Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Znáte význam slova letka?

Znáte význam slova letka?

letkaMožná se pousmějete a řeknete si:“Pche, samozřejmě, že znám význam slova LETKA…“ Ale věděli jste, že toto slovo má osm naprosto odlišných významů?

Podstatné jméno „letka“ nebo „letky“ je záludné. I když zní česky, používá se třeba v Rusku nebo v Bosně a Hercegovině. Dnešní generace třicátníků bude nejspíš toto slovo znát z výrazu „letky na šipky“. Každý by měl ze základní školy z hodin biologie vědět, že letka jsou speciální ptačí pera umožňující ptákům létaní. Pojďme se podívat, jaké významy může slovo letka nebo letky mít:

 • Letka – význam peří: Pták je celý opeřen a speciální peří, které se nachází na ocase a na křídlech se jmenuje letky. Jedná se o nejsilnější ptačí pera, právě díky nim mohou ptáci létat.
 • Letka – význam letecká jednotka: Toto slovo se začalo používat ve 20. století pro označení základní bojové, administrativní a technické jednotky letectva.
 • Letka je název řeky na jihu republiky Komi, což je jedna z autonomních republik v rámci Ruské federace.
 • Letka je název města v Bosně a Hercegovině, které leží nedaleko chorvatských hranic. Samotné městečko leží v nadmořské výšce asi 900 metrů nad mořem a má přibližně 33 tisíc obyvatel. Dříve se město jmenovalo Tomislavgrad.
 • Letka je název cigaret v bývalém Československu. Poprvé přišly na trh v roce 1936 a byl na nich použit motiv tří letadel.
 • Letky je název jižní části města Libčice nad Vltavou v okrese Praha-západ, které před rokem 1924 bylo samostatnou obcí. Zajímavostí je, že slovo „letky“ pochází ze staročeského názvu pro hmyz, který se vyskytoval v povodí Vltavy. První písemná zmínka o Letkách je z roku 1052.
 • „Holubí“ letkou je nazývána skupina penzionovaných žurnalistů, kteří chodí na různé akce pro novináře, i když už aktivně nepíší do daného média. Úsměvná je zejména jejich návštěva tiskových konferencí a akcí, kde se servíruje jídlo.
 • Letka je jedna ze součástí šipky, dříve bylo používáno tuto zadní část šipky peří, později papír a dnes se vyrábějí letky z nylonu, polyesteru nebo různých plastových fólií. Existuje mnoho tvarů letek a zároveň i mnoho motivů a designů, které si hráči mohou vybrat.

Komerční článek


26.9.2022   Rubrika:   |   Komentářů 0   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Znáte význam slova letka?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

  Anketa

  Covid

  Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

  Celkem hlasovalo 77232.
  Archiv anket.