Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Budoucí tchyně mne zaskočila předmanželskou smlouvou

Budoucí tchyně mne zaskočila předmanželskou smlouvou

Ocitla jsem se v dost podivné situaci. S přítelem spolu chodíme (a i bydlíme) už skoro osm let, teď jsme se rozhodli, že se konečně vezmeme. Ostatně, je už docela na čase, jelikož spolu máme dvouletou holčičku. Žijeme společně v přítelově bytě, který dostal po ukončení VŠ od svých rodičů.

V podstatě už několik let fungujeme jako rodina, hospodaříme společně a nemáme mezi sebou v tomto ohledu žádné rozpory. Ani v tom nejmenším.

Proto mne tchyně docela vyvedla z rovnováhy. Pozvala si mne na schůzku „mezi čtyřma očima“ a předložila mi návrh předmanželské smlouvy. Zůstala jsem úplně paf. Vysvětlila mi, že její syn by něco takového nikdy neudělal, protože je to trouba po svém otci, takže musela vzít celou záležitost do svých rukou.

Prý mám pochopit, že oni jako rodiče investovali do zajištění synovy budoucnosti a života víc, než mí rodiče do mne. Což si nemám brát nijak osobně, prý to chápe, když já jsem ze čtyř dětí, zatímco on je jedináček. A jí jde jen smlouvao to, aby v případě rozvodu nedošlo k nějakému nespravedlivému dělení majetku. Za každým druhým slovem používala termíny jako „to musíš chápat“, „to není nic proti tobě“,  „je to v podstatě jen formalita“…

Bylo mi z toho zle. Ve smlouvě bylo uvedené, že v případě rozvodu to bud já, kdo se z bytu vystěhuje bez nároku na jakoukoli náhradu, přesně rozepsala i věci, které patří jejímu synovi, a jako návdavek tam zmínila, že v případě rozvodu budou souhlasit se střídavou péčí o naše dítě.

Udělalo se mi nevolno. Netuším, do jako míry je taková smlouva v pořádku po právnické stránce, spíš si myslím, že ji sepsala sama a iniciativně mi ji předložila. Naléhala, abych ji podepsala, pak že ji předloží svému synovi a on, když na ní uvidí můj podpis, nebude s tím mít problém. On sám by mi prý něco takového nedokázal předložit, ani o této aktivitě své matky nemá tušení.

Nepodepsala jsem, rozešly jsme se velmi chladně a odměřeně. Ona mne označila za zlatokopku, která se usadila ve zlatém hnízdečku, což už na mne byla silná káva. Ano, přítel má svůj byt, vydělává slušné peníze, ale nikdy, ani slovíčkem, mi nedal najevo, že by to pro něj byl nějaký problém. Máme se rádi, klape nám to, je skvělý partner a vynikající otec.

Na závěr našeho hovoru mne tchyně požádala, abych se o tom před jejím synem nezmiňovala, prý si s ním o tom chce nejdřív promluvit ona sama. Jak jsem z toho všeho byla rozrušená, tak jsem jí to slíbila, ale teď si myslím něco jiného. Přemýšlím, že o tom partnerovi řeknu. Nerada bych ale udělala mezi mnou a tchyní ještě větší dusno.

Jak byste se zachovaly v mé situaci? Jsem z toho, co mne tchyně chtěla, úplně vedle. Vím, že jsem jí nikdy moc neseděla, cítila jsem z jejího chování vůči mně vždycky jakousi povýšenost, ale tohle na mne bylo opravdu moc. Mám to příteli říct? Je to jeho máma…

Simona


9.5.2011   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 119   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Budoucí tchyně mne zaskočila předmanželskou smlouvou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-119
Stanik
Stanik - 10.5.2011 16:39

anadir: no asi by se ji to nelibilo... nicmene nemohla by nic. Nicmene... darovat nekomu jen tak pul bytu nebo ho zahrnout do sjm, v dobe s dnesni rozvodovsti muze jen nekdo na hlavu padly. Bydleni je proste zaklad.

 
Teoretik
Teoretik - 9.5.2011 23:42

Odmyslím -li péči o dítě jako blbost, pak je smlouva celkem oboustranně výhodná. Chci-li brát, musím také dávat. Na této diskuzi se spíše scházejí lidé, které toho nic moc nemají a většinou nemohou o nic přijít, leda o dluhy. U bohatších je předmanželská smlouva zcela běžná. Jenže s tím se nechodí na diskuze. Myslete trochu do budoucna, žijete v jiné společnosti než vaši rodiče. Stát se bezdomovcem není až tak vyjímečné jak by se mohlo zdát. Ono je takové hezké heslo : Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil.smajlik - 98

 
Kassy
Kassy - 9.5.2011 22:46

No, já musím říct, že mně by tohle naštvalo velmi. Šla bych s tím za partnerem okamžitě a asi bych si nebrala servítky. A očekávala bych od něj, že matce řekne velmi rázně, aby se nám nepletla do vztahu. Pokud by matinka nepřestala, sbalila bych saky paky a odstěhovala se z partnerova bytu. Někde, odkud mě můžou kdykoliv vyhodit na ulici, bych se nemohla cítit doma. Pak by bylo na partnerovi, jestli zůstane ve "svém" (spíš maminčině, že?) bytě pod její sukní, nebo se postaví za mě a hodí jí byt na hlavu.
Když by chtěla zůstat se mnou, teprve pak bych byla ochotná diskutovat o tom, jestli a jakou předmanželskou slouvu sepsat. Každopádně ale s právníkem a vyváženou, ne takhle jednostranně nevýhodnou.

