Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Zajímal by mne názor žen, které už jsou babičkami. A nejen těch, samozřejmě. Chtěla bych vědět. Jestli mám opravdu velká očekávání a jestli názor, že v rodině si máme pomáhat, je špatný. Jde o mou mámu, která mne jako babička svých vnoučat dost zklamala.

Máme dvě děti, dvouletá dvojčata. Obě jsou holčičky. Když se narodily, byla moje máma naprosto nadšená, několikrát v týdnu jezdila na návštěvu a dost mi s nimi pomáhala, třeba s večerním koupáním a krmením. Vypadalo to, že je tou nejúžasnější babičkou na světě. Jenže teď se to nějak změnilo.

Máma šla před půl rokem do důchodu a já jsem si říkala, že teď si začne vnoučat užívat ještě víc. Bohužel, není to tak. Její frekvence návštěv se poněkud snížila, i když tak dvakrát v týdnu zaskočí, to je pravda. Dcerky ji milují, i ona je, v tomhle ohledu nemůžu říct ani slovo.

Zklamala mne ale její reakce na mou prosbu o pomoc. Manžel přišel o práci a hned si našel jinou, bohužel, o dost méně placenou. Vycházíme jen tak tak a já jsem se rozhodla nastoupit do práce, zatím na zkrácený úvazek šest hodin, zaměstnavatel mi naštěstí vyšel vstříc. Problém je s umístěním dětí do školky. Jesle u nás nejsou, státní školka je beznadějně plná a soukromá, kde by mi holky vzaly, je zase hodně drahá. I jen na jedno dítě je to darda (cca 8 000 měsíčně), natož pro dvě. Prakticky bych vydělávala jen na tu školku a to by pak nemělo cenu ani do té práce chodit.

Zeptala jsem se mámy, jestli by byla ochotná své vnučky hlídat, než se dostanou do státní školky, což by bylo až od září na přes rok. Vysvětlila jsem jí naši situaci a nutnost, abych šla do práce. Přiznám se, že jsem tak nějak automaticky očekávala, že řekne ano. Neřekla. Naopak, prý se na každodenní hlídání dvou takhle malých dětí necítí a ať se nezlobím. Nárazově ano, ale pravidelně denně tímto způsobem suplovat školku nechce a nebude.

Zklamalo mě to moc. Máma je aktivní, zdravá, není to žádná stařenka. Žije sama, je rozvedená, stará se jen sama o sebe, času má hromadu. Nechápu, že je pro ni tak těžké pochopit, že dneska je taková doba a my mladí s dětmi to vůbec nemáme jednoduché. Jsem na ni naštvaná, i manžel má vztek. Jeho máma by nám hlídala ráda, ale chodí ještě do práce, tak nemůže.

Co si o téhle situaci myslíte? Jak byste se zachovaly vy jako babičky? Pomohly byste svým dětem, nebo byste je v tom nechaly plácat? Já to pořád nemůžu nějak rozdýchat.

Adéla


21.4.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 290   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babička je v důchodu, vnoučata ale hlídat nechce

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Blankapol
Blankapol - 27.11.2023 21:40

Nikdy bych to takhle ani nevyžadovala. Udělala jsem si děti, a tak se o ně dokážu postarat. Jestli někdo hlídat chce, může ale není o povinnost. Ale přiznávám, že hlídání dětí opravdu není vůbec jednoduché. Podařilo se mi ale najít šikovné chytré hodinky pro děti https://www.armodd.cz/armodd-kidz-gps-4g-cerna/ , díky kterým se kdykoliv mohu podívat na jejich aktuální polohu, můžu jim na hodinky zavolat, stejně tak ony mě a navíc se mohu podívat i na historii jejich pohybu.

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 28.12.2022 22:35

Já žádný problém nemám s rodiči od sebe ani manžela. Jen už nás trochu trápí jejich pokročilejší věk no... Manžel ale teď na vánoce zabodoval, protože pro každého z nich sehnal sos tlačítko pro seniory https://www.smartomat.cz/smartomat-sos-tlacitko-pro-seniory-smt03/ díky němu si mohou kdykoliv zavolat pomoc, když by bylo potřeba.

