Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Levné potraviny pro chudé. Vyplatí se?

Levné potraviny pro chudé. Vyplatí se?

Asi před rokem jsem v novinách četla kritický článek o jedné akci v jistém supermarketu. Rozhodli se zde vyjít vstříc takzvaně sociálně slabším občanům a do nabídky zařadili uzeniny za velice zvýhodněnou cenu. Zádrhel byl v tom, že tácky zabalené v igelitové fólii vypadaly poměrně nechutně. Bez ladu a skladu se na nich skvěly různě veliké patičky od salámů několika druhů, odkrojky od slaniny apod. Cena byla skutečně lákavá, většinou nepřesáhla 10 Kč, ovšem samotný produkt již tak lákavý nebyl.

V dnešní době jsou na několika místech republiky takzvané Levné obchody, nebo chcete-li obchody pro chudé. Za ceny téměř socialistické je zde k dostání poměrně široký sortiment výrobků, které mají jen jednu drobnou vadu: mají prošlou minimální spotřebu, případně datum spotřeby je již doslova na spadnutí.

Doba je zlá, slovo krize se skloňuje ve všech pádech, lidé jsou houfně propouštěni ze zaměstnání. To vše nás nutí šetřit a pečlivě zvažovat všechny výdaje, včetně těch za běžné nákupy potravin. Asi každý z nás občas využije nějaké slevové akce a výhodně koupí něco, co se mu hodí nebo to potřebuje. Ne každý má však odvahu udělat si zásobu z potravin, které jsou již na hranici spotřeby.

Mirka

Akce sleduji celkem pečlivě, poctivě pročítám letáky, a když v nich najdu něco výhodného, není mi zatěžko si pro to do obchodu zajít. Ale koupit něco s prošlou záruční lhůtou, to bych neudělala.

Soňa

Akce nesleduji vůbec. Nakupuji, když musím doplnit domácí zásoby a do vozíku naskládám, co potřebuji. Ceny řeším přiměřeně, nenakupuji bezhlavě, ale vyloženě asketicky se na uzdě nedržím. Do Levného obchodu bych nešla.

Pavla

Manžel přišel o práci, a tak musíme šetřit, jak se dá. Každou položku pečlivě zvažuji a důkladně porovnávám ceny. Kdyby byl v našem okolí Levný obchod, klidně bych tam zašla.

Mirek

Možná jsem snob, ale nikdy bych si do vozíku nedal nic, co je v akci ani nic ze zvýhodněných výrobků v různých supermarketech. Finanční problémy nemám a doufám, že je mít nikdy nebudu. Asi bych jinak umřel hlady.

 

Jak jste na tom v současné době vy a nákupy? Sledujete zvýhodněné akce? Znáte a navštěvujete nějaký Levný obchod? Nebo patříte k těm šťastným, jež si s nakupováním potravin a běžné drogerie nemusejí lámat hlavu a jednoduše pořídí to, co potřebují, bez nějakého většího přemýšlení?

Meryl


15.8.2012   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 24   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Levné potraviny pro chudé. Vyplatí se?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
Milda3
Milda3 - 15.8.2012 19:39

kubikm: my třeba máme mrazák s chladničkou na jeden motor,tak proč nechávat ty šuplíky zahálet,když tam stále něco je

 
babkatapka
babkatapka - 15.8.2012 19:29

chodím po akcích, ale prošlé zboží nekupuji. Spíš kupuji věci dlouhodobé spotřeby , proč nekoupit těstoviny, ty se dají skladovat, nebo luštěniny? A WC papír jen v akci. Pokud je 3 vrstvá rolička levnější jak 5 Kč, proč nekoupit?
Zboží si vybírám velice opatrně, ale snažím se ušetřitsmajlik - 26

 
kubikm
kubikm - 15.8.2012 19:19

jen tedy nevím
kdysi se říkalo, že mrazák hodně žere, kor když se mrazí
tak aby levný nákup, co se válí v mrazáku, nebyl ve výsledku dražší....

 
ajjana
ajjana - 15.8.2012 14:19

modroočka: no fuj teda..už se vidím jak zavánějící sekanou strkám do trouby,znova upeču a pak jím..smajlik - 66

