Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Horoskopy, sny, tajemno

Dušičky. Vzpomeňte si na své drahé zemřelé.

Dušičky. Vzpomeňte si na své drahé zemřelé.

Dušičky - oslavy svátku všech svatých. Slavíme je vždy 1. - 2. listopadu. Dodnes jsou spíše považovány za náboženskou slavnost, ale nebylo tomu tak vždy. Křesťanským svátkem se staly až v sedmém století a to na základě rozhodnutí papeže Bonifáce IV. Zvláštní den pro uctění mrtvých ustanovil teprve v roce 908 benediktinský opat Odilo z Cluny pro všechny kláštery benediktínů. Jeho nařízení později převzala celá církev.

V tento den měl každý kněz povinnost modlit se za duše všech zemřelých. Podle rané křesťanské tradice jsou duše zemřelých v předvečer Dušiček propouštěny na 48 hodin z očistce, a proto jim jejich potomci nechávají na vhodných místech dušičkové koláčky a víno. Svátek všech svatých, který připadá na 2. listopad, je v pozdní křesťanské tradici den, kdy se mají pozůstalí modlit za své zemřelé. A za jejich duše, které skončily v očistci. O dušičkovém večeru obcházeli děti a mladí lidé domy v sousedství. Představovali tzv. “duše“. Zvonili u každých dveří a zpívali dušičkové písně. Jak takové písně vypadaly? Třeba takto:

 

Duše, duše, dušičkový koláček,

dopřej nám hospodyně dušičkový koláček.

Jablka, hrušky, švestky a třešně,

Jsou dobré věci, co radost nám udělají.

Koláček pro Petra, koláček pro Pavla, jeden pro Stvořitele.

Cesty jsou špatné a blátivé a naše boty staré a děravé,

Nemáme ani kapsu pro dušičkové penny.

Když nedáte penny, dejte alespoň půlpenny.

Nemate-li půlpenny, tak vás Pán bůh opatruj.

 

Odměnou za píseň „duším“ byly horké dušičkové koláčky a občas nějaký peníz, který byl určen na mši za dušičkyzemřelé. Podle pověry čím více snědl člověk dušičkových koláčků, tím větší bude přízeň zemřelých. Jeden koláček představoval jednu duši zemřelého. V Čechách se tato tradice v podstatě dodržovala, jen se nepekly dušičkové koláčky, ale tzv „dušičky“. To bylo pečivo tvarované do podoby zkřížených kostí. Někdy mělo podobu jen jedné kosti. V některých oblastech se mu též říkalo boží kosti. Večer se navštěvovalo divadlo nebo jiná podvečerní kulturní akce. Mezi oblíbené patřilo divadelní představení Mlynář a jeho dítě od Ernesta Raupacha. Dodnes se dochovala tradice návštěv hřbitovů, uklízení a rozsvěcení hrobů. Svíčka na hrobě slouží nejen k uctění památky zemřelého, ale též svítí duši na cestu.

Zatímco v Čechách je to spíše komorní svátek, jinde ve světě je slaven úplně jinak. Velice známý je Mexický svátek El Dia del Muerte. Je slaven podle katolického kalendáře jako svátek Všech svatých. Obyvatelé všech měst, městeček i vesnic zdobí cesty a silnice vedoucí ze hřbitovů k jejich domům květinami. Značí tak cestu zemřelým. Stejně tak se zdobí i domovy. Součást výzdoby tvoří oltáře s fotkami a osobními předměty zemřelých příbuzných. Vaří se jejich oblíbená jídla. Výzdobu tvoří hlavně květiny a všude voní kadidlo. V podstatě je to svátek oslavy a radosti ze života, který máme díky předkům. Lidé společně hodují a baví se, vypráví si a vzpomínají na své zemřelé. Zatímco El Dia del Muerte - 2.listopadu slaví dospělí, 1.listopadu, svátek spojený s dušičkami, slaví děti. Děti dostávají celou řadu dárků, které symbolicky vyjadřují vztah mezi živými a mrtvými. Mezi tyto dárky patří dřevěné, plechové či papírové postavičky kostlivců všech velikostí a v různých situacích. Obvykle směšných. Např. kostlivec na kole, umrlčí kapela atd. Často se pečou i takové cukrovinky.

Svátek, při kterém se vzpomíná na naše zemřelé předky, se slaví vlastně ve všech koutech světa, i v tak pro nás kulturně odlišné zemi - Japonsku. Japonci vzpomínají na své zemřelé v srpnu, během svátku Bon. Tento svátek je zároveň slavností lampionů. Za soumraku 13. srpna lidé zapalují ohníčky před svými domy a pálí v nich kadidlo. Uctívají tak a vítají navracející se duše mrtvých. Staví speciální oltáře, které tvoří fotografie zemřelých. Kladou na ně květiny, ovoce , jídlo a pití. Modlí se za své zemřelé. Často si rodiny na své modlitby zvou buddhistické mnichy. Národy Dálného východu jsou známy svou rituální úctou k předkům. V podvečer 16. srpna rozdělávají obyvatelé domu další oheň a znovu pálí kadidlo, tentokrát proto, aby poslali duše zemřelých zpět na onen svět.

V dnešní uspěchané době se tradiční oslavy pomalu vytrácejí. Připomněli jsme si je, inspirujme se tedy alespoň trochu v oslavách, jak je vedli naši předkové nebo se dodnes slaví v cizině. A pokud nám nezbývá čas nebo chuť okázale slavit, věnujme našim předkům alespoň tichou vzpomínku. Ať už jsme s nimi měli jakékoliv vztahy, poděkujme jim za to, že tady díky ním vůbec jsme.

