Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Tvoření, malování, ruční práce

Jak si nastavit a poštelovat foťák, aby to fotilo samo a dobře

Fotíme s Orfanicem - díl II.

Týden utekl jako postřelený hajný a my se opět setkáváme u našeho oblíbeného seriálu o digitální fotografii. Minulý týden jste si všichni zajisté koupili digitální fotoaparáty a jste nedočkaví, jak toho trpaslíka uvnitř lesklé krabičky vybičovat k co nejlepším výkonům. V dnešním díle si povíme něco o tom, jak z ošklivých (nebál bych se říci až šeredných) fotek udělat fotky nádherné, aby se u nich i Saudek zastavil a v duchu si řekl: “Tak takhle fotit bych chtěl jednou umět!!!“ Rady a návody jsou napsány heslovitě, abyste rychle našli problém, který vás pálí.

 

Jak si nastavit a poštelovat foťák, aby to fotilo samo a dobře:

a) jste-li úplný začátečník, nastavte si plnou automatiku

b) nejste-li úplný začátečník nebo chcete fotky ještě hezčí, než je umí trpaslík na automatiku, nastavte si, co chcete

Tak to vám asi moc nepomohlo. Vezmeme to trochu víc do hloubky.

 

Velikost a kvalita fotky:

V nastavení digiťáku (většinou setup) se dá nastavit rozměr a kvalita ukládaných fotek. Ti, co mě minule poslechli a koupili si velkou paměťovou kartu, všechno nastaví následovně:

rozměr fotky (MPx) – číslo shodné s fyzickým rozlišením snímače (3, 4, 5,... megapixelů nebo 1600x1200, 2304x1738 ... pixelů)

kvalita – co nejvyšší (high/ultra/super apod.).

Šetřílkové musí najít kompromis mezi velikostí a kvalitou fotky, počtem snímků, který potřebují dostat na kartu, a velikostí karty.

 

Citlivost – ISO:

Začátečníci si nastaví auto. Ostatní nastaví co možná nejnižší hodnotu pro focení za slunečného dne. Když potřebujeme fotit např. v muzeu bez blesku, nastavíme hodnotu co nejvyšší. Čím nižší hodnota ISO je nastavena, tím je na fotce nižší procento „šumu“ – divně rozsypaný barevný body. Ale na druhou stranu se zvyšuje pravděpodobnost rozmazání fotky – trpaslík potřebuje delší čas pro kreslení.

Příklad – focení bez blesku za šera:

ISO 50 – nízká citlivost – trpaslík kreslí pomalu a v klidu (nedělá chyby) – barvy jsou ok, ale fotka je rozmazaná. Trpaslíka tedy posadíme na židličku (stativ).

ISO 400 – vysoká citlivost – trpaslík má v sobě 15 kafí, kreslí rychle, ale dělá chyby. Barvy jsou divný, ale fotka není rozmazaná.

 

Vyvážení bílé – White balance

Vyvážení bílé je pro trpaslíka v podstatě norma, jakou barvu bude považovat za bílou. Sluneční světlo má totiž jinou barvu než žárovka a ta má zase jinou barvu než světlo zářivky nebo sodíkové výbojky. Začátečníci nastaví hodnotu auto, ostatní dle světelných podmínek.

Tak teď máme všechno na maximu (kvalita, velikost fotky) nebo na auto (zbytek) a jdeme fotit.

 

Držení foťáku:

Foťák držíme nejlépe obouruč, pevně, ale ne křečovitě. Lokty máme u těla. Nestydíme se opřít si ruce o něco pevného.

 

Namáčknutí spouště:

U digitálního fotoaparátu se co nejdříve naučte tzv. namáčknutí spouště. Jedná se o zmáčknutí spouště asi do poloviny „zmáčknutí“. Digiťák (většinou) vydá poměrně charakteristický zvuk – trpaslík uvnitř si zapamatuje nastavení – zaostří na vámi (jím) vybranou vzdálenost, nastaví si použití clony, času, blesku, citlivosti. Pomocí tohoto namáčknutí můžete donutit automatiku digiťáku pracovat tak, jak chcete vy. Čeho můžete pomocí namáčknutí dosáhnout:

- zaostříte na jinou vzdálenost (objekt), než je vám vnucováno automatikou

- jinak si světelně vyvážíte scénu apod.

 

Tak to by pro dnešek stačilo. V pátek se podíváme na to, co a jak vyfotit, aby fotka vyšla opravdu dobře, a zaměříme se také na focení dětí. Poradíme vám jedno zaručené zaklínadlo, se kterým se vám fotky vašich potomků určitě povedou. 

Orfanic

Fotíme s Orfanicem:


3.10.2006   Rubrika:   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak si nastavit a poštelovat foťák, aby to fotilo samo a dobře

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
ivanka386
ivanka386 - 31.1.2020 20:55

Tyjo, tak to když fotím já, tak jsou ty fotky vždycky strašné. Asi pro to prostě nemám cit. Třeba teď o Vánocích jsme si chtěli s dětmi udělat nějaké vánoční fotky a vypadaly strašně. Nakonec to tedy dopadlo tak, že jsme zašli do tohoto fotokiosku https://fotokoutek.fun/fotokiosek/ a udělali si je tam. :-)

 
koliaska105
koliaska105 - 14.4.2019 20:10

Já si myslím, že celkem užitečné rady. Já vždy fotila s kompaktním fotoaparátem a u toho vždy stačilo jen zmáčknout spoušť a většinou ty fotky z něj vypadaly dobře. I když je pravda, že občas se něco nepovedlo. K těmto Vánocům mi ale Ježíšek nadělil tuto zrcadlovku https://www.expert.cz/canon-eos-1300d-18-55-iii-dc-vuk/ a u té je to s tím ovládáním o něco složitější. Chvíli mi trvalo než se mi podařilo zjistit co který čudlík dělá a jak vše nastavit... Myslím si ale, že teď už ji dokážu ovládat celkem obstojně a ty fotky z ní vypadají rozhodně mnohem lépe než fotky z našeho starého kompaktu. :-)

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77046.
    Archiv anket.