Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Bylinky, které zatočí s bolestí

Bylinky, které zatočí s bolestí

Břicho, hlava nebo svaly bolí čas od času asi většinu z nás. Často není třeba hned sahat k silným analgetikům v podobě prášků. Pomoci totiž může i příroda.

Výčet musíme nutně začít mákem setým, latinsky Papaver somniferum. Tato rostlina je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin a pro tento svůj účinek je užívána již nejméně několik tisíc let. Je třeba říci, že ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální. Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.

Čekanka obecná – Cichorium intybus – a locika jedovatá – Lactuca virosa – jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům).

Rod Nigella – černucha – se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.

Aconitum carmichaeli neboli oměj Karmichelův je čínská bylina obsahující rostlinný analgeticky působící alkaloid označovaný 8-O-cinnamoylneoline.

Konopí seté a indické – Cannabis sativa et indica – je rostlinou, která je lidmi pro své účinky užívána odnepaměti. V současné době je konopí (a kanabinoidy jako jeho účinné látky) zkoumáno vážně a vědecky jako perspektivní rostlina k léčbě nechutenství, zvracení, bolesti, … Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. Konopí je často užíváno jako rekreační droga.

Toddalia asiatica je exotický keř bez českého názvu, jehož účinné látky mají protizánětlivý, analgetický, antimikrobiální a protirakovinný efekt. Přirozeně roste v Indii.

Dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) je čínská bylina, jejíž analgetické působení potvrdily vědecké studie. Obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako je tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také sedativně, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by mít i dobrý účinek na Parkinsonovu nemoc.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a může zmírňovat menstruační bolesti.

Řimbaba obecná – Pyrethrum parthenium – je česká bylina použitelná proti migrénám. Její pravidelné, každodenní užívání může snížit výskyt záchvatů, a to až o 70 %. Blahodárně může působit i na některé střevní autoimunitní záněty (Crohnova choroba). Ačkoli se pěstuje i jako okrasná rostlina, účinnější jsou volně rostoucí kytky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je v ČR rostoucí bylina. Tradičně se používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu.

Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) pochází z Indie a Srí Lanky a je to keř obsahující (-)-spectalin, látku potlačující přenos bolesti.

Kratom (Mitragyna speciosa) je strom z Dálného východu velmi zajímavého profilu. Obsahuje celou řadu účinných látek, z nichž nejúčinnější je pravděpodobně 7-hydroxymitragynin, který působí na μ-opioidních receptorech. Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, pakliže nemají drogu k dispozici, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně, anxiolyticky (zmírňuje úzkosti).

(shmt)

 

Zdroj: www.lecba-bolesti.cz

Převzatý článek


18.1.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 18   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bylinky, které zatočí s bolestí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
Solakova
Solakova - 18.3.2021 17:43

Konopí, jak se v článku píše, opravdu dokáže mít dobrý vliv na tělo a pomáhat mu s bolestí, zvláště třeba při zánětech, které jsem měla často. Kamarádka mi doporučila vyzkoušet konopný olej https://www.cbdcko.cz/cbd-oleje/cbd-konopny-olej-full-spectrum-10-10ml/ , který dokáže mírnit záněty.

 
Lisa
Lisa - 19.1.2010 8:16

Linda: Zasaď si vršek z toho koupeného křenu a máš jistotu, že je to ten pravý (a už se ho nezbavíš).

 
Juana
Juana - 18.1.2010 16:25

Myslím si, že oleandr mohl zabít jednu z našich koček. Našla jsem ji totiž mrtvou, bez jakéhokoliv zranění, a stará byla jen několik let. Pak jsem si dodatečně uvědomila, že jsem ji viděla pít vodu z podmisky květináče, co v něm byl velký oleandr a v té misce jsem pak našla pár opadaných listů. smajlik - 17

 
Linda
Linda - 18.1.2010 12:55

Dandenka: ona se nám holka prístí tyden stehuje do vlastního.... ze bych jí prinesla dárecek na zutulnení nové domácnosti smajlik - 42

Majucha: v tomto jsem naprostý zelenác, na poli bych mozná poznala makovice, zbytek radím pod vseobjímající kategorii plevel smajlik - 34 a od té doby co jsem zjistila, ze i nevinný kren má jedovatý dvojce tak ani ten uz nevykopávám a radsi si koupím smajlik - 16

 
Almega
Almega - 18.1.2010 12:54

Je lepší použít bylinky,než se naprat jedem alopatických léků....

 
manka
manka - 18.1.2010 12:49

jsem bylinková, mám jich plno svých na zahrádce a ostatní sbírám venku. je fajn si dát do polštářku na spaní vlastnoručně nasbíraný tymián.

 
manka
manka - 18.1.2010 12:48

Almega: a to já si teda kontryhel pravidelně sbírám na Vysočině, tam se vyskytuje docela dost.

 
Dandenka
Dandenka - 18.1.2010 12:44

Linda: A co Dieffenbachia? Ta je ještě k tomu dekorativní - praktický dárek, když přidáš návod na čaj. "smajlik - 98To je dost černý humor, kušte baby"

 
mam-ča
mam-ča - 18.1.2010 11:19

Linda: Jakýpak míchání ? Na jaře natrháš kytici konvalinek, necháš je pár dní louhovat ve váze, a pak z té vody uvaříš tchýni kafe. smajlik - 16
Však nevědomost hříchu nečiní. smajlik - 58

 
štoudev
štoudev - 18.1.2010 10:52

Linda: smajlik - 26 máš jich tady v článku málo? smajlik - 34

 
Almega
Almega - 18.1.2010 10:36

Už vidím,jak někdo běží si natrhat to bejlí,když se mnohé zde ani nedostane...ten kontryhel je dobrý na menstruační bolesti(odvar pít ze sušených listů),myslím,že v prodejnách zdravé výživy se prodávají už připravené a s návodem k užívání.....

 
Lisa
Lisa - 18.1.2010 10:14

A Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) má jedovatá semena (ani zmínka v článku) a vůbec, hodnotím ten článek je travičsko- feťáckýsmajlik - 68smajlik - 68smajlik - 68

 
Lisa
Lisa - 18.1.2010 10:08

Tak, a teď mě zavřou smajlik - 85 a jestlipak zavřou i autory toho článku, až kvůli němu někdo skončí na márách? smajlik - 70

 
Lisa
Lisa - 18.1.2010 9:56

Linda: doporučovala bych listí z oleandru do salátku, přidat pár bobulí rulíku....
Ale třeba by se účinky vyrušily smajlik - 16, nejsem zas takový odborník - travička (zelená).

 
Linda
Linda - 18.1.2010 9:52

mam-ča: tomu se ríká definitivní resení

NEbyla by rada jakou bylinku namíchat tchýni - nejlépe taky definitivne smajlik - 42

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-18
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77190.
    Archiv anket.