Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Býčí skála – záhada knížecí družiny z doby halštatské

Býčí skála – záhada knížecí družiny z doby halštatské

Býčí skála, jeskyně v Moravském krasu v katastru obce Habrůvka, nad údolíčkem s křtinským potokem, je jednou z našich nejvýznamnějších archeologických lokalit. Již v první polovině 19. století, kdy se v jeskyni těžil písek pro potřeby adamovských hutí, zde dělníci nacházeli drobné bronzové předměty. Jeskyni proto prohledal Dr. Jinřich Wankel z Blanska, amatérský jeskyňář a archeolog, ale nenalezl zde žádné významnější archeologické předměty.

Tajemství staré dva a půl tisíce let

V roce 1869 zde však dva studenti na výletě našli krásnou plastiku bronzového býčka a podle tohoto nálezu dostala jeskyně i své jméno. Dr. Wankel se tedy do jeskyně znovu vrátil a v roce 1872 zde objevil významné a bohaté archeologické naleziště někdy z 5. století před naším letopočtem, tedy z období mladší doby halštatské. Pod závalem balvanů z vápence objevil žároviště se zbytky čtyřkolového vozu. V jeho blízkosti byla odkryta dlážděná plocha s pultem z kamenů, na němž spatřil kosti lidských rukou s prsteny a náramky. Všude kolem ležely kostry se zjevnými stopami násilí. Je zajímavé, že většina koster patřila ženám i dívkám dvanácti až třináctiletým a pouze pět koster patřilo mužům.

Dále zde byl nalezen velký počet zlatých a bronzových náramků, skleněných i jantarových perel, spon a dalších předmětů. Vše nasvědčovalo tomu, že na tomto místě, přibližně před 2 500 lety, došlo k rituálnímu pohřbu nějakého neznámého knížete nebo významného náčelníka. Je zde však ještě další teorie. Mnozí z odborníků se domnívají, že zde došlo ke zřícení stropu jeskyně, kterou obývala skupina bohatých prospektorů a výrobců kovů. Poukazují mimo jiné na to, že mezi nálezy v jeskyni chyběly zbraně, nezbytná to součást výbavy tehdejších knížat a náčelníků. Dnes se již těžko dozvíme, co se v jeskyni před dávnými lety vlastně stalo.

Do unikátní jeskyně se můžete podívat jen párkrát do roka

V jeskyni Dr. Wankel odkryl taky vybavenou kovářskou dílnu s výhní, železnými kladivy, kleštěmi a množstvím hotových železářských výrobků. Tento objev je velmi významný a svědčí o vyspělé civilizaci v naší zemi, neboť výrobky ze železa v době halštatské se na našem území nejenom užívaly, ale také vyráběly. Poněvadž tyto býčí skálavýznamné archeologické nálezy v jeskyni Býčí skála byly objeveny v době Rakouska-Uherska, byly uloženy nikoli na našem území, ale v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Tyto nálezy, společně s nálezy z rakouského Hallstatu, patří k nejdůležitějším objevům z doby halštatské ve střední Evropě.

Před několika lety byla v Jižní odbočce Býčí Skály, přibližně 150 m od vchodu do podzemí, objevena zřejmě nejstarší jeskynní kresba v naší zemi. Jedná se o geometrický útvar nakreslený uhlem na stěnu jeskyně. Kresba vznikla v mladší době kamenné asi 3200 let př.n.l. a je tedy stará více než 5000 let.  Jeskyně Býčí skála je veřejnosti nepřístupná, pro návštěvníky bývá otevřená jen několikrát do roka. Nad vchodem do jeskyně jsou umístěny pamětní desky archeologa Dr. Jindřicha Wankla a malířů Josefa Mánesa a Julia Mařáka. Můžete si  prohlédnout okolí tohoto záhadného místa, je zde zastávka zvaná Kovárna na Býčí skále, velmi zajímavé naučné stezky Cesta železa Moravských krasem.

Josefské údolí – půvab, krása, historie…

Při cestě od Býčí skály do Adamova budete projíždět romantickým Josefským údolím, kde stojí rovněž Stará huť u Adamova, se zajímavou expozicí železářství. Zde se můžete seznámit s počátky metalurgie železa, s typy vysokých pecí, které se stavěly v Moravském krasu od poloviny 17. století, i samotným provozem hutě. Jsou zde instalované modely, ukázky rud, ale i archeologické nálezy a litinové výrobky. V samotném Josefském údolí ze zalesněných svahů vystupují skalní stěny, jejich úpatí je vyplněno sutí, přičemž v horní části údolí se nachází několik výrazných jeskynních prostor. Toto údolí tak patří k nejkrásnějším oblastem Moravského krasu a je jako stvořené pro milovníky romantické přírody.

 

Foto: wikipedie.cz

Jiří Glet


18.4.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Býčí skála – záhada knížecí družiny z doby halštatské

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
pavliiinka
pavliiinka - 18.4.2011 19:16

táááám jsem byláááááá smajlik - 75 mazec místo, vubec cely Moravsky kras je moc krasny na vylet

 
talenka
talenka - 18.4.2011 14:22

To mám skoro za barákem smajlik - 60 krásné místo, a jeho okolí taky smajlik - 60smajlik - 47

 
Almega
Almega - 18.4.2011 12:12

Četla jsem o tom...ale dnes už tam asi nic v té jeskyni není a co se stalo,už se asi nezjistí....

 
Jarča*
Jarča* - 18.4.2011 8:42

Zajímavý článeksmajlik - 47 O době halštatské jsem se nedávno učila s dcerou v dějepisu.

 
orinka
orinka - 18.4.2011 7:44

Jsem moc ráda, že se u nás najdou podobná místa. Jsme malá republika a každého takového bychom si měli velice vážit a chránit ho. Včera jsem poslouchala zajímavý pořad o menhirech u nás. Normálně bych čekala, že budou chráněny a v bezpečí, ale lidi prý kolikrát vůbec neví, o co jde, a podle toho se k nim chovají. Vůbec si myslím, že upadl zájem o naši starou historii - je to asi tím, že mají starosti s dneškemsmajlik - 42

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.