 
Anče
Anče - 3.9.2016 9:07

smajlik - 94Halo,halo - prosím vás - nechte babičky a dědečky žít = napracovali a nastarali se v životě dost!smajlik - 105

 
velia
velia - 29.7.2016 18:11

Jsem ve stejném věku, jako Tvoje maminka. Sama a relativně zdravá. Ale mám svůj život a důchod je určen k odpočinku. Hlídání dvou malých dětí odpočinek určitě není. Vy mladí to prý nemáte jednoduché, doba je prý zlá... To přeci nemůžeš myslet vážně. Papírové pleny, automatická pračka, sušička, myčka nádobí. A naše doba byla jednoduchá - látkové pleny, vyvářet, žehlit. Automatická pračka - ale ne, napřed valcha a potom obyčejná pračka. Automatická pračka mnohem později. Uklízet 20 metráků uhlí, sekat dříví. Oblečení nebylo, tzn. šít a plést atd...... Je samozřejmě dobře, že doby pokročila a jsou tady všechny tyto vymoženosti, ale je dobré si to občas uvědomit. Já pohlídám, ráda, ale pouze nárazově. Pomohu v případě nemoci dětí, ale jinak pouze tehdy pokud já sama chci. Většina současných babiček pracovala od svých 18 let, průměrný věk rodičky byl cca 19 let. Současné matky většinou zahajují pracovní činnost mnohem později, řekla bych, že do práce jdou od dětí tak cca v 35 letech.. Rozhodně od Tebe není pěkné, že na svojí velmi hodnou maminku tak nějak svádíš Vaše současné finanční problémy. Měla bys si uvědomit, že jsi dospělá a jenom a jenom Ty jsi odpovědná za svůj život. Pokud nevycházíte s penězi, nezbývá, než se uskrovnit do doby, než bude možné dát děti do školky.

 
Anče
Anče - 22.7.2016 18:21

Adélo,já bych Vám odpověděla stejně.Něco jiného je hlídat na pár hodin atd.,něco jiného nést zodpovědnost celé dny...uvědomte si,že ač je paní aktivní,věk tady je a ani Vy nemusíte vědět o všech zdr.neduhách co má - drobnosti,co znepříjemňují život...prostě určitý věk.Je jen na ní,jak se rozhodne a Vy to akceptujte bez emocí.Není to emoční záležitost,ale organizační.Babička je nemá míň ráda.smajlik - 105

 
vera508
vera508 - 31.5.2015 16:33

Mám 4 vnoučata, čekáme 5. Miluji je, ráda hlídám, ale cítím, že "babičkuju" - mám velký strach, aby se něco nestalo. To jsem u svých dětí, když jsem byla mladá, nepociťovala. Dokonce dnes hodnotím svou výchovu jinak. Na hlídání na celý úvazek se necítím a mám i jiné důvody. "Sobecké". Mám koníčky a ráda si užívám svůj čas v důchodu podle svého. A jsem ráda, že jsem se důchodu i vnoučátek dožila !!!! smajlik - 84

 
ozon
ozon - 28.5.2015 10:44

Je mi 63 , mám dvě vnučky a hlídám pokud je potřeba už od miminek a moc ráda. Hlídala jsem i když jsem ještě pracovala - a to jsem dojížděla do práce i na hlídání . Hlídala jsem rok 2 i 4 dny v týdnu , než mohla mladší vnučka chodit do školky . Ano , byl to " záhul " , obzvlášť když už jsou zdravotní potíže .Ale vím , jak je ta pomoc pro mladé i vnuky důležitá . A na " svůj život " i tak mám dost času . Užívám si vnuček , protože za pár let už mě třeba nebudou tolik potřebovat. Dobře si pamatuju jak mě bylo když mí rodiče prohlásili - máš děti - hlídej si je - a to jsem byla samoživitelka .
Takže pokud jé této sobecké babce nebabce zatěžko hlídat vlastní dceři vlastní vnoučata ( notabene jen na určitou dobu ), tak to se na mně nezlobte za ten výraz , ale je to sebestředná krá.. smajlik - 48

