Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Má vaše dítě odstálé uši?

Má vaše dítě odstálé uši?

Operace odstálých boltců je jeden z velmi častých estetických výkonů na klinice ESThÉ. Většinou bývá tato vada oboustranná, i když úhel odstupu boltce nemusí být na obou stranách stejný.

„Děti s nápadně odstálými boltci mohou být terčem bezohledného posměchu svého okolí, který může vyvolat různé psychické poruchy,“říká plastický chirurg MUDr. Libor Kment, spoluvlastník kliniky ESThÉ, zástupce primáře na Klinice plastické chirurgie Fakultní nemocnice na Bulovce.

 

Pro optimální načasování operace je nutný velmi individuální přístup k pacientovi. Dítě si většinou svoji odchylku uvědomuje až po vstupu do školního kolektivu, a proto se tento problém snažíme řešit individuálně, nejčastěji mezi 5. - 7. rokem života. Nejčastěji právě před nástupem do školy. Na klinice ESThÉ nikdy neprovádíme zákrok u dítěte, které operaci jednoznačně odmítá a požadovaný výkon je spíše přáním rodičů než dítěte samotného. V tomto případě výkon odložíme do doby rozhodnutí dítěte k operaci, kterou lze provést i kdykoliv v pozdějším věku. Poměrně často operujeme i dospělé pacienty.

Odstálé boltce vznikají z nedokonalého zahnutí části chrupavky boltce, při kterém dochází k vyhlazení reliéfu boltce a zvětšení úhlu v zadní části boltce na 150 a více stupňů.

K operaci není třeba žádnou speciální přípravu, neboť se většinou výkon provádí v místním znecitlivění. 3 týdny před výkonem by pacient neměl užívat léky ovlivňující srážlivost krve či krvácivost. Také při zánětlivém onemocnění kůže, výsevu akné na kůži, ekzému, kožní plísni nebo špatném celkovém stavu se výkon musí odložit. V ojedinělých případech, kdy je výkon prováděn v celkové anestézii či analgosedaci, je nutné být 6 hodin před operací nalačno.

Operace v lokální anestézii i pooperační průběh není pro spolupracujícího pacienta bolestivý. Ve většině případů je tedy operace prováděna v lokální anestezii. Jen u citlivých a nespolupracujících dětí je na přání rodičů indikována celková anestézie. U dospělých je pooperační období bolestivější.

odstálé uši

Cílem všech operačních technik je snaha docílit zcela přirozeného vzhledu boltce s reliéfem jednotlivých struktur v přirozeném postavení bez nápadných známek chirurgického zákroku. Jednou z metod je člunkovité vyříznutí části kůže na zadní straně boltce s následným zjemněním chrupavky v místech přirozeného ohnutí zbroušením frézkou nebo skalpelem, eventuálně pomocí paralelních nářezů chrupavky. Nejdůležitější fáze operace je modelace chrupavky boltce do správného tvaru a jeho přiměřené přitažení. Po uzavření kožního řezu za boltcem se někdy zakládají ke zvýraznění tvaru modelovaného boltce zevní odstranitelné stehy. Operace je ukončena celkovým obvazem hlavy s obklady. Jinou metodou je např. modelace boltce pomocí obloukovitých nářezů na přední straně chrupavky speciálně upraveným nožem s následnou fixací stehy. Ve všech případech se stehy odstraňují do 2 týdnů nebo se používá stehů vstřebatelných.

„Po operaci vždy doporučuji pacientům nosit kompresivní obvaz 2-3 týdny nepřetržitě a pak je možné ho přikládat další asi 3 týdny jen na noc.“

recepce esthéKomplikace po operaci odstálých boltců nejsou časté. Mohou to být komplikace všeobecně chirurgické jako například otok, infekce, nekróza kůže či rozestup rány, nebo komplikace specifické k tomuto zákroku, jako přetrvávající otok či zarudnutí boltce, snížená citlivost, uvolnění fixačních stehů a recidiva odstálých boltců, nerovnosti či drobné deformity, zbytnělé jizvy apod.

