Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Všichni svatí z Karlova mostu. Seznamte se s nimi.

Všichni svatí z Karlova mostu. Seznamte se s nimi.

Snad žádný návštěvník Prahy si nenechá ujít procházku po Karlově mostě. Není divu, tento náš druhý nejstarší kamenný most patří ke skvostům naší národní historie a váže se k němu mnoho legend, pověstí i historických faktů.

Možná, že když vstoupíte na jeho dláždění a vychutnáváte si jedinečnou procházku s pohledem na Hradčany, napadne vás, koho vlastně znázorňují všechny ty nádherné sochy, které most po obou stranách lemují.  Určitě nejste sami. Karlův most, to je totiž taková návštěva galerie pod širým nebem, ve které však, bohužel, chybí popisky jednotlivých děl.

Svatí na Karlově mostě – průvodce Jiřího Gleta

Jméno Jiří Glet není našim pravidelným čtenářkám neznámé. Pan Glet již několik let pravidelně přispívá na náš magazín ponejvíce cestopisnými články. A nyní vás, pokud máte zájem, rád seznámí se všemi sochami, které se na Karlově mostě nacházejí. Jeho unikátní kniha Svatí na Karlově mostě se tak pro vás stane průvodcem, díky němuž se dozvíte nejen koho jednotlivé sochy znázorňují, ale i životní příběhy všech „zdejších“ svatých a legendy, které se k nim váží. Nechybí ani jména autorů  a další zajímavosti a samozřejmě fotografie všech soch. S tímto průvodcem získá vaše procházka po Karlově mostě další rozměr, díky němuž si rozšíříte své obzory. Knížku ocení nejen milovníci historie, ale i rodiče, kteří mohou své děti poutavým způsobem seznámit s místem, které patří k našim národním pokladům.

Pojďme se v rámci tohoto článku zastavit u první sochy, která znázorňuje svatého Iva.

 

sv. ivoSv. Ivo

Sousoší sv. Iva zhotovil v roce 1711 sochař Matyáš Bernard Braun. Na mostě stojí kopie tohoto sousoší, kterou vytvořil v roce 1908 sochař František Hergesel. Sochu sv. Iva doplňují sochy starce, vdovy s dítětem a rovněž socha Spravedlnosti, která má zavázané oči.

Sv. Ivo je patronem Bretaně, právnické fakulty University Karlovy v Praze a mnoha dalších právnických fakult po celém světě. Dále je taky patronem právníků, farářů, chudých lidí, sirotků a opuštěných dětí. Je pomocníkem při soudních, notářských a dalších právnických jednání.

„Buď živ tak, aby ses stal svatým“

Sv. Ivo Hélory se narodil roku 1253 v Kermatinu poblíž Tréguieru v Bretani ve šlechtické rodině. V mládí studoval právo, filozofii a teologii v Paříži a Orléansu a pak již vlastně celý svůj život působil v Bretani. Nejdříve jako správce, oficiál, soudce a advokát u církevního soudu, přičemž důsledně dbal práv chudých, vdov a sirotků. Později se stal knězem, který značnou část svého každoročního výtěžku ze statku věnoval chudým a na provoz špitálu, který sám založil. To, že myslel více na své bližní, než na sebe, nejlépe dokumentují dva příběhy z jeho života. Jednou, v době velké neúrody, nařídil rozdělit poslední bochník chleba, ale kaplan to odmítl. Svatý Ivo tedy sám rozkrojil bochník chleba a polovinu dal kaplanovi a druhou polovinu žebrákům. Jindy ho zase bohatý statkář nabádal, aby obilí nedával chudým

a do špitálu, ale aby obilí uschoval a prodal, až bude jeho cena vyšší. Sv. Ivo jako obvykle toto obilí rozdal chudým a když se mu po čase statkář pochlubil, kolik na obilí vydělal, když si počkal na vyšší cenu, sv. Ivo mu odpověděl: „Já jsem získal stokrát víc proto, že jsem nečekal.“

Svatý Ivo zemřel v padesáti letech v roce 1303. Po celou svou pozemskou pouť se sv. Ivo držel zásady, kterou mu vštípila jeho matka: „Buď živ tak, aby ses stal svatým“. V roce 1347 pak byl skutečně prohlášen za svatého.


karlův mostSvatí byli vždy prostředníky mezi člověkem a Bohem. Po přečtení této knížky již nebudete na sochy na Karlově mostě pohlížet jako na neznámé a přísné svaté. Budete naopak tyto světce a světice považovat za důvěrně známé, za své patrony, ochránce a pomocníky, na které se v modlitbách můžete obracet se svými prosbami a žádostmi.

Ještě zbývá dodat, že takzvaná královská cesta, ze Starého Města přes Karlův most na Malou Stranu a Pražský hrad, je nejznámější a nejnavštěvovanější turistickou trasou nejenom v Praze, ale v celé naší zemi. Historické jádro Prahy včetně Karlova mostu bylo zapsáno do seznamu Kulturních památek UNESCO.

Knížku Jiřího Gleta Svatí na Karlově mostě si můžete objednat přímo u nás v redakci na adrese: redakce@stastnezeny.cz za cenu 189,- Kč + poštovné a balné 60,- Kč. Do předmětu zprávy uveďte heslo Karlův most.

O knížku Svatí na Karlově mostě můžete také soutěžit – soutěž najdete v pravém sloupci magazínu.

Redakce


20.8.2012   Rubrika: Knižní recenze   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Všichni svatí z Karlova mostu. Seznamte se s nimi.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 17.9.2012 23:17

Bohužel,dnes takovéto věci zajímají asi málokoho..;a mě stačí co si přečtu tady....smajlik - 58

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77184.
    Archiv anket.