Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Dojíždění do práce. Co je ještě únosné?

Dojíždění do práce. Co je ještě únosné?

Řešíme s mužem problematiku bydlení. Žijeme v Praze, zatím v pronájmu, ale rádi bychom si pořídili vlastní byt. Bohužel, naše platy nejsou nijak závratné, já pracuju jako pokladní v jednom supermarketu a manžel má dělnickou profesi, dohromady dáme měsíčně nanejvýš třicet tisíc čistého. Děti zatím nemáme, ale rádi bychom rodinu založili.

Když se koukáme po bytech v Praze, je nám jasné, že na hypotéku za třípokojový byt (takový bychom si s ohledem na plánované dítě představovali) jen tak nedosáhneme. A i kdyby ano, spláceli bychom ji až do důchodu.

Napadla nás varianta koupit byt mimo Prahu, jako cenově i vzdálenostně nejideálnější se nám jeví Kladno. Starší třípokoják v původním stavu se tam dá pořídit i za polovinu ceny, jaká je v Praze. Tím pádem by hypotéka nebyla tak vysoká (nějaké úspory máme, takže bychom si nebrali stoprocentní hypotéku) a měli bychom ji splacenou v celkem rozumném časovém horizontu.

Vážně o této variantě uvažujeme, odrazuje nás jen to dojíždění za prací do Prahy. Oba dva děláme na směny, ranní a odpolední, neumíme si představit být v šest hodin ráno v práci, když budeme jezdit až z Kladna. To abychom vstávali snad ve čtyři. Z odpolední je to další problém, znamenalo by to návrat domů kolem půlnoci.

Vím, že hodně lidí z Kladna do Prahy každodenně dojíždí, i autobusy jezdí často, v tom by asi problém nebyl. Máme jen obavu, že po čase z toho budeme utahaní. Mně by se možná povedlo sehnat práci přímo v Kladně, ale manželovi těžko, ten by se dojíždění nevyhnul. Vzhledem k tomu, že má fyzicky hodně náročnou práci, má strach, že to ranní vstávání a pak ty pozdní noční návrty (vždycky ob týden) nebude zvládat.

Chtěla bych se zeptat, kdo z vás má zkušenosti s dojížděním do práce, jak to zvládáte? Dá se na to zvyknout, nebo je to opravdu hodně zatěžující? Možná jsme jen rozmazlení, teď bydlíme doslova kousek od našich pracovišť, já to mám pár minut pěšky a muž je v práci metrem za dvacet minut. Auto zatím nemáme, ale pokud bychom se stěhovali, tak by asi bylo nutné ho pořídit.

Budu ráda za vaše zkušenosti, chceme naši bytovou situaci vyřešit a bojíme se, abychom se nějak neunáhlili.

Adriana


17.2.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 35   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dojíždění do práce. Co je ještě únosné?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-35
donalabuznikova
donalabuznikova - 22.12.2019 17:59

To já jezdím do práce každý den 50 kilometrů a stejně mi to nevadí. Dělám totiž práci která mě baví, takže to za to prostě stojí. Sice jsou pak ty náklady za dojíždění celkem vysoké, ale dá se to překousnout. Když navíc člověk ví kde nakupovat, tak se dá i ušetřit. Třeba pneumatiky jsem nedávno objednávala z https://www.pneuok.cz/ a vyšly mě vážně výhodně.

 
koliaska105
koliaska105 - 7.12.2018 23:16

Dojíždění do práce přímo nenávidím. Sama jsem dojížděním strávila poměrně dost drahocenného času. V jednu dobu už to začínalo být opravdu neúnosné a právě z tohoto důvodu jsem se rozhodla ze své poslední práce odejít. Místo toho jsem začala pracovat z domu - konkrétně jsem si přes https://www.ioffshore.cz/ založila vlastní offshore společnost. Je to sice náročné, ale alespoň mohu většinu času trávit doma a ne v autě.

