Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Ježíškovské manévry aneb Hlavně nenápadně

Ježíškovské manévry aneb Hlavně nenápadně

„Tak, a teď si běžte hezky a pořádně umýt ruce.“ Tuto větu jsme s bratrem pravidelně slýchali poté, co byla dojedena štědrovečerní večeře. Bez řečí jsme se za doprovodu jednoho z rodičů odebrali do koupelny, kde jsme si pod jeho bedlivým dozorem museli dlouho a důkladně umývat ruce. Když jsme trochu povyrostli, bylo nám jasné, že zatímco my vykonáváme očistu, druhý rodič pobíhá mezi ložnicí a obývákem a štosuje pod stromeček dárky.

Tuto tradici jsme zachovávali až do dospělosti, dokud jsme trávili Vánoce s rodiči. Po večeři jsme šli svorně do koupelny a naši mezitím připravili pod stromeček dárky.

U mé kamarádky měli zase stromeček od rána nazdobený v místnosti, do které se nesmělo celý den vstoupit a po večeři se ozvalo zazvonění na zvoneček jako signál, že už je možné přistoupit k štědrovečerní nadílce. Tatínek kamarádky byl velice vynalézavý a špagátek od zvonečku měl natažený až ke své židli u stolu. Mohl tak zazvonit, aniž by bylo nutné zvednout se od stolu. Díky tomuto důmyslnému systému tak kamarádka na Ježíška věřila mnohem déle než ostatní děti.

Před dvěma lety mne z bohulibého štědrovečerního rozjímání vyrušily podezřelé hlasy na domovní chodbě. Šla jsem se podívat, zda se za našimi dveřmi nezdržují nějaké nekalé živly, a spatřila jsem děti sousedů, kteří bydlí v prvním patře. Staršímu už bylo čtrnáct let a vyvezl svého pětiletého brášku do jedenáctého patra, aby společně vyhlíželi Ježíška. Okamžitě mi bylo jasné, že u nich doma právě rodiče absolvují manévry v podobě ukládání dárků pod stromeček.

Vánoce s malými dětmi, které ještě věří na Ježíška, patří k těm nejkrásnějším. Ne, že by ty další byly o něco horší, ale přece jen, na rozzářené dětské oči pod vánočním stromečkem asi žádný rodič nikdy nezapomene. A rovněž na ty – leckdy logisticky opravdu náročné akce – kterak nepozorovaně dárky pod stromeček umístit, aby byl efekt dokonalý.

Jak to probíhalo u vás doma v době vašeho dětství? A jaký tajný fígl používáte vy, abyste svým dětem co nejdéle zachovali tu krásnou a nepřekonatelnou ježíškovskou atmosféru?

Meryl


10.12.2012   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 31   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Ježíškovské manévry aneb Hlavně nenápadně

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
Petruša
Petruša - 11.12.2012 16:11

Kassy: to je krásný smajlik - 2

 
Kassy
Kassy - 11.12.2012 0:01

krasaka: Jarča*: Petruša: Děkuju smajlik - 46

Petruša: No právě že dodneška nevím. Vždycky kolem Mikuláše to se ségrou z maminky taháme, ale vždycky je nám odpovědí jenom záhadný úsměv a věta "musela jsem být šikovná". Myslím, že to navždy zůstane záhadou a možná je to tak dobře. Kouzlo zůstává kouzlem.

 
Petruša
Petruša - 10.12.2012 21:40

Kassy: a teď už víš jak tam maminka tu nadílku propašovala? smajlik - 2
to budete mít letos krásné Vánoce, krásný dáreček smajlik - 47 Tak kdyby něco třeba už dneska v noci, tak ať jde porod jako po másle smajlik - 58smajlik - 45

 
Petruša
Petruša - 10.12.2012 21:31

myčku jsme ale měli loni poprvé, předtím jsem třeba musela na wc apod

 
Petruša
Petruša - 10.12.2012 21:30

když jsem byla doma, tak naši nanosili dárky zatímco jsem se před večeří koupala a zabřeli dveře a po večeři se táta šel kouknout jestli už tam něco je

teď mám jídelní stůl v obýváku a dárky tam musim nanosit až po večeři, takže děti s manželem chodí na balkon prskat prkavky a já "musim" nandat nádobí do myčky, aby se ho tam v tom obýváku Ježíšek nelekl smajlik - 2

 
Jarča*
Jarča* - 10.12.2012 19:37

Kassy: jé, tak to budete mít krásný dárečeksmajlik - 47smajlik - 90

 
krasaka
krasaka - 10.12.2012 18:52

Kassy: smajlik - 5smajlik - 89smajlik - 47smajlik - 45smajlik - 45smajlik - 45

 
Kassy
Kassy - 10.12.2012 17:07

Jinak u nás bude letos největší dárek mimino, dneska mám druhý termín, ale pořád nic, tak už se pomalu připravuju na vánoční dítě. Od té doby, co bydlíme s manželem ve vlastním, slavíme spolu sami a mezi svátkama pak odbudeme kolečko návštěv u rodičů, ale letos výjimečně máme domluveno, že přijedou moji rodiče i se ségrou k nám a budeme slavit společně. Hlavně proto, že s novorozenětem bych asi jinak žádné Vánoce neměla, letos mi je holt musí připravit někdo jiný. O víkendu jsem napekla cukroví, postupně kupuju dárky, ale smažit řízky a krájet brambory do salátu, to mě asi letos mine, budu mít jiné starosti.