 
Lissie
Lissie - 15.8.2012 13:47

Tak já občas v těch slevněných obchodech nakupuji. Máme dva, různé typy, kousek od práce. Mají tam i normální věci, tak snad to nikdo nebera jako hambu, když tam jde. Mají tam i věci prošlé, i strašně dlouho, tak ty nikdy nekupuju. Ale mají tam i věci třeba s vadně natištěným obalem, spletenou příchutí, věci, co se stahují z prodeje nebo mění podobu, či asi byly jimi obchody přezásobené, tak ty klidně. Jogurty mají třeba ještě 14 dnů do konce spotřeby, tak ty v poho sníme, u nás se jogurty jí hodně. Nebo třeba drahé sýry se tam občas vyskytnou, lecos tam má pár dnů do konce a je to za třeba 30% původní ceny. Což třeba u 70 kč na 20 nebo 30 ze 100 g je slušné a člověk může ochutnat i to, co by si běžně nekoupil. Jinak mám vyzkoušené, že lecos jde mrazit. Třeba hodně jím cottage a tvarohové pomazánky, tak nakoupím víc levné před uplynutím spotřeby, zamrazím a postupně odebírám a rozmrazuji podle potřeby. Také tu mívají levná těsta, ty jsou většinou drahé, tak se asi neprodají, cca pár dnů před koncem. Např. pizzové, listové, crossantové, foccacia, na křehký koláč, atd. Tak koupím, zamrazím a použiju až se hodí. Občas se tam skutečně koupí i věci, co se jinde nevidí, např. po vánocích měli krásné plechové dózy s perníčky, tak jsem koupila a teď v nich mám koření. Či sáčky na pečení, za cca 20 kč balení, běžně v domácích potřebách stejná značka 60 kč. Nebo se hodně vyplatí dívat, když člověk ví, že budu hodně ve velkém péct a vařit, třeba když má pozvanou nějakou velkou návštěvu, to vždycky koukám po slevněných věcech a akcích víc. Na takových tvarozích, zakysaných smetanách, smetanách ke šlehání, atd. se taky pak něco ušetří. Ale skutečně si dávám pozor, nikdy nekupuji už prošlé a také ne maso a uzeniny, to je dost riziko i v běžném obchodě a hlídám aby se to snědlo v záruční době, propř. zamrazím. Jinak tedy mám zkušenost, že když jdu pro něco slevněného extra, tak pak nakoupím spoustu věcí a spíš prodělám než ušetřímsmajlik - 68. Já všeobecně nakupuju ráda, tak to je pak těžké chtít v obchodech šetřitsmajlik - 68. Tak to právě kompenzuji těmi levnějšími věcmismajlik - 64.

 
modroočka
modroočka - 15.8.2012 13:21

Kdysi jsem pracovala v obchodě a díky tomu jsem se naučila pracovat s prošlými daty výrobků.
Mléčné výrobky jsou většinou 1 - 2 týdny po záruční lhůtě stále dobré. Sýry tvarohové lze zamrazit, na pečení jsou vynikající. Tvrdé sýry, jsou staré, jsou upocené, pouští vodu. Konzervy pokud nemají nafouklé víčko, jsou v pořádku i několik let, v opačném případě obsah zhořkne. Zelenina - lze jí ihned zpracovat, zmrazit a do měsíce použít.Sekaná či jiné pečené výrobky pokud zlehka cítíme zápach, znovu upečeme, spálíme bakterie...
Je mnoho obchodů, které se nestarají o kvalitu výrobků a jen podvádějí, jinde se s jídlem pracuje a nikdo ani netuší....

 
dadka
dadka - 15.8.2012 12:33

Jednou za týden udělám nákup na další týden, kupuju co pozřebuju,nějak se na ceny nedívám. Jednou za 5-6 týdnů jedeme do Makra . Vždycky se s manželem chytneme, protože mně tvrdí, že neumím nakupovat.
On pečlivě pročítá letáky a chodí nakupovat tam,kde jsou akce.Teď zrovna donesl stolní oleje z Tesca, levné papriky na lečo a na naplnění, toaletní papír,pro sebe kávu...no dělá mu to radost.Jak jede z práce,objede markety a potom teprve jede domů. Takže máme vždycky zásoby. Říkám mu proto "dědek syslík".
Potraviny s prošlou zárukou bych nikdy nekoupila.