 

Wargana

Autorka je členkou Věštírny Květy Fialové.


 

Diskuse Věštírna pro vás právě dnes!

Každé pondělí a čtvrtek můžete využít možnost on-line výkladu zdarma. Na této diskusi vložte dnes do 11 hodin svůj dotaz a během dnešního dne na něj dostanete odpověď.

(Vstup do diskuse najdete v horní části magazínu v sekci speciály – Věštírna.)

 

Více o Věštírně Květy Fialové se dozvíte na www.vykladzive.cz

Věštírna K.Fialové


1.11.2010   Rubrika: Horoskopy, sny, tajemno   |   Komentářů 20   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dušičky. Vzpomeňte si na své drahé zemřelé.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
Jarča*
Jarča* - 2.11.2010 7:47

caira: tak to se ti nedivím, že chceš tento den trávit jinaksmajlik - 68 Mimochodem - všechno nejlepší k narozeninámsmajlik - 61smajlik - 45
Já se jinak přidám k těm, kterým se ta sváteční atmosféra na hřbitově líbí - o dušičkách, o vánocích... Samozřejmě, že člověk vzpomíná během celého roku, ale přiznám se, že moc na hřbitovy nechodíme, tak aspoň při této příležitosti.

 
sharon
sharon - 1.11.2010 16:00

denda04: a večer hezké, jednou nás tam málem zamkli........

 
sharon
sharon - 1.11.2010 15:59

trpajzlik: to já sjedu tramvajkou, když mám tu důchodcovskou legitku....smajlik - 68 a doma taky rozžínám svíčičky u fotek obojích rodičů, už jsme oba sirotci......smajlik - 85

 
sarmyn
sarmyn - 1.11.2010 14:29

Na hřbitov nechodím...nedělá mi to dobře a vzpomenu si když si vzpomenu, což bývá spíš nějaká pěkná vzpomínka a ne z musu, aby se vidělo......brrrrrrrr

 
trpajzlik
trpajzlik - 1.11.2010 14:17

TULI: tak jsi mě rozeřvala, sharon: hřbitov mám daleko, častěji je svíčka doma nebo v létě na zahradě a vonné tyčinky, Almega: průvody jak na 1.máje na hřbitově opravdu nemusím, raději si tam zajedu o týden později, je to tam jak na kolonáděsmajlik - 97

 
sharon
sharon - 1.11.2010 13:12

manka: přesně jako já.....jsem tam často i v létě, je tam lavička tak sednu a rozmlouvám....smajlik - 85

 
Almega
Almega - 1.11.2010 12:17

Než se na hřbitov dostala moje máma,tak jsem tam ráda chodila,na jakýkoliv hřbitov,s dětmi jsme obešli všechny v našem městě....nyní chodím tak 3 x za rok,jak mám náladu,o dušičkách ale ne,nemám ráda ty procesí lidí,z nichž mnozí tam jdou jen proto,že co by tomu řekli lidi,kdybychom tam aspoň 1x za rok nešli...Já raději vzpomínám všude možně a klidně každý den,zdá se mi i o mrtvých...

 
caira
caira - 1.11.2010 11:37

Na hřbitov chodím jindy. Na 2.11. fakt NEE! Mám trauma z dětství: nejdřív na hrob, potom dort... jsem dušičkové dítě, narozena 2.11. Takže od jisté doby chodím 2 do hospody nebo do restaurace.. ale na hřbitov jindy..
Na dušičky nakoupím a vysílám delegace :-) zavpomínám v duchu, oo to srdečněji.

 
manka
manka - 1.11.2010 11:22

já teda na hřbitov chodím často a jestli to tak smím napsat, tak i ráda. Trošku tam s mamkou, taťkou a babičkou poprndám, zapálím svíčku.........a vlastně i musím, protože jsem v rodině nejstarší, tak se starám o hrob

 
denda04
denda04 - 1.11.2010 11:19

taky vzpomínám i během roku kytičku dám jak tam jdu ,ale na dušičky je to takové svátečnější smajlik - 61smajlik - 64 hodně lidí a hezky upravené hroby

 
štoudev
štoudev - 1.11.2010 11:01

Křeček: Kadla: PEGG: smajlik - 68smajlik - 68

 
TULI
TULI - 1.11.2010 11:00

- NA HRBITOV CHODIME CASTO ... a kluci jen 1 a nebo 2. 11 smajlik - 26

 
TULI
TULI - 1.11.2010 10:59

V ITALII je dnes svatek - cervene v kalendari - VSECH SVATYCH - je volno a opravdu hrbitovy jsou narvane lidma.
Zitra je PAMATKA ZESNULYCH ....

- deti dostavaji hracky a jsou i ruzne druhy cukrovi - ktere se prodavaji jen v tuto dobu!
- ty hracky maji jako deti od zesnulych pribuznych smajlik - 64

 
PEGG
PEGG - 1.11.2010 10:08

Já nechci na hřbitov ani po smrti, jen ať mě hezky rozsypou někam na sluníčko, jinak je budu chodit strašit. Nejlepší by bylo někam k moři.

 
Kadla
Kadla - 1.11.2010 9:34

Křeček: Já také tak... Vzpomínám neustále a na hřbitov nechodím.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-20
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2732.
Archiv anket.