Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Spřáhněte se se spřežkami. Záludnosti české gramatiky.

Spřáhněte se se spřežkami. Záludnosti české gramatiky.

Stává se vám někdy, že se při psaní "zaseknete" a nemůžete se hnout z místa? Zoufale přemýšlíte, jak to slovo správně napsat. Mozek stávkuje a nedodá ani příslušné pravidlo, ani vhodný opis. Ještě ke všemu začne stávkovat i váš cit pro češtinu. Pominu-li psaní velkých písmen (myslím, že už jste si všimli, že se této kapitolce vyhýbám jako čert kříži), hodně často ona situace nastává při psaní předložek ve spojení s nejrůznějšími podstatnými a přídavnými jmény, zájmeny, číslovkami a podobně. Hamletovská otázka v tomto případě zní: zvlášť, nebo dohromady?

Možná si to ze školy pamatujete, možná ne, tak jen připomínám: pakliže předložku a následující slovo píšeme dohromady, označujeme výsledek jako spřežku. Dvě (nebo i tři) slova se spolu "spřáhnou" a vytvoří jeden nový pojem. Nejčastěji se můžete setkat se spřežkami příslovečnými – ve větě se objevují jako příslovce místa, času apod. Podle psaní dohromady/zvlášť lze předložková spojení rozdělit do několika skupin:

1) V podstatě je jedno, zda spojení napíšeme dohromady, nebo zvlášť. Obě varianty mají úplně stejný význam. Snad jen současný trend, zdá se mi, upřednostňuje psaní dohromady.

Takže se píše bezesporu i beze sporu, bezpochyby i bez pochyby, kupodivu i ku podivu, na příklad i například, obden i ob den, vpodvečer i v podvečer, vpůli i v půli, zdáli i z dáli, zjara i z jara, zpočátku i z počátku, donedávna i do nedávna, doširoka i do široka, načerno i na černo, nakřivo i na křivo, naprázdno i na prázdno, naživu i na živu, odmala i od mala, podomácku i po domácku, zastara i za stara, zasucha i za sucha, zatepla i za tepla, zblízka i z blízka, mimoto i mimo to, poprvé i po prvé, podruhé i po druhé, pokaždé i po každé, zasvé (vzít) i za své.

2) Dané spojení lze napsat jak dohromady, tak zvlášť, ovšem obě varianty se liší svým významem. Takže musíme dát pozor na kontext věty a vybrat tu jedinou správnou možnost: do konce x dokonce, do hromady x dohromady, za to x zato, z ticha x zticha, v tom x vtom, při tom x přitom, z večera x zvečera, po tichu x potichu apod.

Existuje několik "fíglů", jak poznáme, že máme napsat předložku zvlášť. V takovém případě lze mezi předložku a podstatné jméno vložit nějaký přívlastek (Zůstal jsem tam do –samotného– konce. Z –celého– večera jsem nic neměl. Z –hlubokého– ticha se ozval hlas.), což u spřežek nejde (Dokonce se tím chlubí. Zvečera se sešli na náměstí. Buďte už zticha!). Stojí-li za předložkou ukazovací zájmeno, píšeme spojení zvlášť, pokud takové zájmeno můžeme nahradit podstatným jménem (V tom –v té věci– se nikdo nevyzná. Už je po tom – po té události. Chodí na brigádu a za to –za tu práci– dostává plat.) U příslovečné spřežky podobný opis není možný (Vtom se ozval příšerný hluk. Setkáme se u kašny a potom půjdeme do kina. Je to nenápadný, zato však velmi užitečný tvor.)

3) pouze zvlášť píšeme: na rozdíl, beze zbytku, v podstatě, na shledanou (stejně jako na viděnou, na slyšenou). Též v receptech, které jsou svým původem ustrnulá spojení předložky s jmenným tvarem přídavného jména (např. kapr po mlynářsku, pstruh po námořnicku) píšeme předložku zvlášť a zeměpisná jména v nich píšeme s malým počátečním písmenem: vepřové po česku, nákyp po švýcarsku. Také zmizet můžete pouze po anglicku.

Máte s předložkami problém? A když si můžete vybrat v první skupině slov, budete psát dohromady, nebo zvlášť? Co se vám líbí víc?

O čem chcete číst příště?

 

Zdroj:

Pravidla českého pravopisu

talenka


9.3.2007   Rubrika:   |   Komentářů 35   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Spřáhněte se se spřežkami. Záludnosti české gramatiky.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.