Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Mykóza v těhotenství

Jaké jsou nejčastější úrazy u dětí a jak jim předcházet

Toto infekční onemocnění vnitřního a zevního genitálu postihne alespoň jednou za život 75 procent žen, na druhé straně s touto nemocí se nikdy nesetkala celá čtvrtina ženské populace. Vaginální mykózu způsobují kmeny kandida, respektive candida albicans.

Jaké jsou hlavní příčiny mykózy?

Důvodů, proč se žena nakazí právě vaginální mykózou, je skutečně mnoho. Pojďme se na některé podívat podrobněji.

1) Antibiotika

Díky podávání antibiotik ve vagině nastává nerovnováha mikroflóry. Je to zejména z důvodu, že antibiotika plní svůj účel – ničí bakterie. Ovšem tyto léky likvidují i prospěšné bakterie, a v tomto důsledku se množí kvasinky.

2) Výkyvy hormonů

V důsledku podávání hormonálních léků dochází v ženském těle k výkyvu hladiny hormonů a s tím je spojena právě tato mykotická nemoc. Pravidelné užívání antikoncepce nebo substituce zvyšuje náchylnost k vaginální mykóze.

3) Cukrovka a cukr

V případě, že je v krvi zvýšená hladina cukru, velice často dochází k přemnožení kvasinek, kterým se v tomto prostředí náramně daří. Proto by měly být všechny ženy, které trpí cukrovkou velice obezřetné. To stejné platí i v případě, že přijímáte vysoké množství cukru v potravě, jelikož tímto se zvyšuje hladina cukru v krvi.

4) Těhotenství

Tento stav provází řada změn. Jednou z nich je i zvýšení hladiny estrogenů a zejména cukrů. To je hlavní příčinou, proč ženy v průběhu těhotenství trpí mykózou.

5) Stres

Při neustálém stresu se tělo brání a vyplavuje do krve různorodé látky, které mnohdy mohou způsobit rozvoj mykózy.

6) Nevhodné oblečení

Nepatřičným oblečením se velice snadno množí bakterie, které způsobí toto nepříjemné onemocnění. Proto se vyvarujte příliš dlouhého nošení mokrých plavek, neoblékejte si těsné kalhoty, stejně tak se nedoporučuje nosit tanga.

7) Špatná hygiena

Tímto se nemyslí pouze nedostatečná hygiena, ale také hygiena, při které v intimních partiích používáte příliš často mýdlo, které pro toto ošetření není primárně určeno. Dále byste se měli vyvarovat od mytí se parfemovanými mýdly a gely a v neposlední řadě nepoužívat parfemované vložky. Na intimní hygienu je dobré zakoupit si mýdla, která jsou pro toto ošetření určená.

Je možné této nemoci předcházet?

Ano, pročtěte si sedmero rad jak se mykózy vyvarovat.

● V prvé řadě je doporučováno nosit pouze prodyšné bavlněné prádlo a neoblékat si těsné kalhoty.

● Vyhněte se veřejným bazénům a už vůbec se nekoupejte v rybnících či řekách. Dopřát si můžete pouze moře.

● Dodržujte dietu s velice omezeným přísunem cukru a nekonzumujte jídla, která obsahují kvasnice.

● Pro intimní hygienu užívejte mýdla, která jsou na ošetření těchto partií určená.

● Vyhýbejte se deodorantům a parfemovaným hygienickým vložkám.

● Vhodnou prevencí je užívání probiotik, resp. laktobacilů (například gynocaps, lactofeel nebo vitagyn C)

● V případě, že užíváte antibiotika, doplňte je o probiotika pro zažívací trakt.

 

Je pravda, že pokud žena mykózou jednou onemocněla, je k ní náchylnější?

Ne. Pravděpodobnost, že žena dostane mykózu, se odvíjí od způsobu intimní hygieny, stravy, hladiny cukru v krvi, výkyvu hormonů a celkového stylu života, ne od toho, zda jednou tuto nemoc prodělala.