 
Anče
Anče - 25.7.2016 11:15

Dojíždění je příšerná věc,již nikdy více.Pokud nemáte v Praze na byt,hypotéka je hazard,odstěhujte se do menšího města nebo městečka,kde bydlení zvládnete - třeba i hypotéku a její nižší splátky.Předtím bych si dala inzeráty k zaměstnání,abych šla do jistého.Pokud v budoucnu chcete založit rodinu - na malém městečku to je lepší i blíž k přírodě,větší bezpečí atd.Lidi se také víc znají,kousek do práce,blíž ,k lidem,smajlik - 47to jsou velké výhody.

 
sallie
sallie - 24.2.2016 0:24

jak tu kdosi radil - co si pronajmout bydlení na Kladně a zkusit to nanečisto? I s bydlením v PRaze můžete hodinu dojíždět (já jsem dojížděla 50 minut).... a pak považte věci jako jak budeš třeba zvládat rodinu sama - v nějaké fázi mi manžel dojížděl přes hodinu, s tím co byl v práci to znamenalo 10 - 12 hodin sama, bez možnosti, že by se dostal domů v případě nějakého průšvihu... vlastně ani třeba takové to, že by cestou domů nakoupil moc nefungovalo - buď už by měli zavřeno a nebo by s nákupem přijel tak pozdě, že to nedávalo smysl... ale zvládnout se to dá...

 
Nika1
Nika1 - 23.2.2016 10:30

janulka53: Máte můj obdiv, dojížděla jsem stejnou vzdálenost cca 11 let a po rodičovské asi celý život. V místě bydliště opravdu ani méně placená práce není. Naštěstí manžel pracuje v místě bydliště.

 
janulka57
janulka57 - 22.2.2016 10:03

Už 15.rok dojíždím za prací 42 km.Pracuji va 3 směnném nepřetržitém provoze.Na ranní směnu vstávám ve 3.30 hod.a domů přijíždím v 16.hod.Z odpolední směny přijíždím o půlnoci.Když jedu z noční směny,tak v autobuse pravidelně usnu a pokud se nevzbudím,tak mě na zastávce kde mám vystoupit budí řidič .smajlik - 68Je mi 53 let a zatím zvládám a doufám,že těch 10 let co mám do důchodu to ještě vydržím.smajlik - 68Pracuji u pásu,takže práce je dost náročná,ale nestěžuji si-jsem ráda,že mám práci.smajlik - 31

 
Verera
Verera - 20.2.2016 14:15

No s dětma vůbec je dojíždění problém, pokud není v místě babička nebo někdo, koho lze využít v případě potřeby apod. Už jenom kolikrát mi volali ze školy, ze školky, že dětem není dobře a mám si pro ně přijet. Pokud by se mělo jet hodinu autem nebo ještě hůř hromadnou dopravou která jezdí jakž takž ráno a odpoledne, ale přes den má značně prodloužené intervaly, je to potíž.

 
rychlonožka
rychlonožka - 19.2.2016 16:34

Dojíždění stojí člověka čas, peníze, zdraví. Je něco jiného říct v práci, není mně dobře, přijdu později, než cestovat s horečkou či průjmem a mít domů daleko. Když to mám do práce kousek pěšky, projdu se a nejsem ve stresu. A je to zadarmo. Dá se dojíždět dočasně - do školy, do práce rok dva, než se otevře pobočka u nás, nebo než se uvolní místo. Do dojíždění bez vyhlídky, že se toho zbavím, bych nešla. A až budete mít děti - budou se od rána do školy vypravovat samy? Být vámi, buď bych hledala skutečně dobře placené místo v Praze, abych měla víc peněz, nebo šla na venkov za bydlením a prací zároveň.

 
Majolka
Majolka - 19.2.2016 13:10

Vždycky to nejde, ale je dobré, když alespoň jeden dělá v místě bydliště. Dojíždění je vždycky náročné jak na čas, tak na finance. Hodně zdaru a hlavně správnou volbu. Myslet taky na děti, protože je někdo bude muset vodit do školky, vyzvedávat.

 
tornado-lou
tornado-lou - 19.2.2016 9:44

Hanelorwe: Verera: Myslela sem si tak nejak totéž. hledat bydlení současně s prací. Pochybuju, ze dělají něco tak sílene specifickýho, aby se taková práce nedala najít i jinde.
jinak bych řekla, že obecně jde dojíždění zvládat do hodiny času cesty. víc už začíná byýt moc. ne že b y to krátkodobě nešlo, ale dlouhodobě by to bylo na úkor kvality života atd.

 
mam-ča
mam-ča - 19.2.2016 9:09

Zkušenost mého syna : Taky jim byly byty v Praze moc drahé, tak zakotvili v Berouně. Snacha je zatím na MD, syn každý den dojíždí do práce autem.
Dojíždění autem na LPG stojí cca 4 tisíce měsíčně, a to nepočítám gumy a opotřebení auta. Snacha naštěstí po MD najde práci v místě bydliště.
Jasně, syn by mohl jezdit MHD, ale časově je to ztráta. Především návazná doprava po Praze.
Tak si myslím, že kdyby si tehdy koupili ten dražší byt v Praze, ušetřili by za dojíždění a hlavně čas pro rodinu.
Ale je to každého rozhodnutí, a i ten "venkov" má svá pozitiva.

