Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jaké jsou nejčastější úrazy u dětí a jak jim předcházet

Jaké jsou nejčastější úrazy u dětí a jak jim předcházet

V České republice zemře vysoké procento dětí starších jednoho roku v důsledku otravy či úrazu. Nejčastějšími příčinami jsou dopravní nehody, úrazy při sportu či nešťastné pády. Také opaření nebo popálení vede často k celoživotním následkům. Díky včasné prevenci a náležité pomoci poraněnému dítěti předejdete těmto zbytečným úmrtím.

Co dělat, když dojde k úrazu?

  • V případě, že dítě upadne do bezvědomí, navštivte ihned lékaře. Lékaři ohlaste, jak dlouho stav bezvědomí u dítěte trvá, popř. jakým způsobem se do něj dostalo.
  • Podstatnou informací pro lékaře je způsob úrazu dítěte. Jak se zranilo? Spadlo na hlavu, na bok, na záda – vždy pečlivě informujte. Z jaké spadlo výšky? Spadlo na dlaždice, koberec, parkety či trávu; to všechno jsou zásadní informace.
  • U nejmenších dětí sledujte bezprostřední chování po úrazu. Rozplakalo se hned po pádu a plakalo dlouho? Nebo až po několika minutách? Utišilo se rychle nebo bylo v šoku?
  • Zejména u malého dítěte pozorujte, zda po úrazu neupadá do extrémních změn chování. Může se chovat nestandardně, více spát, být bez nálady s utlumenými emocemi nebo naopak plakat a být podrážděné, vzteklé. Dalším projevem je mnohdy i nechuť k jídlu. Jestliže zpozorujete po úrazu dítěte nestandardní chování, navštivte ihned lékaře.
  • Po dobu 48 hodin sledujte vaši ratolest, zda je skutečně v pořádku. Nevynechejte pozorování ani v noci. Ideálně dítě po 3-4 hodinách na chvíli vzbuďte, abyste měli jistotu, že mu nic není.

Včasná prevence k nezaplacení

Největší množství úrazů se stane v domácnosti. Mezi ty nejčastější patří závažné popáleniny a opařeniny. V tomto případě platí, že čím menší dítě, tím závažnější stav. Svržení nebo vylití horkého nápoje na sebe je typickým příkladem opaření u malých dětí. Jak těmto situacím předcházet? Nepodávejte dítěti horké nápoje a ani pokrmy. Zabezpečte svou domácnost dětskými pojistkami, nenechávejte dítě bez dozoru a v žádném případě nenechávejte horké pokrmy tak, aby je na sebe mohlo svrhnout. Dbejte na to, aby bylo dítě vedeno k bezpečnému chování a aby vědělo, že na horké jídlo či pití nesmí sahat, jelikož se může popálit.

Dalším případem, kdy dochází ke zbytečnému úrazu dítěte, mnohdy s fatálními následky, je sport. Při jakékoli sportovní aktivitě by si mělo chránit hlavu a mělo by vědět, že nevhodnou hrou si může ublížit.

Jak postupovat v případě otravy

Jedinou a zaručenou prevencí je důsledně ukládat nebezpečné látky (chemikálie, léky apod.) mimo dosah dětí. Jestliže dítě požilo neznámou či nebezpečnou látku, volejte nejprve toxikologické centrum (kontakt a informace najdete zde), kde získáte bezprostřední radu jak postupovat. V žádném případě automaticky nevyvolávejte u dítěte zvracení a ani nenechávejte dítě chemikálii zapít, aniž byste postup konzultovali s toxikologickým centrem. V závažných případech bez prodlení volejte záchrannou službu.

http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/obor/pediatrie

Komerční článek


3.2.2014   Rubrika: Pro maminky   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jaké jsou nejčastější úrazy u dětí a jak jim předcházet

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77188.
    Archiv anket.