 
kobližka
kobližka - 9.5.2011 19:33

Jsem z jiné generace,než pisatelka Simona,kde všechno bylo jinak.Většina párů se brala pro všechno možné,jen ne pro peníze.Co bylo jednoho,bylo i druhého.Předmanželká smlouva byla věc neznámá.Dneska spolu mladí lidé žijí,ale neberou se,ačkoliv spolu mají dítě (děti) a vím ze svého okolí,že svatbou pohrdají.Mají takhle větší možnost na různé sociálná dávky.
Simona by měla určitě o všem promluvit se svým partnerem.Já bych v jejím případě už s budoucí tchýní asi nepromluvila ani slovo.V tom jsem nekompromisní.Snad si bude brát jejího syna a ne jeho matku.

 
mam-ča
mam-ča - 9.5.2011 19:31

Verera: Je zajímavé, že o vnučku tchýně stojí. Snachu zřejmě považuje jen za "dělohu", co synovi odnosila dítě a jí vnouče.
Ať si ten byt radši vezme zpátky, a nechá mladé na pokoji.

 
Verera
Verera - 9.5.2011 18:19

8 let chápu- nebyla řeč o svatbě, tak tchyně neměla pocit, že je byt v ohrožení.

Že si nevzal matku svého dítěte dřív? A kde je psáno, že to chtěla ona? To je pořád takové to myšlení, že ženská prahne po tom být vdaná, ale to vůbec nemusí platit.

 
mam-ča
mam-ča - 9.5.2011 18:00

Teoretik: Není nad to, vzít si sirotka s nahou pr.elí...smajlik - 16

 
anadir
anadir - 9.5.2011 17:40

§ 630

Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy.

Toto jsem našla v občanském zákoníku. Takže...smajlik - 26

 
anadir
anadir - 9.5.2011 17:36

Teoretik: To ano, ale ty důvody a podmínky, za kterých se může soudně domáhat vrácení daru myslím zákon přesně stanoví. A to, že se syn oženil a chce zabezpečit svou novou rodinu mezi ně myslím nepatří. smajlik - 26

 
Teoretik
Teoretik - 9.5.2011 17:22

anadir: Víš co, pakliže mu byt prokazatelně darovala, zákony jí umožňují požadovat za určitých podmínek vrácení daru.smajlik - 29

 
Teoretik
Teoretik - 9.5.2011 17:20

Riki: Ale děvče, v tom nejsme vůbec v rozporu. Jen hodnoty se jaksi změnily. Zkus dnes kupovat byt, platit někde nájem a pod. Mladí to nemají jednoduché. Ale dokud člověk neumře, také nemá vyhráno. Píšeš dobře, že jste nic neměli jen tu lásku, Co by za to někteří dnešní mladí dali, ale oni spíš myslí na užívání si života. A proč ne? Ale dnes to děvčata a i hoši berou jinak. I tato družka co si stěžuje by měla situaci brát tak, že hlavně má milujícího muže, již 8 let. Takže proč asi řešit hmotné statky? Dala bych ruku do ohně, že popis od tchyně by vypadal trochu jinak. Může být úplně jiná i než já ji vykreslila.

 
anadir
anadir - 9.5.2011 16:27

Ha ha ha, chtěla bych vidět, co by "tchýně" dělala, kdyby se její syn rozhodl po svatbě darovat půlku bytu Simoně či tento byteček zahrnout do SJM! smajlik - 34smajlik - 34smajlik - 42

 
Riki
Riki - 9.5.2011 16:23

Jinak si teda nemyslím, že by výše popsané byla zas taková katastrofa. Tchyně je možná kvočna, jako matka jedináčka holt se stará víc, než by bylo zdrávo, a dělá to nešikovně, neb není diplomat. Ale celkově mi to přijde jako historka, která se jednou bude vyprávět pro pobavení při domácích slezinách a příbuzní, včetně tchyně samé, se tomu zasmějou. Dlouholetý fungující a bezproblémový vztah přece tohle nemůže rozložit.

 
Riki
Riki - 9.5.2011 16:15

Teoretik: jo takhle - velkorysost je tedy koupit byt partnerovi rozvedeného potomka. No potěš koště. Já ještě nekoupila byt ani sama sobě, natož potomkovi, abych uvažovala o tomhle, to je skutečně mimo okruh mého chápání. Když jsem se vdala, měla jsem jen pár ručníků a prostěradel "do výbavy", a můj muž jen pyžamo a kartáček na zuby. Nikdo nám žádnej byt nekupoval a silně pochybuju, že by to koho kdy koutkem myšlenky napadlo. Nápodobně i můj syn odešel do samostatného života jen s tím pyžamem, i kdybych chtěla být tímto divným způsobem velkorysá a kupovat byty, tak na to prostě a jednoduše nemám. Ostatně mi není jasné, proč by vůbec rodiče jednoho z manželů měli řešit, kam se odstěhuje rozvedený partner jejich dítěte? smajlik - 26

 
Anahir
Anahir - 9.5.2011 16:02

Předmanželskou smlouvu - proč ne.
ale tuto smlouvu máte uzavřít vy dva mezi sebou a ne ty s tchýní. Pokud se tchýně klepe o majetek, neměla ho synovi dávat a měla si ho syslit pro sebe to je už její problém.
V první řadě, bych toto OKAMŽITĚ řekla partnerovi, protože matinka ví moc dobře, proč nechce abys mu to říkala - protože by zřejmě před synem vypadala přenáramně blbě a zřejmě by jí to opepřil. Takže se ho pokusí nyní zmasírovat jinak a bude se vám plést do vztahu jen aby ukázala jakou měla pravdu.
Pokud si nebudete tak zásadní věci říkat a dovolíte, aby se mezi vás kdokoliv pletl (i tchýně) tak se tchýni nakonec podaří Vás rozeštvat.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-119
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57099.
Archiv anket.