 
Kassy
Kassy - 10.12.2012 17:02

Já netuším, jak to u nás bylo, když jsem byla úplně malá (tak do 3 let), ale kam sahá moje paměť, vždycky jsem věděla, že dárky dávají rodiče. Nebo spíš, že si je dávají lidi navzájem. Už ve školkovém věku, jsem vždycky rodičům taky něco připravila, nejčastěji to bylo kreslené přáníčko nebo podobná drobnost. Stromeček jsme strojili na Štědrý den odpoledne celá rodina společně. Po večeři jsme šly s babičkou do pokoje a babička nám vyprávěla příběh o Ježíškově narození a o tom, jak mu lidi nosili dárky, protože byl strašně chudý a neměl vůbec nic. A že teď si na památku toho na výročí jeho narození lidi dávají dárky mezi sebou a Ježíška si tak připomínají, a proto se taky říká, že Ježíšek dárky nosí. To vyprávění jsem milovala. Mezitím naši nanosili dárky pod stromeček a táta zacinkal na zvonek, což byl pro nás signál, že můžeme přijít do obýváku. Vlastně kolem toho nebyly vůbec žádné tajnosti ani záhady, ale stejně mi Vánoce vždycky připadaly tak nějak kouzelné.
Větší záhada pro mě ovšem byl Mikuláš. Na toho jsem naopak dlouho tak napůl věřila, určitě ještě na prvním stupni základky. Okostýmovanou skupinku k nám naši pozvali jen jednou, ta mě nijak zvlášť nebrala, věděla jsem, že jsou to namaskovaní lidé. Ale každý rok jsme dostaly nadílku do košíčků, které jsme si nachystaly do předsíně. Vždycky se tam prostě záhadně objevila někdy v průběhu mikulášského večera. Když jsme byly trochu starší, už jsme tušily, že dárky jsou od rodičů a hlídkovaly jsme celý večer v předsíni, abychom mamku přistihly, jak nám tam nadílku dává, chodily jsme jí celý večer za patama a stejně se jí vždycky povedlo košíčky nějak nenápadně naplnit, aniž bysme ji u toho viděly. Dodnes nechápu, jak to dělala. To asi muselo být opravdu kouzlo. smajlik - 55smajlik - 16

 
Almega
Almega - 10.12.2012 14:13

PEGG: To u nás nikdy nebylo,hlavně jsme byli rádi,že jsme spolu....a ve zdraví...

 
PEGG
PEGG - 10.12.2012 14:07

Almega - 10.12.2012 13:06 - láska se stejně nevyjadřuje cenou dárku, někdy je víc lásky v drobném dárečku než v okázalém daru, dávaném jen aby ostatní viděli, že na to mám. smajlik - 61

 
Almega
Almega - 10.12.2012 13:06

U nás doma se slovo Ježíšek nevyskytovalo,to jsem slyšela až od spolužáků ve škole,a těm jsem řekla,že dárky dávají přeci rodiče...Stromek jsme vždy zdobily my děti s tátou,později už jen samy.Dárky se dávaly až po večeři,odešli jsme z kuchyně do pokoje,až zacinkala rolnička.Každý měl svoji hromádku zvlášť.V mé rodině jsme to převzali taky,děti vždy věděly,že to dáváme my,rodiče,stromek strojily s námi a pod stromkem už má každý své místo stejné už léta.Dopisy Ježíškovi se psaly,nebo předtím i kreslily,ale jen "jako",dětem bylo jasné,že je to jen nápověda,co by si asi přály.Když si napsaly nějaké věci,na které nebylo,tak se řeklo,že nejde mít všechno,ať jsou rády,že mají vůbec něco...Myslím si,že je dobré,aby děti znaly finanční situaci rodičů a neočekávaly bůhvíco.V posledních letech si dáváme jen knížky nebo čokoládu a pod.

 
Bellana
Bellana - 10.12.2012 12:33

My jsme slavívali Vánoce společně s manželovými rodiči. Po večeři jsme poslali dědečka s dětmi do koupelny pouštět lodičky ze skořápek a my jsme v kuchyni uklízeli nádobí, aby se Ježíšek nepolekal, až poletí kolem. Tím se získal prostor a čas na umístění dárků. Pak manžel zazvonil na zvonek a rychle přeběhl před koupelnu a předstíral, že jde z kuchyně. Tuhle hru jsme hráli i s puberťáky, ti pak nenápadně vsunuli svoje dárky mezi ty od Ježíška. Ach jo, už jsou dospělí, už to není ono...

 
PEGG
PEGG - 10.12.2012 12:20

sharon - 10.12.2012 11:35 - nojo, to je takový náš vejlupek, synovi je 28smajlik - 68

 
sharon
sharon - 10.12.2012 11:40

jednou mi ježíšek přinesl super dáreček.....pěknou noční košily a na ní našpendleno 10 kusů 500 bankovek.............smajlik - 32

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-37
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 2732.
Archiv anket.