 
Verera
Verera - 15.8.2012 12:29

orinka: Třeba byl trochu šišatý nebo tak něco, 2. jakost.

My jsme teda takhle asi před 25 lety, když jsem byla na VŠ "nakupovali" na skládce Karlovarského porcelánu. Byli jsme poblíž na brigádě a to bylo místo, kam se vyvážely nepovedené výrobky (nic jiného jen hrnky, talířky apod., žádný jiný odpad. Něco se teda při vysypávání rozbilo, ale byly tam krásné talířky a hrníčky, které byly při podrobném zkoumání trochu křivé, což nám při vybavování studentského pokoje nádobím bylo fuk.

A ty originální vzory a tvary! Většina toho byla na vývoz a v našich obchodech se neobjevila,měli jsme to jen mysmajlik - 68

 
1234-5
1234-5 - 15.8.2012 11:47

orinka: to je jako u těch tužek smajlik - 68smajlik - 68

 
orinka
orinka - 15.8.2012 11:31

a co tam vlastně dělal? Končila mu trvanlivost nebo co??smajlik - 98smajlik - 68

 
catcat
catcat - 15.8.2012 11:30

Levný obchod je u nás rovnou na náměstí, tak jsem tam jednou ze zvědavosti zašla a mezi zbožím s končící trvanlivostí měli krásně praktické porcelánové hluboké talíře, přímo vhodné do mikrovlnky. Hned jsem si klidně jeden koupila do práce a zatím se nezkazilsmajlik - 68

 
orinka
orinka - 15.8.2012 10:34

Do levných obchodů nechodím, potraviny bych odtamtud nechtěla a pokud se jedná o nějaké průmyslové zboží, zkušenost mě naučila, že opravdu platí "věc lacená - 2x placená". Ale rozhodně sleduju letáky, takže třeba jinak drahé máslo Madeta si radši koupím za 21 atd...

 
1234-5
1234-5 - 15.8.2012 10:24

ona ta trvanlivost je docela sporná -- třeba jsem si koupila jogurty, které měly být spotřebovány do 15.7. - otevřela jsem je 9.7. a jedna plíseň -- a jiné, které jsem prošvihla v ledničce a byly týden po tak byly v poho .... nebo předsmažený hermelín - čerstvě daný do prodejny a pro jistotu jsem otevřela krabičku a taky ... docela pěkně kvetl smajlik - 76smajlik - 76smajlik - 76 museli celou várku stáhnout .... a doma okurky - třeba i 5 let a jsou smajlik - 47smajlik - 47 kečup to samý ... pamatuju v dětství, že i kompoty byly "stoletý" a nic nám nebylo .... a byly bez éček ... jo, byla jsem si koupit obyč. obočenku a museli je stáhnou z prodeje, nebo prodávat jako pastelku na kreslení, protože nemá tuto dobu spotřeby smajlik - 76smajlik - 76smajlik - 76

 
Haninka
Haninka - 15.8.2012 10:23

To mělo být Mirek, né Mirka smajlik - 76

 
Haninka
Haninka - 15.8.2012 10:01

Mirka tedy snob je - takže když jdu do obchodu, mám chuť na melouna a on je akci, tak si ho ze zásady nekoupím, abych nevypadala jako socka? smajlik - 76
Slevy cíleně nevyhledávám, ale když jedu na týdenní nákup, tak si leták toho konkrétního obchodu prolistuju, a pokud mají něco, co normálně používám, v akci, tak si to koupím i do zásoby - tak, abych to spotřebovala než tomu projde záruka, proč např. nekoupit kafe v akci z 230,- Kč na 99,-?
Když mají maso, které je ještě neprošlé, chybí mu třeba 3 dny, tak si ho taky vezmu a dám do mrazáku. Moje babička mi vždycky říkala, že není umění šetřit, když nejsou peníze, ale šetřit když jsou.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-25
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2969.
Archiv anket.