Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Chystáte se kupovat vánoční dárky na internetu? 10 rad jak se bránit zlodějům dat!

Chystáte se kupovat vánoční dárky na internetu? 10 rad jak se bránit zlodějům dat!

10 radVánoční nákupy jsou stále více ve znamení nakupování na e-shopech. Je to pochopitelné, šetříme tím čas i peníze. Bohužel na předvánoční obchodní žně se nechystají jen internetoví prodejci, ale také novodobí internetoví kapsáři – zloději dat! Právě před vánoci se tak odehrává nejvíce internetových útoků, které mají obvykle za cíl odcizit vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví respektive zjistit číslo vaší bankovní karty a připravit vás tak o peníze.

Ačkoli se bankám daří držet s internetovými lapky krok a většinu útoků odhalí již v zárodku, přesto se vždy najde několik klientů, jimž se jejich neopatrnost nevyplatí. Navíc u nás začínají působit internetové a mobilní aplikace, nabízející srovnání vašich výdajů a slevy na nákup zboží. Jenže za to od vás požadují souhlas s použitím přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví. Jakkoli se za těmito aplikacemi neskrývají zloději, ale spíše mladí internetoví nadšenci, je velký otazník, jak dokáží své systémy zabezpečit právě před zloději, pro které jsou jejich aplikace, plné citlivých klientských údajů, pochopitelně lákavým soustem.

Máme pro vás 10 rad, jak v průběhu předvánočních nákupů na internetu rizika zneužití dat a vysátí peněz z účtu minimalizovat!

Hlídejte si heslo

Přístupové údaje k internetovému bankovnictví si nepište na papírek do peněženky ani do adresáře v mobilu pod jménem „internetbanking“

Číslo karty, nikomu nesdělujte

K řadě nákupů na internetu stačí právě jen číslo karty. Proto na něj buďte opatrní. Ignorujte telefonní nebo emailové žádosti, abyste sdělili karetní údaje – PIN, číslo karty, její platnost nebo bezpečnostní kód ze zadní strany karty.

Kontrolujte výpisy

Pravidelně si kontrolujte výpisy ze svého účtu na internetu nebo v papírovém vyúčtování, abyste včas dokázali odhalit podezřelé transakce.

Pozor na Phishing

Jedná se o oblíbený trik, kdy zloději napodobují pomocí log a vizuálů komunikaci vaší banky. V podvodných emailech vás pak pod záminkou ověření totožnosti žádají o vaše hesla nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví.  

Hrozí i SMiShing

Nebezpečí hrozí v mobilních telefonech a to nejenom v těch tzv. chytrých, které mají bankovní mobilní aplikace. Podvodníci se totiž snaží získat vaše přístupové údaje či hesla také skrze obyčejné sms zprávy. Proto se těmto podvodům říká SMiShing. „Na podezřelé sms zprávy nikdy nereagujte. Vaše banka by po vás přístupové údaje či hesla skrze SMS zprávu nikdy nepožadovala,“ radí Filip Hrubý z České spořitelny.

Připojujte se bezpečně

K internetovému bankovnictví se raději nepřipojujte z veřejných wifi sítí nebo z kaváren. Používejte zabezpečených sítí doma nebo v zaměstnání.

Mějte limit

V internetovém bankovnictví nebo v pobočce si nastavte raději nižší limity pro platby na internetu a pro výběry z bankomatu, abyste v případě zneužití omezili rizika. Oboje se pak dá kdykoli jednoduše zvýšit.  

Při podezření zablokujte účet

Naletěli jste podvodníkovi, klikli jste na falešný email nebo jste někomu sdělili své údaje? Ihned zavolejte kontaktnímu centru své banky a požádejte o zablokování online bankovnictví a o změnu přihlašovacích údajů.

Opatrně s e-shopy i aplikacemi

Platíte v e-shopech kartou? Preferujte ty ověřené a možnost platby kartou přes internet mějte v internetovém bankovnictví vypnutou, když víte, že ji nebudete jistou dobu používat. Stejně tak v případě nových aplikací, která nabízí přehled vašich výdajů a požadují přihlašovací údaje do vašeho internetového bankovnictví se obraťte raději na vaši banku, řada z nich již podobné aplikace nabízí ve stejné kvalitě ale s větším bezpečím.