 
Aja
Aja - 22.5.2015 9:35

Správně. Konečně má na sebe čas. Není její povinnost vás i vaši domácnost opečovávat a hlídat vnoučata. Jste samostatná bojová jednotka, tak se podle toho zařiďte. Vždyť spousta rodin je ve stejné situaci a prostě se s tím poperou. Buďte rádi, že máte práci a jste schopni se uskromnit a školku zaplatit.
Zkuste se domluvit třeba jen na jednom dnu v týdnu. Babičky mají být s vnoučaty pro radost a ne z povinnostismajlik - 58

 
Hanča
Hanča - 29.4.2015 15:36

já budu hlídací babi asi od pátku nebo až od pondělka, dneska volala dcerunka "mami, nechceš náhodou malýho, když už sem jedeš", no a postupně z ní vylezlo, že jede na čas do Německa a na prababi by toho bylo moc

 
tetička
tetička - 29.4.2015 13:41

PEGG: Ne od 3 dětí máme od každého 1 vnučku - 2,5 roku, 2 1/4 roku a 2 roky, všichni se toho pustili naráz, takže máme příděl najednou. Tři naráz jsme ještě nehlídali, ale 2 ano a byl to fakt záhul.

 
annie
annie - 28.4.2015 14:07

Alčo - já ti rozumím... ale po matce nemůžeš chtít hlídání - tedy vyžadovat ho...
My jsme v situaci, že jsme bez hlídání.
Moji rodiče nežijí a tcháni bydlí ve stejné vsi, ale naprosto nejeví zájem.
Pracují v lese - takže je šance, aby si tu práci rozplánovali a tchýně pohlídala, když je krizovka... ale nechce, nemá zájem...
Nutit ji nebudu, doprošovat se taky ne.
Musela jsem si najít práci na ranní směny - trochu sci-fi, ale co se dá dělat.
Malýmu je 5 pryč a tchýně o něm dva roky neví vůbec, předtím sem tam nějaká návštěva...
Musí to jít. A prázdniny jsou katastrofa, naštěstí mi v práci dají 3 týdny volna v kuse, ale pak mám celý rok smůlu.

 
PEGG
PEGG - 28.4.2015 13:31

tetička - 28.4.2015 10:47 to máte trojčátka? smajlik - 86

 
tetička
tetička - 28.4.2015 10:47

Škoda, že maminka dvojčátek pochopí až za mnoho let, až bude sama babičkou, že hlídat vnoučata je 3x větší zodpovědnost než hlídat vlastní děti. Jsem babičkou 3 vnuček 2 letých a když hlídám, tak nestíhám většinou nic jiného, protože je nespustím z oka, jak se bojím, aby se jim nic nestalo. Stačí mě jeden víkend, kdy jsme na ně s manželem sami a jsme oba vyřízení, že 2 dny pak relaxujeme. Takže představa, že budu hlídat 5 dnů v týdnu, skoro 2 roky je neskutečná. To bych šla raději na brigádu a mladým finančně přilepšila.
Adélo, vraž si pár facek aby ses vzpamatovala a mamince poděkuj za to jak tě doposud aktivně pomáhala. A buď ráda, když tě bude dále občas pomáhat a děkuj a děkuj za takovou maminku - babičku.
Doufám, že nejsi takový sobec, jak z článku působíš.

 
kareta
kareta - 27.4.2015 20:32

PEGG: přetažený dvouleťák je na zabití, děti potřebují pevný režim, jinak lezou po stropě.

 
PEGG
PEGG - 27.4.2015 11:06

Tak jsem si na tenhle článek vzpomněla v sobotu. Měli jsme rodinnou oslavu, spousta lidí a jedno dvouleté dítě. Žádný rozmazlenec, normální živý tvoreček, ale byli jsme z něho utahaní všichni. Zaměstnal celou rodinu. Ano, bylo i tím, že jsme si ho všichni chtěli užít, takže šel z jedné zábavy do druhé, ale že by se na něm projevila nějaká únava? Ani náhodou. Takže za sebe, hlídat dvě takovéhle děti každý den, to si fakt představit neumí.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76666.
    Archiv anket.