Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Naše děti berou drogy

Naše děti berou drogy

Vždycky jsem si myslela, že rodiče mohou mít jednání svých dětí pod kontrolou a dokážou je ochránit před nebezpečím. Vždy, když jsem slyšela nějaký příběh k tomuto tématu, tak jsem byla paní chytrá, prý mně by se to stát nemohlo, já bych to poznala, moje dítě je poučeno, blá, blá, blá…. No, nikdy neříkej nikdy a to mé určité povyšování, že já jsem lepší matkou, rychle vzalo za své. Setkala jsem se s tím tak zblízka, že bych to opravdu nikomu nepřála.

Má sestra má dceru Janu a v té době jsme bydleli všichni v jednom domě. Bylo to krásné dítě, sluníčko, které všichni zbožňovali. Sestra byla vdaná za muže, který byl dost svérázný, někdy si agresivně vynucoval pozornost, a když se napil, bylo peklo. Takový dr. Jekyl a pan Hyde. Uměl být i pozorný a dobrý táta, alkohol, pokud se do toho pustil, však vše zkazil. Sestra v rámci zachování rodiny a ovlivněna radami okolí stále čekala na zázrak, že to bude vše dobré. Malá Jana to samozřejmě vnímala a tady se asi postavil základ její drogové závislosti. Matka v rámci toho, že ji chtěla ušetřit, jí lhala. Vše je v pořádku, tátovi je špatně, táta má nějaké problémy v práci, bolí ho hlava…. Tak vlastně to malé dítě nemělo dostatek ochrany, matka ho nechránila, matka byla slabá. Co se týká praktických věcí, nic Janě nechybělo, jezdili k moři, na hory, chodila na různé kroužky, měla dostatek kamarádů, ale... Kde se stala chyba?

Vše začalo, když Janě bylo 13 let

Chodila za školu, zkusila první cigarety a krabicové víno. Ano, řeknete si, to potká každého puberťáka. Bylo jí tak špatně, že jsme byli všichni rádi, že to má za sebou a poučila se. Ve škole dostala důtku a chvilku byl klid. Pak přišla na řadu marihuana, bylo jí 14 let a už byla takový ten vzdorovitý človíček, který ví vše nejlíp. Školní výsledky a docházka šly rapidně dolů, lhala tak, že by jí mohli naši politici závidět. První šok nastal, když poprvé utekla z domova. Hledali jsme ji všude, nahlásili jsme policii, co se stalo, a strašně jsme se o ni všichni báli. Našla se druhý den, v parku na lavičce, promrzlá a hladová. Bylo to první volání o pomoc, které jsme podcenili. Chvilku byl klid, zlepšila se docházka, opravila si známky a byli jsme všichni ukolébaní pocitem, že je vše v pořádku. Oslavila 15. narozeniny a začalo peklo. Její první láska byl narkoman. Přišla o panenství a poprvé zkusila drogu. Přítel jí poradil, jak má účinně mlžit, abychom to nepoznali. Lidé na pervitinu nemají potřebu spánku, nemají chuť k jídlu, nadměrně mluví a gestikulují, a když přijde absťák, jsou útoční. Všechno se to dá svést na pubertu. Nespavost - mami já se musím učit, mně to jde nejlépe v noci. Nechuť k jídlu - mami, já jsem příšerně tlustá, chci zhubnout. Hádavost - pohádala jsem se s kamarádkou. Nadměrné mluvení - dítě se hledá, vyjadřuje názory, jsem ráda, že spolu konečně komunikujeme. Snadno se toto vše přehlédne, ale podle mě už je zle. Na Janu to práskla kamarádka, ale už bylo pozdě. Stěží dodělala základku, sestra jí zaplatila soukromou školu zahradnickou. Chodila tam půl roku, pak ji vyloučili. Bylo jí necelých 16 let, když kompletně vykradla spolu s přítelem celý dům, tenkrát nechala na stole dopis, že nás všechny miluje, ale je to silnější, že je jí to vše moc líto a nemáme ji hledat. Začalo šílené období.

naše děti berou drogyPolicie, kurátoři, vyšetřování, Jana v celostátním pátrání.

