Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Dodržujete adventní zvyky? Mohou být příjemnou relaxací.

Dodržujete adventní zvyky? Mohou být příjemnou relaxací.

Čas adventu může být mnohdy ještě krásnější než samotné Vánoce, protože je to čas těšení, příprav a radostného očekávání. Pokud se umíme rozhodnout, co je v našem životě důležité, a nenecháme se pohltit zbytečným předvánočním stresem, můžeme prožít advent v klidu, s předvánočními přípravami, které si sami vybereme. Do těch mohou patřit i tradiční adventní zvyky, plné historie a atmosféry. Nechte se inspirovat.

 • Adventní věnec – i když se jedná o tradici poměrně nedávnou, adventní věnec je dnes snad nejrozšířenější adventní zvyk. Na věnec se připevňují čtyři svíce, které se postupně zapalují vždy jedna svíce každou adventní neděli, které jsou celkem také čtyři.
 • Adventní kalendář – stejně jako adventní věnec také adventní kalendář pochází původně z Německa. Tradiční kalendář má podobu domu s 24 okénky, za nimiž se ukrývají nejrůznější symboly blížících se vánočních svátků.
 • Barborky – i když svatá Barbora nemá s Vánoci příliš mnoho společného, její svátek byl lidovou tradicí využit pro další zajímavý adventní zvyk. Na svatou Barboru (4. prosince) se lámou třešňové větvičky, které se umístí do nádoby s vodou ve vytápěné a dobře osvětlené místnosti. Pokud větvičky rozkvetou nejpozději na Štědrý den, přinese to dotyčnému štěstí, nebo dokonce (jedná-li se o dívku) brzký sňatek.
 • Svatá Lucie – jméno světice, jejíž svátek připadá na 13. prosince, znamená světlo. I když zvyky dodržované na svatou Lucii se v různých evropských zemích dost liší, jeden z nejhezčích pochází ze Švédska, kde dívka oblečená v bílém nabízela všem členům rodiny speciální pečivo, ve švédštině označované jako Lussekattor (v překladu „Luciiny kočičky“).
 • Mikuláš – i když dnešní Mikuláš má upomínat na středověkého křesťanského světce, mytologie spojená se starým žoviálním mužem s obrovským bílým vousem je ve skutečnosti ještě starší a vztahuje se prý k předkřesťanskému bohu Thorovi, jehož symbolickou barvou byla červená.
 • Betlém – i když betlém patří už jasně k Vánocům, někde se betlémská scenérie z různého materiálu (dřevěné sošky, betlém z papíru, perníčků, slámy či textilu) staví již během adventu a jenom jesličky se až do Štědrého dne ponechávají prázdné. Stavění betléma přivítají hlavně děti, které se Vánoc nemohou dočkat už od začátku prosince.
  • (vek)

    

   Zdroj: www.kardiochirurgie.cz

   Převzatý článek


   19.12.2012   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

   Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    

   Diskuse ke článku - Dodržujete adventní zvyky? Mohou být příjemnou relaxací.

   Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
   Světlonoska
   Světlonoska - 31.12.2012 7:12

   smajlik - 66smajlik - 47smajlik - 77TAké už nešílím,nsmej´čím,nepeču 20druhů cukroví,abych tím pak nacpala mrazák na půl rokusmajlik - 80uklízím průběžně celůý rok,tak se ted se nezblázním,nechám to na jaro,kdy je déle vidět a vše se dá dát na balkon a větrat..cukrovího peču cca 3druhy-symbolicky,úplně to stačí,pak ještě dovezou děti a nikdo to nechcesmajlik - 76výzdobu mám jen na stole a tím to končí,kdo to má pak uklízetsmajlik - 20smajlik - 76smajlik - 58 smajlik - 26Takže dělějte si to pdole sebe,jak vám to nejvíce vyhovuje,doporučuji,ta pohoda je k nezaplacenísmajlik - 56

    
   kubikm
   kubikm - 19.12.2012 23:22

   sqwela: ovšem barborka vykvete jen panně....smajlik - 64

    
   Anahir
   Anahir - 19.12.2012 16:58

   Stanovila jsem si zvyk, že před vánoci se nešílí a NEUKLÍZÍ. Z toho plyne, že mám čas na vytváření zdobných výtvorů, očumování vánočních trhů a různých vánočních serepetiček v obi a je mi fuk jak je to kýčovité. je teda fakt, že letos nechodím do práce páč marodím, ale o to víc můžu očumovat aniž by mě tlačilo v zádech jakési podivné smejčení. To počká na jaro.

    
   Almega
   Almega - 19.12.2012 14:06

   Nedělám už nic,jsem buď v práci nebo jsem líná a raději si jdu číst...Možná,až budu v důchodu,že se k těmhle zvykům vrátím a budu si zdobit barák a pěstovat barborku,neb tam máme dvě třešně na zahradě...Tady ve městě jsem dříve dávala vykvést zlatý déšť...

    
   sqwela
   sqwela - 19.12.2012 11:23

   mám doma Barborku, tak uvidíme, jestli vykvete :-)

    

   Sponzori

   Prohledej


   Výherci v soutěžích

   Soutěže na Soutez.cz

   Anketa

   Covid

   Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

   Celkem hlasovalo 2891.
   Archiv anket.