická aktivita je lidskou potřebou v každém věku a děti většinou nemají problém si pohybové hry zamilovat. Obvykle není potřeba, aby se rodina zvlášť angažovala, postačí najít pro dítě například vhodný sportovní klub a zabezpečit tam jeho docházku.

Jídelníček

Druhou stranou mince je skladba stravy. Bez zásahu do jídelníčku se jakékoli hubnutí neobejde. Je třeba zdůraznit, že děti by nikdy neměly hubnout rychleji než asi o 1 kg za týden, lepší je o 0,5 kg. Přitom platí, že dítě bychom neměli trápit hlady. Existuje řada faktorů, které je dobré zohlednit při tvorbě jídelníčku. My zkusíme vyjmenovat ty, které slibují největší zisk.

Sladkosti jak omezit děti

Děti milují sladkosti. S jejich snadnou dostupností existuje spousta dětí, které je jedí snad po kilech. Sladkosti jsou kromě cukru často vyráběny z nekvalitních tuků. Ty jsou stejně kaloricky vydatné jako tuky kvalitní, zato neprospívají zdraví. Cukr obsažený ve sladkostech se navíc rychle vstřebá a spotřebuje, takže tělo již za krátkou dobu po konzumaci oznámí, že má hlad. Je pravděpodobné, že dítě často sáhne právě po další sladkosti, aby hlad zapudilo.

Sacharidy

Klíčem k udržení pocitu sytosti jsou sacharidy. Jednoduché sacharidy nazýváme cukry, složité jsou škroby. Ve sladkostech jsou cukry, „rychlé“ sacharidy. Nejběžnějším zdrojem škrobů je obilí a taky brambory. Škroby se tráví a vstřebávají mnohem pomaleji než cukry, a udržují tak dlouho stabilní koncentraci cukru glukózy v krvi. Ideální je, když dítě k dalšímu jídlu dne nepřistupuje vyhladovělé. Výtečné jsou všechny celozrnné obiloviny, které přinášejí cenné minerály, vitaminy a vlákninu.

Bílkoviny

Přísun kvalitních bílkovin je pro každé dítě důležitý už jen z hlediska jeho růstu. Kvalitní zdroje bílkovin neprovází tolik tuku jako například u mastných mas. Bílkovina také dobře udržuje pocit sytosti a jídla s vyšším obsahem bílkovin jsou sytá. Doporučit lze ryby mořské (a to i tučné druhy jako losos, makrela, s ohledem na kvalitní tuky) i sladkovodní, drůbež (hlavně krůtí, kuřecí), hovězí maso, méně vepřové.
Možností k experimentu s chutí jsou nové bílkovinné výrobky jako tofu nebo šmakoun. Na druhou stranu osvědčenými zdroji bílkovin kromě masa je tvaroh, vaječné bílky a luštěniny. V luštěninách bílkoviny doprovázejí škroby a vláknina, a to z nich dělá velice užitečnou potravinu.

Pravidelnost

Když bude jídelní režim obsahovat alespoň pět jídel denně, v případě potřeby i 6-7, a ta budou přicházet ve vhodných intervalech, pomůže to velmi účinně předejít hladu. Je důležité nekonzumovat mezi jídly nic, ani různé křupavé věci, oříšky a sladkosti. Ty mohou být podány (i dítě při redukci hmotnosti si může dát něco dobrého), ale vždy v dobu jídla se započítáním jejich kalorické hodnoty.

Děti je těžké uhlídat. Pokud si ale všichni v rodině uvědomí, že jen společnými silami mohou situaci řešit, je velká naděje na změnu k lepšímu. Zvažujete-li své dítě omezit v jídle, požádejte o radu pediatra, který dítě zná a může doporučit i jiné specialisty, například poradce pro výživu, psychoterapeuty, nutriční terapeuty.

 

(shmt)
Zdroj: www.ulekare.cz

Převzatý článek


22.8.2011   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak omezit děti v jídle, aby netrpěly hlady?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Riki
Riki - 22.8.2011 13:30

Bellana: jo, je fakt, že tlustejch dětí je takhle v kočárkovém věku hodně. smajlik - 26 Taky nevím, k čemu je dobrý, když rodiče podávají vrcholové sportovní výkony, ale dítě se přitom nese na zádech v sedačce, veze za kolem v sedačce, nebo v tom kočárku, nudí se, spí nebo pobrekává... jestli by nestálo za to teda menší sportovní vypětí, ale trošku s ohledem na to dítě. No ale kecat jim do toho nemůžu, jejich boj. Ale zrovna včera jsem viděla takovou nekonečně trpělivou maminku, to bylo hodně i na mě - taky měla na zádech sedačku, ale prázdnou, dítko šlo po svejch a protože bylo hodně malý, tak kořen na lesní cestě, jaký dospělý člověk snadno překročí, přelejzalo 10 minut. Ale radostně, evidentně ho to bavilo, a sotva přelezlo, metelilo si to k dalšímu, ještě většímu, a nadšeně přelejzalo znovu. A když ho matka chtěla dát do sedačky, bránilo se, že ne, že půjde samo, tak ho nechala. Normálně by člověk ušel kilometr, takhle s dítětem za stejnou dobu zhruba 5x míň, asi to chce pevný nervy, čekat na prcka, než se dobatolí, ale určitě je to lepší, než když za celej den dítě vyndají z nosiče jen na jídlo nebo vyčurat. smajlik - 26

