Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Nové technologie ve školách: škodí dětským očím?

Nové technologie ve školách: škodí dětským očím?

Dnešní školy a učitelé, kteří chtějí držet krok s moderní dobou, plní své třídy počítači, interaktivními tabulemi a dalšími typy digitálních zařízení. Všechny tyto přístroje navyšují čas, který děti tráví s pohledem upřeným do monitorů a obrazovek. Může to mít pro dětský zrak škodlivé následky?

 

Staré obavy v novém věku

Rodiče si dělali starosti o zrak svých dětí snad už v dobách, kdy byl vynalezen knihtisk. Stejně jako kdysi čtení, i nové technologie kladou na dětský zrak vyšší nároky, ale zatím nic nenaznačuje, že by jej mohly jakkoli poškodit. Odborníci se shodují v tom, že nemá smysl si dělat v tomto ohledu přehnané starosti.

 

Na co si dát pozor

Přestože není nutné se obávat škodlivého vlivu nových technologií na dětský zrak, existují určitá rizika, o kterých by rodiče měli vědět:nové technologie ve školách škodí

Displej telefonu: Dnes běžné chytré telefony musí natěsnat mnoho textu do malého prostoru displeje a písmena jsou proto velmi drobná. Titěrný text čtený z malé vzdálenosti značně namáhá a unavuje oči. Rodiče by proto měli poradit svým dětem, aby tato zařízení používaly jen pro jednorázové, rychlé účely, nikoli například ke čtení delších dokumentů.

Sezení u počítače: Další skryté riziko představují moderní technologie nikoli jen pro dětské oči, ale také pro jejich páteř. Protože počítače, se kterými děti stále častěji pracují, bývají pevně umístěny na desce stolu, je nutné při práci s nimi setrvávat dlouhou dobu ve stále stejné poloze. To představuje nebezpečí pro dětskou vyvíjející se páteř a může způsobovat bolesti zad. Možným řešením je přizpůsobit výšku stolu a velikost stolní desky co nejlépe velikosti dítěte, aby dlouhá práce s počítačem byla co nejméně namáhavá.

Upřený pohled na monitor: Nakonec je nutné si uvědomit, že jakákoli dlouhá práce s pohledem upřeným na obrazovku skutečně unavuje oči. To se může projevit pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku. Soubor těchto potíží se označuje jako syndrom počítačového vidění, a pokud se objeví, je nutné práci na počítači přerušit.

 

(vek)

Zdroj: www.zeleny-zakal.cz

Převzatý článek


23.2.2012   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nové technologie ve školách: škodí dětským očím?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Linda
Linda - 23.2.2012 12:08

Za mych skolnich let jsme taky meli zkazené oci ze cteni knizek pri baterce pod dekou, bolely nás záda z sezeni na skolnich zidli z roku p.n.l. Nekdo se sklanel tak ze psal pomalu nosem... a nakonec prezili jsme vsichni. Dnesni deti holt maji pocitace a elektronické tabule a kazi si oci z nich a záda z pochybného sezeni. Vzdycky neco bylo jest a bude a musi se proti tomu zalarmovat vsechno smajlik - 26.
Kdyz to vezmu podle sebe - sedela jsem ve skole 8 hodin, prisla domu a sedela dalsich x hodin nad ukolama. Potomstvo sedi ve skole nejakych 6 hodin, zbytek je kreativni a doma lezi u pocitacu (at uz studijne ci soukrome) v posteli, na zemi, po kreslem...

 
Světlonoska
Světlonoska - 23.2.2012 9:37

Já zase v dětsví hodně četla knížky,tyhle vymoženosti ještě zdaleka nebyly a nosím brýle...jako celá naše rodina..takže i část.dědičné,
někoho to mine,někoho ne,ale bez brýlí už bych se necítila ve své kuži,beru je jako šperksmajlik - 58smajlik - 94smajlik - 64

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55561.
Archiv anket.