Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Piškvorky a renju. Hra, oblíbená již několik tisíciletí.

Piškvorky

Nenajde se snad nikdo, kdo by už od dětství neznal piškvorky. Piškvorky jsou strategická desková hra pro dva hráče. Nejvíce ji asi známe v podobě malovaných křížků a koleček na čtverečkovaném papíru, kdy vyhrává ten, komu se podaří umístit pět svých znaků v řadě za sebou.

Historie této hry však sahá až do doby 2000 let př. n. l. z oblasti delty řeky Hwang Ho v Číně. Zmínky o ní byly však objeveny také z období antického Řecka či předkolumbovské Ameriky. V Japonsku je známá hra gomoku již od 7. stol. př. n. l. Má však i spoustu jiných názvů, často specifických pro určitou zemi. piškvorkyPrvní kniha, která byla o této hře vydaná roku 1858 př. n. l., popisovala stejnou hru, ale zvanou kakugo. Dnešní název – renju – znamená japonsky řetězec perel a byl zaveden roku 1899 čínským básníkem Tenry Kobayashim.

Japonci při hře lpějí spíše na jejím uměleckém ztvárnění než na výsledku. Estetický dojem zvyšuje hrací souprava – dřevěná deska se čtvercovou sítí a bílými a černými kameny, které jsou na rozdíl od našich piškvorek kladeny na průsečíky sítě. Hráči v Evropě berou renju spíše jako sport a zábavu a snaží se o nalezení nejlepší strategie

Jak se úroveň hráčů postupně zdokonalovala, začalo být zřejmé, že pravidla představují velkou výhodu pro toho, kdo má černé kameny; ten hru začíná. Ukázalo se, že tento hráč má výhru jistou. Proto byla v letech 1899–1931 pravidla postupně upravována tak, aby oba soupeři měli stejnou šanci na výhru. Jde hlavně o tzv. zakázané tahy, jejichž definování hru nejen vyrovnalo, ale také ji obohatilo o taktické obraty. Dále bylo zavedeno pravidlo určující systém zahájení hry. A poslední změnou bylo zmenšení desky na 15x15 polí. Podrobnější výklad pravidel můžete najít na některých níže uvedených odkazech.piškvorky 1

V roce 1988 vznikla ve Stokholmu Mezinárodní renju federace se značkou RIF. V dnešní době má RIF 12 členů – zemí, mezi nimiž je i Česká republika.

Každoročně se pořádá mistrovství světa v renju klasicky i po e-mailu. Nejlepším způsobem procvičení dovednosti v renju je možnost hraní přes internet. Kromě již uvedeného renju lze také hrát různé jiné varianty, které mohou hru obohatit. Jsou to např. piškvorky s posunutým středem, rohové piškvorky, piškvorky s úpravou zahájení aj. Mezi kuriózní patří také např. vertikální piškvorky, troj- a více rozměrné piškvorky a celá řada dalších.

Piškvorkové hry jsou zajímavé tím, že ač mají velmi jednoduchá pravidla, umožňují velmi složité kombinace. Renju udržuje ostrost pozice. I zdánlivě vyrovnaná pozice může být vyhraná po sebemenší chybě jednoho z hráčů.

Pokud se pustíte do boje právě v piškvorkách či renju, přeji vám hodně úspěchů.

 

Zdroj:

Martin Kusák - http://mujweb.atlas.cz/www/mkusak/renju.htm

Kaprar - www.piskvorky.cz

Monicca


15.6.2006   Rubrika: Tradice a lidové obyčeje   |   Komentářů 8   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Piškvorky a renju. Hra, oblíbená již několik tisíciletí.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.