 
surika7
surika7 - 22.8.2011 11:11

Velmi záleží na prvních pár letech dětského života, jak jim rodiče tzv. nastaví "chuťové buňky" pokud jim dopřávají tučná a nezdravá jídla, pak se marně potýkají s následky !!!!

 
Bellana
Bellana - 22.8.2011 11:08

Když vidím rodiče s cigaretou s dítětem v kočárku s čokoládou, mám chuť žalovat je za týrání. Pomalu ubývá lidí s přiměřenou váhou. Skoro mi připadá, že se brzy budeme dělit na bečky a vyzábliny. Obojí to přehánějí s jídlem a oba extrémy škodí zdraví. Ostatně soudím, že malým dětem se čaj nemá sladit, sladkosti nepatří do jejich jídelníčku vůbec, mělo by jim stačit ovoce. A hlavně by měly být podporovány v tom, aby se co nejvíc hýbaly, jen tak, pro potěšení, ne organizovaná sportovní aktivita. Matky to sice nudí, ale i tak by měly na mateřské s dítětem chodit, hrát si s balónem, běhat, nutit pohodlnější děti, aby se hýbaly. K čemu je dítěti, že se matka krásně projede na inlajnech za kočárkem? To je aktivita pro matku, ne pro dítě. K čemu je dítěti, když si krásně kreslí v dětském koutku fitka, zatímco se matka věnuje aerobiku? Pokud ho pak nechá pořádně vyběhat, pak je to OK, ale většinou ho pak autem převeze domů a tam ho zase podporuje v nějaké sedavé aktivitě, třeba ho usadí k televizi, aby ji neotravovalo a aby mohla vyblejskat byt a uvařit večeři. Pak nemají být děti tlusté. Možná mám zkreslený pohled na věc, ale pohledem z venku to na mě tak působí. (Z venku proto, že potkávám jen cizí mladé matky a zaslechnu jen útržky z jejich rozhovorů, hlavně ten dojem mám z internetových diskuzí.)

 
Stanik
Stanik - 22.8.2011 10:47

dekuji sve mamince, ze nas naucila neprezirat se, sladkosti se doma vyskytovaly jen vyjmecne, orisky, ci bramburky vubec, stavy ani sladke limodnay se u nas nevedly. Zato bylo hodne sezonniho ovoce a zeleniny ze zahradky.. delala nam svaciny do skoly, naucili jsme se bratrem jits pravidelne a pit z 95% jen cistou vodu.
Kdyz vidim dneska ditak s jupiky a pytlem bramburku, cpouci s emezi jidly... vubec se nedivim, ze je tolik malych bucliku a obeznich pubertaku.

 
Almega
Almega - 22.8.2011 9:51

Řekla bych,že dětem sladkosti do pusy nepatří až tak do 1. třídy...Hodně záleží,jak na tom jsou rodiče:jestli se i oni přežírají a jsou v nadváze,tak i jejich děti tak dopadnou-není v tom toliko dědičnost,ale i to složení a množství stravy.Jsou-li rodiče vegetariány,tak i děti to částečně neb zcela přijmou a nebudou nikdy tlusté.Já sama řešít tloušťku nemusela, až poslední 2 roky,po přechodu-něco se po - - a i když se snažím,tak to sádlo drží a nechce mne opustit!Ovšem je pravda,že si např. čokoládu a zmrzlinu neodepřu....

 
Linda
Linda - 22.8.2011 9:34

Teorii zvládám levou zadní, ale praxe pokulhává (lépe receno je snad neznohá). A kdyz nejsem shopna zvládnou sama sebe jak to muzu pozadovat od detí smajlik - 26.

 
mashanka
mashanka - 22.8.2011 7:30

No jak - řešit až obezitu, to už je pozdě - zbytečně se naučí to jídlo moc řešit a v horším případě se stane na něm záislé..
Když vidím, že se začíná lehce zakulacovat, prostě mu ty sladkosti nedám - nebo jen občas, po prokazatelném fyzickém výkonu - třeba na nebo po pořádné procházce, výletu na kolech, apod.
Stejně jako to dělám se sebou - taky si nedovolím každý den u TV sežrat celou čokoládu.
Dítě většinu návyků pochytí od rodičů

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.