Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Záněty močových cest: zadáno pro ženy

Záněty močových cest: zadáno pro ženy

Zánět močových cest je potíž, která trápí mnohem častěji ženy než muže. Jde o onemocnění, které se dá většinou dobře léčit a nebývá nijak zvlášť vážné. Jeho největší zákeřnost ale spočívá v tom, že pokud se už jednou objeví, rádo se opakovaně vrací. Přečtěte si proto, jak se dá zánětům močových cest předcházet a co můžeme dělat, pokud nás přece jenom postihnou.

 

Příčinou je nejčastěji „zvrhlá“ střevní bakterie

Zdaleka největší procento případů zánětů močových cest (podle lékařů přibližně 80 %) způsobuje bakterie Escherichia coli. Na první pohled není tahle bakterie žádný nebezpečný zabiják, protože se běžně vyskytuje v lidském střevě, kde většinou nijak neškodí. Některé druhy bakterií Escherichia coli se však mohou „zvrhnout“, získají schopnost uchytit se na sliznici močového traktu a skrze močovou trubici putují do močového měchýře, v nejhorším případě až do ledvin. Kromě běžné bakterie mohou menší část zánětů způsobovat i jiné mikroorganismy.

Příznaky zánětu močových cest jsou například bolest v podbřišku, časté močení, pálení při močení nebo zvýšená teplota. Podobné příznaky se mohou vyskytnout i u některých jiných onemocnění. Pokud si nejste jistí, co způsobilo právě váš problém, poradí vám internetový domácí lékař.

 

Jak se jim vyhnout? Vsaďte na bavlněné kalhotky a vložky bez vůně.

Existují způsoby, jak snížit riziko zánětu močových cest. Pravděpodobně nejdůležitější jsou správné hygienické návyky.

5 hygienických pravidel prevence zánětu močových cest:

  • Hygiena po vykonání potřeby – správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Po vykonání velké potřeby otíráme intimní partie vždy směrem odpředu dozadu, abychom zamezili přenosu bakterií z okolí řitního otvoru do oblasti kolem vyústění močové trubice.
  • Pravidelné vyprazdňování – moč, která se delší dobu hromadí v močovém měchýři, vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a důležitý je také pitný režim, který zajistí časté proplachování močových cest.
  • Hygiena před a po pohlavním styku – podle některých lékařů snížíte riziko zánětu močových cest také tehdy, když se před sexem pořádně osprchujete a brzy po něm se dojdete vymočit.
  • Vhodné spodní prádlo – spodní prádlo by mělo být alespoň trochu savé, nejlépe bavlněné. Dobře totiž vsaje i nepatrné zbytky moče, které by jinak mohly sloužit jako vhodné místo k pomnožení bakterií. Důležité také je, aby prádlo nebylo příliš těsné.
  • Kosmetické produkty – jakékoli přípravky, které by mohly podráždit intimní oblasti, jsou nevhodné. Jedná se například o parfémované vložky, ale například i pěny do koupele.
  •  

    Můžeme si pomoci sami?

    Nejlepším způsobem, jak „podomácku“ vyléčit zánět močových cest, je mu účinně předcházet. Nicméně existují i potravinové doplňky a domácí způsoby léčby pro případy, kdy prevence naneštěstí selže. Odborníci nemají úplně jasno v tom, jak jsou následující babské rady účinné, ale rozhodně je můžete zkusit jako doplňkovou, doléčovací nebo preventivní léčbu.

    • Zvýšený příjem tekutin – dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. Pít můžete minerální vody nebo bylinné čaje, ale v podstatě jakákoli tekutina je lepší než nic.
    • Brusinky, borůvky a přípravky z nich – extrakty z těchto lesních plodů jsou asi nejčastěji doporučované přípravky proti zánětu močových cest. Mechanismus jejich účinku není úplně jasný, ale podle některých odborníků brání látky obsažené v bobulích bakteriím, aby se pevně přichytily ke sliznici močových cest. Kromě toho brusinky a borůvky obsahuji velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.
    • Ananas – toto ovoce obsahuje látku bromelain, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zmírňovat také projevy zánětu močových cest.
    • Vitamín C – velké množství vitamínu C zvyšuje kyselost moče, což může zpomalit růst bakterií.
    • A další – kromě předchozích možností se pro prevenci a léčbu zánětu močových cest méně často doporučuje i jogurt, přípravky z rostliny jménem Echinacea nebo jedlá soda.
      • Kdy se svěřit profesionálům