„Plastika ušních boltců patří mezi nejmenší a nejjednodušší operace v estetické chirurgii a rozhodně není třeba se jí bát,“ ujišťuje plastický chirurg z kliniky ESThÉ MUDr. Libor Kment.

esthé                                  ESThÉ, a.s.
Na Příkopě 17, 110 00 Praha 1
Tel.: 222 868 811
Email: esthe@esthe-plastika.cz
www.esthe-plastika.cz

Jaroslava Machálková


3.5.2012   Rubrika: Péče o krásu. Kosmetika   |   Komentářů 10   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Má vaše dítě odstálé uši?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
martina.marna
martina.marna - 13.7.2016 12:23

My jsme ty odstate usi resili plasticky. Byli jsme na klinice v praze presne na perfect clinic a vse probehlo v poradku

 
YXH
YXH - 5.5.2012 5:34

modroočka: Jestli to je pravda o tom ovoci, tak nase znama asi zbouchala aspon bedynku ovoce denne. smajlik - 68Chudak jeji dcera ma usi jako netopyrek, ale ted uz to neresi, proste si zvykla.

 
modroočka
modroočka - 3.5.2012 15:32

ale mi to píše otřesně... je ve Výchoslovenském vydavatelstvu...

 
modroočka
modroočka - 3.5.2012 15:30

Almega: mám to od asijského profesora - tituly předu i vzadu, světová kapacity, mnoho knih...
Mužeš se podívat na: Orientální diagnostika, Michio Kushi, vydané ve Výchoedolovenského vydavatelstvu v Košicích v r. 1991.
Rozpracování přenosu genetiky, jídla ovlivňující vizáž člověka, vliv na charakteru a mnoho dalšího.

 
jelítko
jelítko - 3.5.2012 11:05

Linda: smajlik - 34smajlik - 34 sorry, ale přimonělo mi to, že jeden náš vlčák to měl stejně smajlik - 40

 
jelítko
jelítko - 3.5.2012 11:03

Můj kamarád měl hrozný plachty a v osumnácti se konečně dočkala operace a je po mindráku.

 
Santé
Santé - 3.5.2012 9:14

Mají odstáté uši oba kluci i já a nijak to neřeším - jako malá jsem z toho měla mindrák, ale kluci jsou v poho, tak to neřešíme. Jsou horší věci. smajlik - 31

 
Linda
Linda - 3.5.2012 8:54

Mladsi dcera se narodila s ohnutym uchem, vypadalo to jako kdyby mela zlomenou chrupavku - do cca roka se ji samo narovnalo, je pravda trosku jinak nez druhé ucho, ale schová to pod vlasy a vlastne ani netusim, jestli to nejak resí smajlik - 26

 
Almega
Almega - 3.5.2012 8:47

modroočka: To jako myslíte vážně ??? Pamatuji se jen na 1 spolužáka ze ZDŠ,který měl velmi odstávající a masité uši a jeden učitel,hnusný sadista,mu je neustále kroutil....Tehdy se ještě ve škole děly věci,co by se dnes nemohly stát...Jo a jedna holka taky měla děsné uši,ale nepamatuji se,že by se to nějak více řešilo,dnes se s každým pseudoproblémem běží k doktorovi a vesele se přešívají nejen uši,ale i nosy,brady,prsa....

 
modroočka
modroočka - 3.5.2012 2:36

Bohužel teprve asi před 8 lety jsem našla odpověď, proč se některé děti rodí s odstávajícími oušky. ... nastávající maminka v těhotenství jedla nadměrné množství ovoce. Kdybych to tušila, neposlouchala bych rady rádoby moudrých starostlivých lidí a všechno by bylo jinak. smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55580.
Archiv anket.