Našli ji za měsíc, přítel se na ni vykašlal, neměla už žádné peníze, ani zlato, které vzali. Byla pod zákonem a vlastně pro něho nepohodlná. Za tu dobu zhubla, zestárla o několik let, začala si píchat drogu do žil a dokonale ztratila iluze o lásce. Narkoman nemiluje, narkoman pouze potřebuje, to byla tvrdá realita. Putovala na dětský detox a pak do léčebny. Téměř vojenský dril, jak pro ni, tak pro rodinu. Žádné vycházky, návštěvy za odměnu a pravidelný přísný režim. Pro tuto věkovou kategorii dětí existuje pouze jedno oddělení, kde jsou děti s různými potížemi. Poruchy chování, oběti trestných činů, schizofrenici, pachatelé trestných činů, narkomani a děti psychicky nemocné. Pozor, mluvím o dětském oddělení! Místo nějakého adekvátního léčení nastalo peklo č. 2, Janě se stalo, že ji napadla dívka, která měla schizofrenii, oblíbil si ji mladý násilník, který skoro ubil svou babičku, jedna z dívek jí pravidelně házela oblečení do WC, protože měla potřebu stále prát. Víkendy jsme všichni trávili na lavici léčebny a všechny jsme je proplakali. Nesměla domů a toto byla jediná možnost, jak ji vidět a obejmout. Pak utekla, v županu a v pantoflích a vše nastalo nanovo.

Pátrání, strach, výčitky, dopadení, léčebna.

Takhle to šlo celé 3 roky, měla v kartě červenou fixou napsáno: notorický útěkář. Přidaly se trestné činy, žloutenka, krádeže doma, přidaly se šoky, kdy sestru přivedli lékaři na oddělení a Jana byla za plentou, nedávali jí už šanci. Do 18 let mohla sestra zasahovat, násilím ji umisťovat do léčeben, pomáhat, i když to Jana nechtěla. Jak vaše dítě dosáhne plnoletosti, je všemu konec. Nic nezmůžete. Pouze dítě ujistit, že ho milujete a jste tu pro něho, až bude připraveno na život bez drog. Dnes Jana žije s přítelem narkomanem a drogou. S matkou se vídá, mají svá pravidla, respektují se a vycházejí spolu možná lépe než dřív. Já jen vidím tu nesmírnou bolest a zoufalství, když sestra přijde a vypráví mi o setkání s dcerou. I když se vztahy mezi nimi zlepšily, cítí obrovské výčitky a vinu za to, co se stalo. Bohužel se to nedá vrátit, ale pokusit se krůček po krůčku napravit, co se dá. Věřím, že se to holkám povede, a držím jim moc palce.

 

Vaše věštkyně Regina
Autorka je členkou Věštírny Květy Fialové

Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!

Každé pondělí můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.

(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)

 

Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz


POZOR!

Z důvodu velké vytíženosti Věštírny Květy Fialové můžete své dotazy pokládat pouze v pondělí. Děkujeme za pochopení.

 

Věštírna K.Fialové


4.4.2011   Rubrika: Věštírna   |   Komentářů 21   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Naše děti berou drogy

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-21
Daggy
Daggy - 4.5.2011 16:34

Dokud to člověk nezažije na vlastní kůži.... Almera má svým způsobem pravdu, i když to napsala tak, že vás to popudilo. V určité fázi se od toho dítěte musíte odříznout, jinak nastane vaše vlastní sebedestrukce a zničíte život i ostatním kolem sebe. Smutné, ale je to tak. Bohužel vím, o čem tu píšu.

 
odlaska
odlaska - 5.4.2011 12:27

Almega: Rozumím přesně, co jsi tím chtěla říct a souhlasím. Když se rodič snaží dobře vychovat své dítě a dopadne to takto, tak je lepší ho nechat jít, ať si dělá, co chce- ničí si svůj život, ať aspoň neničí ten můj...

 
kobližka
kobližka - 4.4.2011 21:49

Almega: Almega: No,potěš pánbů...ty jsi teda dáreček!Srovnávat dítě s nějakým zmetkem vyrobený v továrně,to už chce opravdu silný žaludek a absenci citu.Názor,že na "zlobivé dítě" je dobré zapomenout a vzít si nějaké jiné......skoro jako by sis vybírala pejska v útulku.....ale ani toho bych ti nesvěřila...