        I když možnost vyléčit zánět močových cest sám, s vynecháním lékaře i antibiotik, se může zdát lákavá, nesmíme nikdy zapomínat, že i zpočátku obyčejný zánět je potenciálně hodně nebezpečný. Pokud se totiž infekci nepodaří zdolat a neustále se množící bakterie doputují močovým traktem až do ledvin, může dojít k vážnému poškození tohoto životně důležitého orgánu. Proto bychom vždy měli konzultovat s lékařem, pokud se příznaky nezlepší během jednoho až dvou dnů, nebo se dokonce zhoršují. Jedno z nejdůležitějších vyšetření, která nás u lékaře budou pravděpodobně čekat, je vyšetření moče.

         

        Co je dobré si zapamatovat: 

        • Zánět vyvolaný infekcí může postihnout kteroukoli část močového traktu: močovou trubici, močový měchýř, močovody nebo ledviny.
        • Zánět močových cest má ve většině případů na svědomí běžná bakterie Escherichia coli, ale méně často ho mohou způsobit i jiné bakterie, kvasinky nebo paraziti.
        • Ženy mají vyšší riziko zánětu močových cest pravděpodobně proto, že jejich močová trubice je výrazně kratší, a pro bakterie tudíž snadněji prostupná. Mezi muži tímto onemocněním trpí častěji ti, kteří mají zároveň zvětšenou prostatu.
        • Zánět močových cest je možné léčit i doma pomocí volně prodejných léků, ty však ve většině případů jen přinejlepším zmírní příznaky nebo omezí riziko onemocnění.
        • Jako vážná komplikace zánětu močových cest se může rozvinout i selhání ledvin, při správné a včasné léčbě však obvykle nic tak strašného nehrozí a pacient se rychle uzdraví.
          • Chcete se dozvědět ještě víc? Poslechněte si záznam rozhlasového pořadu věnovaného právě zánětu močových cest.

            Převzatý článek


            26.3.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 15   |   Vytisknout

            Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

             

            Diskuse ke článku - Záněty močových cest: zadáno pro ženy

            Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
            Terka jun
            Terka jun - 8.1.2020 19:18

            Podívejte se například na lékárnu pilulka a najděte si vaginální pomůcku Diveen při inkontinenci, když si zajdete k doktorce, a napíše Vám ji na recept, tak budete platiti jen 80 korun doplatek +-.

             
            Hankakovaverca
            Hankakovaverca - 6.1.2020 11:46

            Tak to je přesně můj případ, také se mi to několikrát stalo, když jsem se hodně smála, nebo když jsem silněji zakašlala. Jakou pomůcku na to máte?

             
            Terka jun
            Terka jun - 4.1.2020 18:46

            Já ano, když jsem dlouho seděla někde, a pak jsem se zasmála nebo prudce pohla, tak jsem trochu protekla, kolikrát jsem musela někde zůstat sedět, abych odcházela jako poslední, aby to nebylo vidět, bylo mi opravdu trapně. Když jsem přišla k doktorce, tak mne uklidnila, že je to v mém věku normální, a napsala mi takovou pomůcku, kterou si ráno zavádím dovnitř, a díky tomu už se mi to nestává.

             
            Hankakovaverca
            Hankakovaverca - 2.1.2020 19:53

            Dobrý den prosím chtěla jsem se zeptat, zda jste některá řešila problémy s únikem moči?

             
            Štěpánka.Stud
            Štěpánka.Stud - 16.7.2019 22:45

            mončaK: Ahoj, Brusinky jsou od Naturevia. Kupuju tady https://www.naturevia.cz/e-shop/brusinky/mega-brusinky-50-10-cps-detail.