 
Verera
Verera - 18.2.2016 21:39

Opravdu nenajde manžel práci v dělnické profesi za 15 tisíc jinde než v Praze? To se mi nechce věřit. A pokladní v supermarketu snad hledají všude a pořád.
Problém dojíždění vidím hlavně až budou děti. školka a družina nejdřív 7, končí v 5 když máte hodně štěstí, spíš o půl 5. To máš 11,5 hodiny, to máš s hodinou dojíždění a nějakou rezervou na spoje jen tak tak a na děti je to nápor, jestli se budou potřebovat učit, kroužky leda v družině....vcelku neúnosné. Střídat se s manželem, pokud máte směny oba, je někdy nemožné.

Opravdu mi připadá jako dobrý nápad poohlédnout se po práci a podnájmu a když to bude vypadat dobře, teprve pak pořídit byt.

 
Denrepa
Denrepa - 18.2.2016 20:55

Mimochodem z Kladna v Praze jsi za 20 minut, když seženeš práci na P6, je to v podstatě finální čas se vším všudy. Na Evropské máš spoustu office center, staví se nový obchoďák, v Dejvicích nový kampus, já nevím co umíš, ale tam bude práce habaděj. Rozhodně tam budeš dřív než když někdo pojede z opačného konce Prahy...

 
Denrepa
Denrepa - 18.2.2016 20:48

Dojíždím cca 60 km denně, vlakem. Autem to vyjde podstatněji dráž a kolikrát jsem zůstala viset v ranních zácpách a přišla pak pozdě třeba o hodinu i víc. Stačí jedna uzavírka pruhu na dálnici a je z toho parkoviště. Jsou to denně 4 hodiny strávené cestou a čekáním na spoj, ale zvyknout se dá. V šest ráno z baráku, doma v osum večer, je akorát třeba si všechny doktory, banky, úřady a spol, přesunout do toho města, kde je i práce, pak se to dá zvládnout v pohodě - rodinu zatěžuje jen ta cesta domů, kvůli ničemu jinýmu cestovat nemusí.

 
Linda
Linda - 18.2.2016 13:15

V Praze jsem jezdila do skoly 2 autobusama - celkem asi 40 minut, pak do prace autobus-metro- a bud asi 15min pesky a nebo dalsi autobus - dohromady mi to dalo asi 55 minut, pokud vsechno navazovalo a necekala jsem nikde.
Dneska dojizdim 42km kazdou cestu autem po okreskach, autobusama bych musela 3x prestupovat a trvalo by mi to 2,5hodiny v lepsim pripade. Zvykla jsem si a zacinala jsem kdyz deti byly 12 a 10 roku ,takze jsem je rano vypudila z posteli a vypadla jsem a odpoledne jsem dorazila domu kdyz ony prisly ze sportu a krouzku. S ditetem v jeslich ci skolce nebo na zacatku zakladky, proste ditko ktere se musi rano osobne odevzdat a odpoledne osobne prevzit v ramci otviraci doby detskych zarizeni bych to delat nemohla.
Zalezi taky na platech, uprimne ono je sice hezky splatit hypo za dejme tomu 20 roku misto placeni az do duchodu, ale zase pokud kazdy mesic vyplaznes tisic-dva tacy ci vice x 2 osoby za litacku na bus nebo benzin - pri rychlem vypoctu mi to neprijde jako usetreny peniz, misto za hypo platite jinde, ale v podstate totez smajlik - 26.
Bratr s rodinou bydli v Neratovicich, je to kousek od Prahy, doprava slusna, ceny za bydleni prijatelne, ale oba dva pracuji v Neratovicich, za to kdyz netere studovali tak platili litacku za Nerabus, prazskou litacku x 2 deti - jenom doprava je stala vic nez vsechno ostatni vybaveni do skoly. V pripade ze by dojizdeli vsichni 4 tak by na to padnul jeden plat.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-35
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2969.
Archiv anket.