 
IHope
IHope - 4.4.2011 21:24

Almega: mas deti? Asi ne, vid? A jestli ano, tak mi je jich uprimne lito. Mne tvuj komentar prijde strasny. Tak bych se nevyjadrila ani o zvireti.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 4.4.2011 15:01

toto je stav nejistoty, nevíte kdy a kdo vám zazvoní u dveří a jakou zprávu dostanete. Co bude kdo požadovat. smajlik - 85

 
modroočka
modroočka - 4.4.2011 14:43

spadnout k alkoholu, kouření, drogám aj. nástrahám to může dnes téměř každý a v kterémkoli věku. Cesta návratu je velmi velmi těžká.
smajlik - 43 smajlik - 45

 
Petruša
Petruša - 4.4.2011 14:06

taky držím palce aby se Jana "vrátila"

 
Verera
Verera - 4.4.2011 13:23

Almega: Taky nesouhlasím. Dítě není nepovedený kousek samo o sobě. Ve většině případů se na něm podepíšou rodiče, i když bohužel až zpětně vidí, kde udělali chybu a co mělo být jinak.

Když mi zajde kaktus, zkusím zjistit příčiny, pořídím si nový a budu pěstovat znovu a lépe. Ale dítě je jediněčné, nad tím nejde mávnout rukou a najít si nějaké jiné.

 
punh
punh - 4.4.2011 13:08

Almega: neumím si představit, že bych úplně ignorovala svoje dítě. smajlik - 66 Můžeš se tvářit, jak jsi nad věcí, ale pokud se jedná o tvoje dítě, tak stejně nezapomenešsmajlik - 97

 
Jarča*
Jarča* - 4.4.2011 12:11

Moc smutný příběh, tím spíš, že může potkat kohokoli z nás. Podobné problémy teď má s dcerou jedna známá, i když tam snad nehrajou tak velkou roli drogy. Držím Janě i její mamince palce, aby dokázaly najít cestu zpátky.
Almega: a co takhle city a emoce? Nedovedu si představit, že by tohle potkalo mojí dceru a já nad tím dokázala mávnout rukou. Možná po x letech trápení že by člověk otupěl, ale bolet by to bolelo pořád strašně moc.

 
sharon
sharon - 4.4.2011 12:08

Almega: tentokrát nemůžu souhlasit....

 
Almega
Almega - 4.4.2011 11:51

Já zase nechápu,proč by se měl rodič až do smrti trápit nepovedeným dítětem!!! Jako se udělají zmetky na výrobcích,tak se stane,bohužel,že i vlastní dítě je takovým nepovedeným dílem.Myslím,že je zbytečné do toho furt rýpat,jediná možnost je,že dítě se SAMO !!! pokusí dostat z problémů-v tom případě bych pomohla,jinak né,je to marné!!! měla jsem spolužáka,byl inženýr,a dopadl jako nemocemi prolezlý bezdomovec,zemřel v 51 letech,na následky alkoholismu...Bylo naprosto marné s ním cokoliv dělat,prostě chlastal až na to dojel....

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 4.4.2011 11:30

Almega: To jsi snad trochu přehnala. Jak se říká krev není voda a to přece nejde zapomenout. A´T je dítě jaké-koli je to pžřece moje dítě a budu vždycky dělat všechno pro to, abych mu pomohla i když o to nestojí a je to úplně k ničemu. Určitě je to lepší než nedělat nic a jen přihlížet. Nechápusmajlik - 66 tvou reakci.

 
Bellana
Bellana - 4.4.2011 10:45

Otec alkoholik, matka s klapkami na očích a zástěrou, tak se to dalo čekat. Dětem se nemá zastírat, že existuje alkohol - je třeba jim předvést, že ho lze pít s mírou. Je třeba s nimi mluvit a varovat je před jejich sklony. Jenže ono je snazší je "chránit" před realitou. A pak se divit. V naší rodině je výskyt alkoholiků vyšší, než se mi líbí. Ale maminka to přede mnou nezakrývala, tak jsem se poprvé a naposledy opila až v pětadvaceti. Doufám, že ani moje děti do toho nespadnou. Zatím jen vím, že nekouří ani cigarety, ani marihuanu a ještě jsem je neviděla opilé. Nejsou abstinenti, my taky ne, ale vědí, že si musejí dávat pozor, protože geny jsou geny, opatrnosti není dost.

 
Linda
Linda - 4.4.2011 10:11

Almega: muzes být nastvaná (na ní nebo na sebe nebo na okolí, ze nepomohlo), muzes mlátit pestí zdi, muzes jí odepsat a zkusit zacít zít svuj zivot na novo, muzes milión vecí, ALE zapomenout nemuzes!!!

Dekuji za clánek, hned se moje vlastní starosti jeví v jiném svetle.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-21
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2969.
Archiv anket.