Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jména pro tento týden

Jména pro tento týden

Tento týden budou podle současného českého kalendáře slavit svátek nositelé jmen Artur, Xenie, René, Zina, Ondřej, Iva a Blanka.


Artur (26. 11.) je jméno keltského původu, jehož význam se vysvětluje jako "medvěd" nebo jako "vznešený". Počeštěná podoba zní Artuš. Osobností s uvedeným jménem byl např. dramatik, režisér, herec, scénárista a spisovatel Emil Artur Longen.


Xenie (27. 11.) má původ v řeckém přídavném jménu "xenois, xeniá", což se překládá jako "pohostinná". Některé prameny však uvádějí význam jména jako "cizinka". Ukrajinskou podobou jména je Oxana.


Jméno René (28. 11.) je francouzský tvar původně latinského mužského jména Renát. Význam lze vyložit jako "znovuzrozený, obrozený". V zahraničí se toto jméno též užívá jako ženské, kdy má podobu Renée. Známou mužskou osobností byl René Descartes (1596–1650), francouzský filosof, matematik a fyzik. Mezi ženami nelze přehlédnout americkou herečku Renée Zellweger (*1961).


Zina (29. 11.) je ruské jméno. Původ koření v řeckém jménu Zénais a lze je vyložit jako "božská". Variantou jména je též Zinaida. Nositelkou uvedeného jména je např. malířka a spisovatelka Zina Rajnochová.


Jméno Ondřej (30. 11.) má svůj původ v řeckém jméně Andreas (Andreios). Jeho význam vykládáme jako "mužný, statný, odvážný". Další variantou je Andrej, který slavil svátek 11. 10. Známými osobnostmi jsou např. spisovatel a novinář Ondřej Neff (*1945), herec, zpěvák a tanečník Ondřej Havelka (*1954) nebo herec Ondřej Vetchý (*1962).


Iva (1. 12.) je zkrácený tvar jména Ivana, což je ženský protějšek mužského Ivan. Ivan je vlastně slovanská podoba hebrejského jména Jan. Význam tedy vykládáme jako "bůh je milostivý". Jméno bývá též považováno za ženský ekvivalent jména Ivo. Tomu se přisuzuje německý původ a význam "tisový luk". Nositelkou tohoto jména je např. česká herečka Iva Janžurová (*1941) či spisovatelka Iva Hercíková (1935–2007).


Blanka (2. 12.) je španělské jméno s germánským původem ve slově blank nebo španělském blanca. Znamená "bílá", či spíše "běloskvoucí", "třpytivá". Známou osobností s tímto jménem je velmi úspěšná oděvní návrhářka Blanka Matragi (*1953).


Staré kalendáře připomínaly pro tento týden několik zajímavých jmen, která stojí za zmínku:


26. 11. by to byl Konrád. Jméno má německý původ a znamená "smělý rádce".


27. 11. míval svátek Virgil. Latinský původ vysvětlujeme jako "pocházející z rodu Virgiliů". Základem jména je pravděpodobně slovo "virga", česky "ratolest".


28. 11. bychom si připomněli jména Rufus a Josafat. Rufus (také Rufin) je jméno latinského původu a vykládá se jako "červený, zrzavý". Josafat je pravděpodobně příbuzné se jménem Josef, které je v současném kalendáři uvedeno 19. 3.


29. 11. bychom popřáli Saturninovi. Jméno souvisí s názvem římského boha Saturna. Význam tedy zní "plný, zasycený".


1. 12. je tu jméno Eligio, italská a španělská varianta nám známého jména Alois.


2. 12. mívala svátek Bibiana. Latinský původ vychází ze slov "vividus" či "vivus", která překládáme jako "čilý, živý, oživený". Další obdobou jména je také Vivian, Viviana.


S některými z uvedených starých jmen souvisejí i následující pranostiky:

Na svatého Konráda bývá zima neřádná.

Na svatého Josafata lepší kožich nežli vata.

Na Saturnina skučí meluzína.

Na svatého Ondřeje se člověk ještě ohřeje.

Má-li svatý Ondřej na stromech kapky, bude příští rok hojnost ovoce.

Na svatého Eligia není ještě žádná zima.


Zajímavá je také rada, kterou jsem našla dokonce v několika podobách. Zde ji však uvádím pouze v jedné:

Vlhký rok neb suchý takto poznáš: sklenici plnou vody míti máš. Na den svatého Ondřeje to činívej. Přebíhá-li vrchem voda přes něj, to znej, vlhký rok ten; stane-li zároveň, suchý a vyprahlý bude rok ten. (Pranostyka sedlská, rok 1676)


A na závěr rada pro svobodná děvčata:

O půlnoci před svatým Ondřejem má dívka zaklepat na kurník. Ozve-li se jí jako první kohout, do roka se provdá, ozve-li se jí jako první slepice, zůstane ještě svobodná.


Zdroj:

Miloslava Knappová: Jak se bude vaše dítě jmenovat?

Zdeněk Vašků: Velký pranostikon

Monicca


26.11.2007   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jména pro tento týden

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77180.
    Archiv anket.