Hlídejte kartu

Platební karta je vstupenka k vašim penězům. Buďte proto při zacházení s ní maximálně opatrní. Nikdy ji nedávejte z ruky, a to ani při placení třeba v obchodě nebo v restauraci. Vždy ji mějte na očích!

I přes důsledné dodržování tohoto desatera se Vám může stát, že uvidíte při novoroční kontrole svého účtu podezřelé transakce. Okamžitě kontaktujte svou banku. Právě banky mají totiž na rozdíl od nových mobilních a internetových finančních aplikací, nabízejících srovnání výdajů a různé slevy, zákonnou povinnost poskytnout vám při napadení vašeho účtu okamžitou pomoc.

Redakce


7.12.2017   Rubrika:   |   Komentářů 9   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chystáte se kupovat vánoční dárky na internetu? 10 rad jak se bránit zlodějům dat!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
ivanka386
ivanka386 - 30.9.2019 18:52

Já už teda dnes také nakupování vánočních dárků přes internet beru jako úplně normální věc. Na internetu je totiž obrovský výběr. Třeba minulý rok jsem sháněla nějaký dárek pro maminku a na https://www.krasne-sklo.cz/sklenene-tacy/ jsem narazila na takové moc pěkné skleněné tácy. Moje máma má věci ze skla hrozně ráda, takže jsem měla jasno. Udělalo jí to hroznou radost.

 
Lucinka258
Lucinka258 - 12.1.2019 21:34

Já kupuji na internetu vše, nejen vánoční dárky. Je to daleko pohodlnější a levnější, než chodit po obchodech a koukat, co kde mají. Navíc využívám slevové kupóny z http://www.kuponozdroj.cz/ díky kterým ušetřím ještě o trochu víc.

 
koliaska105
koliaska105 - 20.12.2018 3:17

No, možná jsem měla jen hodně štěstí, ale za tu dobu, co nakupuji přes internet jsem teda na žádný podvodný eshop zatím nenarazila. Letos jsem se například rozhodla koupit své mámě k vánocům nějaké šperky z chirurgické oceli z https://www.marre.cz/sperky-z-chirurgicke-oceli-s200CZ a vše naštěstí proběhlo v pořádku. Dokonce je pošta stihla doručit i včas. :)

 
Heinz Munkel
Heinz Munkel - 20.12.2017 9:10

nabízím
Ahoj, tady je nabídka úvěru? Jsme legitimní a garantujeme družstevní záložny a poskytujeme půjčky jednotlivcům, vládě institucí, církvím a podnikatelským organizacím a všem druhům lidí. Aplikujte dnes na jakýkoli druh úvěru, jako jsou osobní, nezajištěné, konsolidační, křesťanské, obchodní, studentské a hypoteční úvěry apod. To odpovídá vašemu rozpočtu za 2% úrokovou sazbu. Pro více informací kontaktujte: heinzmunkel.loanfirm@gmail.com

 
YXH
YXH - 17.12.2017 17:31

Linda: On chutak asi neumi cist, jenom dela copy/paste smajlik - 68

 
Linda
Linda - 16.12.2017 9:31

Kdyby se clovek vubec neprihlasoval na internet tak se lehce ubrani jak zlodejum dat tak tomu velice iritujicim a nechapajicim kecupu v prispevku podemnou
Heinz Munkel: v jakym jazyce to potrebujes rict, aby to tva inteligence pochopila,ze se nemas co lezt?????

 
Heinz Munkel
Heinz Munkel - 14.12.2017 19:14

Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání? Potřebujete úvěr k vypořádání naléhavých dluhů a pobytu u jednoho věřitele? Potřebujete zaplatit za zaplacení účtů? atd. Získejte svůj úvěr od $ 2,000 do $ 150,000,000.00 USD / EURO / POUNDS ve výši 3%. Peníze převedené na váš účet do 3 hodin od schválení. Pokud máte zájem o získání úvěru, neváhejte nám zaslat žádost prostřednictvím e-mailu: heinzemunkel.loanfirm@gmail.com

 
YXH
YXH - 12.12.2017 15:10

Badi: smajlik - 47smajlik - 47

 
Badi
Badi - 12.12.2017 12:07

A pak se dozvíte, že máte přímo v počítači od výrobce nainstalovaný program, který je ke sbírání a odesílání dat určen a dokud se to někde neprovalí, tak se to nedozvíte...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77639.
    Archiv anket.