Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

My Tři králové jdeme k vám...

My Tři králové jdeme k vám...

6. ledna liturgické knihy označují již od 4. století jako svátek Zjevení Páně a jeho spojení s Třemi králi je pozdějšího původu. V Evangeliu podle svatého Matouše se dočteme, že když se narodil Ježíš v judském Betlémě, přišli se mu poklonit mudrci (mágové) od Východu a přinesli dary – zlato, kadidlo a myrhu. V Písmu se sice nikde neuvádí počet mudrců ani jejich jména, ale časem se ustálil jejich počet na třech, pravděpodobně ze tří darů, které Ježíškovi přinesli. K záměně mudrců za Tří krále došlo ve středověku s rozšířením jejich uctívání poté, co roku 1194 družina římského císaře Jindřicha VI. přinesla z milánského kostela svaté Eusrogia do chrámu v Kolíně nad Rýnem ostatky považované za ostatky svatých Tří králů. Tři králové byli považováni za první křesťany, neboť se přišli poklonit narozenému Ježíši. Jejich jména Kašpar, Melichar a Baltazar jsou známá ze zkratky K + M + B psaná spolu datem svěcenou křídou na dveře domů.

První autor, který jejich jména uvedl, byl kancléř pařížské Sorbonny ve 12. století Petr Comestor. Tříkrálová koleda má v naší zemi staletou tradici. Děti převlečené za Tři krále s papírovými korunami v dlouhých bílých košilích a s tři královépochopitelně začerněnou tváří třetího krále chodily dům od domu, zpívaly koledy a na dveře či rám okna psaly svěcenou křídou K + M + B a datum. Za svou koledu a přání štěstí, zdraví a dlouhých let dostávaly od hospodářů dobrou odměnu. Starobylý a velmi pěkný zvyk chození na Tři krále přetrval dodnes. A zde je text staročeské třikrálové koledy, který by měly děti znát, dříve než se převlečou za Tři krále a vydají se na koledu:

 

My Tři králové jdeme k Vám, štěstí zdraví přejeme Vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka.
Daleko-li cesta Vaše? Do Betléma mysl naše.
Copak ty tam černej vzadu, vystrkuješ na nás bradu?
Aj, já nejsem černej, jsem jen od slunce opálenej.
Slunce je toho příčina, že je má tvář opálena.
Kdybys na slunce nechodil, nebyl by ses tak opálil.
Slunce je drahé kamení a to od Kristova narození.

 

Svátek svatých Tří králů se končil cyklus vánočních svátků a tohoto dne se taky obvykle odstrojoval vánoční stromek. Někteří lidé však vánoční stromek spolu s betlémem nechávali až do Hromnic a děje se tak i za našich časů.

 

 

Soutěž Skládejte tajenku

Soutěžní slovo: dobrého

Jiří Glet


3.1.2012   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - My Tři králové jdeme k vám...

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 3.1.2012 10:35

smajlik - 68Když byl syn malý,mívali sjem stromek někdy i do velikonocsmajlik - 16

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.