Z jakého důvodu je žena k mykóze v těhotenství náchylnější?

S největší pravděpodobností za zvýšený výskyt může změna hladiny hormonů v krvi a příhodné podmínky pro množení kvasinek. Celý proces, který zavdá vyššímu výskytu kvasinek, probíhá následujícím způsobem: v krvi se změní hladina hormonů, zvýší se hladina estrogenu a také hladina polysacharidu glykogenu v pochvě, který v konečném důsledku sníží přirozenou kyselost ve vagíně a kvasinky se lépe množí. Sliznice je v tomto období velice citlivá, ochranný systém pochvy je narušen, a je náchylná na mykotické infekce. V těhotenství se objeví přibližně u 15 procent žen.

Jak je možné bezpečně tuto nemoc v těhotenství vyléčit?

Aplikují se vaginální antimykotiky, respektive azoly, kterými jsou klotrimazol, ekonazol, fentikonazol a mikonazol. Možné je také používat tetraboritan sodný. Ale i přes snahu nemoc v graviditě vyléčit, je celkový léčebný proces méně úspěšný.

Je plod mykózou ohrožen?

V případě zanedbání léčby se začnou mykotické příznaky projevovat skutečně výrazně, a žena proto zpravidla navštíví svého gynekologa, který začne aplikovat léky včas. Plod není touto infekcí ohrožen, a tímto ani nedochází k předčasným porodům.

Měla by být prevence v těhotenství stejná jako u negravidních žen?

V zásadě se doporučuje po celou dobu těhotenství preventivně užívat probiotika v tabletách, která jsou volně prodejná v lékárně. Při graviditě je vhodné jako prevenci aplikovat probiotika do pochvy, které udrží její pH kyselé. V případě správně kyselého pH se nemnoží bakterie a kvasinky a pravděpodobnost výskytu mykózy je snížena na minimum. Posledním doporučením je omezit příjem cukrů, tj. snížit hladinu cukru v krvi.

Vyplatí se používat speciální hygienické přípravky na intimní partie?

Ano, užívání se vyplatí, a to zejména z toho důvodu, že nemají zásadité pH a nemění pH v pochvě. Stejný účel splní i voda. Velice nevhodná jsou běžná mýdla, která jsou parfemovaná a mění pH.

Mohu zakoupit volně prodejné léky na mykózu nebo musím k lékaři?

Volně prodejné léky na mykózu koupíte v lékárně. Můžete je zakoupit jako preventivní ochranu, kdyby vás nemoc překvapila o víkendu, kdy jsou obyčejně ordinace lékařů zavřené. Ale v případě, že máte podezření na mykózu, raději svého gynekologa navštivte.

Jaké léky to jsou?

Zpravidla se jedná o tabletky, které obsahují ekonazolnitrát. V lékárně se zeptejte lékárníka, který vám ochotně poradí.

 

Článek připraven s gynekologickým centrem CMCPraha

http://www.cmcpraha.cz/

Komerční článek


9.3.2014   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mykóza v těhotenství

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Adelindacz
Adelindacz - 18.5.2021 14:17

Ahoj holky, tyhle rady jsou za mě velmi pravdivé, mám kamarádku gynekoložku a hodně věcí mi z tohoto článku potvrdila . Wobenzym jsem taky zkoušela, ale nějak extra mi nepomohl. Věřím, že každé pomůže něco jiného, mě třeba užívání silver foamu od Gynelly, https://www.gynella.com/pojem/vaginalni-mykoza/

 
Musilka
Musilka - 4.6.2014 15:49

Na mykózy, které se pořád opakují je nejlepší užívat antimykotikum, který Vám doporučí doktorka a k tomu nasadit ještě Wobenzym a uvidíte, mykózy se na pár let určitě zbavíte.Důležitá je ta kombinace antimykotika+wobenzym!

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77181.
    Archiv anket.