Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Neplacení alimentů - jak postupovat?

Neplacení alimentů - jak postupovat?

Po rozpadu vztahu řeší převážná část rodičů svěření dítěte nebo dětí do péče jednoho z nich. Druhému rodiči je pak soudem stanoveno výživné. Placení výživného představuje v České republice výrazný problém. Až 40 % rodičů v ČR, kteří mají platit alimenty na svoje děti, na ně neplatí vůbec nebo jen sporadicky.

Nehrazení výživného je častým nešvarem, který postihuje zejména matky, počítáme-li s faktem, že dítě bývá ve většině případů svěřeno do péče matky. Bohužel i přes soudní spory k získání stanoveného výživného, dochází ze strany rodiče dlužníka k jeho neuhrazení. Pokud odloučený rodič neplatí stanovenou částku, je třeba přistoupit k vymáhání dlužného výživného.

Stanovení výše alimentů

Vyživovací povinnost má každý rodič ke všem svým dětem. Ideální situace by byla, pokud by se oba rodiče shodli na výši alimentů, které by byly matce či otci následně vypláceny. Bohužel, ve většině případů to tak nefunguje. Výše výživného se proto musí určit soudně. Výživné se platí v pravidelných měsíčně se opakujících dávkách, které jsou splatné vždy na měsíc dopředu.

Výše alimentů se pohybuje od 16 do 24 % z platu rodiče, který má podle soudního rozsudku platit výživné. Obecně platí, že čím je dítě starší, tím by mělo být výživné vyšší, a to z důvodu zvyšování se nároků dítěte. Při stanovení výživného se vychází nejen z příjmů obou rodičů, ale také z jejich podílu na péči o dítě a z mnoha dalších okolností, například zda se rodič snaží si příjem zvýšit, apod.

Procentuální podíl z platu rodiče, který má platit výživné

● 0 – 5 let: 11 – 15 %

● 6 – 9 let: 13 – 17 %

● 10 – 14 let: 15 – 19 %

● 15 – 17 let: 16 – 22 %

● 18 a více let: 19 – 25 %

Jak postupovat, pokud rodič výživné neplatí?

V případě, že vám dluží otec či matka, výživné na dítě, máte tři možnosti jak postupovat

● Dohoda s bývalým partnerem

● Trestní oznámení pro neplacení výživného

Vymáhání alimentů s pomocí soudu nebo exekutora

Dohoda nebo trestní oznámení

Prvním a nejjednodušším způsobem je dohoda s bývalým partnerem. Ovšem váš soucit musí jít stranou, jinak dlužné alimenty nikdy nezískáte. Pokud dohoda nepomůže, podejte trestní oznámení pro neplacení výživného. Neplacení výživného se po čtyřech měsících stává trestným činem a rodiči v tomto případě hrozí i vězení. Od 1. ledna 2010 hrozí neplatícím rodičům až pět let vězení za zanedbání povinné výživy. Strach z vězení řadu rodičů neplatičů přiměje, aby svůj dluh začali pomalu splácet.

Vymáhání dlužného výživného s pomocí exekutora

Třetí možností, jak se dostat k dlužnému výživnému, je vymáhat výživné s pomocí exekutora. Od roku 2013 není již možné vymáhat dlužné alimenty přes soud.

Máte-li pravomocný rozsudek o stanovení výživného a otec nebo matka stále neplatí, můžete vymáháním výživného pověřit také exekutora. Exekutora si můžete zvolit sami podle vlastního uvážení, na doporučení od známých nebo z diskuzi a doporučení na internetu. Doporučuje se zvolit exekutora, který provádí veškeré způsoby provedení exekuce, a to včetně mobiliární exekuce k zajištění co nejvyšší šance vymožení výživného.

Exekuce v častých případech probíhá srážkami ze mzdy. Výživné patří mezi přednostní pohledávky a tak má přednost před ostatními dluhy. Exekutor je taktéž oprávněn využít pro vymáhání výživného pro nezletilé dítě institut pozastavení řidičského oprávnění.

Po dobu pozastavení řidičského oprávnění nesmí dlužník řídit motorová vozidla. Tento příkaz lze zrušit v případě, že dlužník otec nebo matka prokáže, že již uhradil dlužné výživné. Problém by mohl nastat v případě, že dlužník vyhlásil osobní bankrot, ale i taková situace má řešení.

Komerční článek


9.9.2017   Rubrika:   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Neplacení alimentů - jak postupovat?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
valiska44
valiska44 - 31.8.2022 14:43

Bohužel, toto je opravdu velmi častý problém. Můj bývalý sice platil, ale strašně malou částku. Naštěstí se mi přes soud podařilo vyjednat, že teď platí víc. Byl to zdlouhavý proces, ale stálo to za to. Myslím si ale, že nebýt mého advokáta https://www.cikr.cz/ tak by to určitě tak dobře nedopadlo.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77639.
    Archiv anket.