Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Zámek Kunín. Hraběnka učila chudé děti.

Zámek Kunín. Hraběnka učila chudé děti.

V malebné krajině Poodří stojí jeden z nejkrásnějších barokních zámků na Moravě. Je to zámek Kunín, který byl postaven v první polovině 18. století.

Na přelomu 18. a 19. století zámek obývala hraběnka Marie Walburga z Walburg – Zeilu. Z životního příběhu hraběnky je dobře patrno, že ani urozený původ a bohatství nemusí být zárukou šťastného života a že svému osudu nikdo neujde. Hraběnka byla vzdělaná a žila spokojeným rodinným životem. Pak jí za sebou najednou zemřely tři její malé děti, což psychicky velmi těžce nesla, ba dokonce uvažovala o sebevraždě. Její rodinný život se rozpadl a její manžel nakonec od ní odešel na své panství v Porýní a odvedl si s sebou taky jejich posledního, tehdy osmnáctiletého syna. Jejich syn však zanedlouho taky zemřel.

Hraběnka tak na kunínském zámku žila sice sama, ale založila zde výchovný a vzdělávací ústav, který navštěvovaly šlechtické, měšťanské a taky chudé děti poddaných. Marie Walburga totiž poznala, že nadání dětí pohledvůbec nezáleží na tom, zdali mají bohaté nebo chudé rodiče. Hraběnka hradila náklady na studium chudým dětem a na škole sama vyučovala.

K vyučovacím předmětům patřilo psaní a čtení, výuka jazyků, matematika, přírodověda, historie, hudba a kreslení. Základy svého vzdělání zde nabyl taky Otec národa, historik a politik František Palacký, jehož portrét si tak rádi prohlížíme na tisícikoruně.

Toto hraběnčino „přílišné sociální cítění“ se nelíbilo mnoha šlechticům a taky císařským úředníkům, takže nakonec v roce 1814 císařský kancléř Metternich školu zrušil. Hraběnka žila ještě 14 let, z nichž posledních deset let zůstala ochrnutá. Její škola byla první školou u nás, na které mohly dosáhnout kvalitní vzdělání i děti z chudých rodin.

Na zámku si můžete prohlédnout ložnice a učebny zámecké školy, zámeckou obrazárnu, lovecký pokoj, dámský pokoj, velkou jídelnu, hudební a taneční pokoj, čajovnu nebo žlutý pokoj. U zámku je pěkná zámecká zahrada.

Jiří Glet


14.6.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zámek Kunín. Hraběnka učila chudé děti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 14.6.2011 15:34

Moje teta se také jmenovala Walburga,tak jsem si na ni při čtení tohoto zajímavého článku vzpomněla....

 
Almega
Almega - 14.6.2011 15:33

Lenka777: Necpete své hlášky všude,kdo je vám na to zvědavý!!!!

 
Jarča*
Jarča* - 14.6.2011 10:17

smajlik - 47hezký článek, i když osud paní hraběnky byl dost smutný.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401807.
Archiv anket.