             
            mončaK
            mončaK - 9.7.2019 21:56

            Štěpánka.Stud: Ahoj, mohla bych se zeptat, kde Mega Brusinky kupuješ a od jakého jsou výrobce? Chtěla bych je vyzkoušet. Děkuji

             
            Štěpánka.Stud
            Štěpánka.Stud - 7.7.2019 19:38

            Já jsem často trpěla na záněty močových cest a opakovaně jsem brala antibiotiky. Zkoušela jsem snad všechno. Pak mi v lékárně doporučili Mega Brusinky a konečně je zánětům konec a to stačí brát jen jednu kapsli denně. Teď v létě cítím občas náznaky zánětů, například po koupání v bazénu, hned si je nasadím a infekce se mi nerozjede. Fakt fungují.

             
            Emma46
            Emma46 - 15.9.2013 20:55

            Taky mě to chytne většinou na konci podzimu či začátek zimy a je fakt, že jakmile k zánětu „přičichnu“, tak už se ho většinou až do jara nemůžu zbavit, protože se pořád vrací. Vím, že brusinky se na to hodně doporučují, ale já je, nevím proč, nedokážu pozřít, takže to řeším aspoň brusinkovými čaji a hodně tekutinami celkově a nebo urovalem, což jsou práv kapky s extraktem z brusinek. Je mi jasné, že konzumace čistě brusinek by možná měla větší účinek, ale snažila jsem se to mockrát překonat, ale vážně se mi z nich zvedá kufr :D

             
            Světlonoska
            Světlonoska - 26.3.2013 18:23

            sharon: smajlik - 57Dala mi je prvně známá místo smajlik - 52 ke smajlik - 51,moc mi zachutnaly,krotila jsem se,abych je nesnědla všechnysmajlik - 68

             
            sharon
            sharon - 26.3.2013 17:14

            Světlonoska: TO MŮŽU POTVRDIT , JSOU LEPČÍ JAKO ROZINKY, DÁVÁM JE PEČIVA ............smajlik - 68smajlik - 47

             
            Světlonoska
            Světlonoska - 26.3.2013 16:41

            Ted se prodávají sušené brusinky,mám je vždy na zimu v záloze a navíc jsou výbornésmajlik - 57

             
            Světlonoska
            Světlonoska - 26.3.2013 16:40

            smajlik - 76Chytne mě to vždy na začátku zimysmajlik - 36načnula jsem si to určitě v práci na halesmajlik - 48pak už stačí trochu víc zima doma,a je zaděláno,brusinky mi pomáhají,čaj kombinuji i se šípky.

            díky -o lichochořeřišn,kapkách nevímsmajlik - 66smajlik - 61

             
            YXH
            YXH - 26.3.2013 13:53

            Viv :o): Souhlasim. Brusinky, jogurty, se mi osvedcili taky.
            babkatapka: Bezva dekuji za dalsi informaci smajlik - 75

             
            Viv :o)
            Viv :o) - 26.3.2013 10:46

            Uplne v zacatku, u me to ale znamena cca do hodiny po prvnich priznacich, funguji brusinky a hodne pit. Kdyz se ale ta prvni hodina prosvihne, tak mi pak zaberou uz jen atb.
            Jako opravdu ucinna prevence mi funguje brat kazdy den brusinky (v tabletach) a nejsilnejsi laktobacily pro zeny (nechci psat nazev, aby z toho nebyla reklama smajlik - 68). Laktobacily totiz podporuji imunitu a odolnost sliznic v tele, vcetne sliznice mocoveho mechyre. Tzn. ze bakterie se jen tak snadno na sliznici neuchyti. Jsem smirena s tim, ze tak jak nakupuju pravidelne potraviny musim nakupovat i tyto dve veci v lekarne a neminim vynechat, krome kratkych planovanych prestavek, jediny den.

             
            babkatapka
            babkatapka - 26.3.2013 9:36

            Ještě jeden přípravek funguje spolehlivě - jsou to kapky z Lichořeřišnice. Dostanou se volně v lékárně, stojí kolem 100 Kč a při počínajících potížích zaručeně zaberou. Pokud je nutné radikálnější řešení - antibiotiky - poslouží jako podpůrná léčba. Mám vyzkoušena a stále mám v ledničce jednu lahvičku v rezervě.
            Zkuste a uvidíte!!!

             

            Sponzori

            Prohledej


            Výherci v soutěžích

            Soutěže na Soutez.cz

              Anketa

              Covid

              Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

              Celkem hlasovalo 77048.
              Archiv anket.