Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Hrad Kost - ozdoba Českého ráje

Hrad Kost - ozdoba Českého ráje

Hrad Kost stojí na pískovcové skále asi 3 km severozápadně od městečka Sobotky. Hrad byl postaven v první polovině 14. století a jeho dominantou je Bíla věž. Ta byla postavena na půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku a z jednoho místa pod hradem tak vidíme současně všechny čtyři rohy věže. Další hlavní části hradu tvoří Starý palác, Šelmberský palác a Červená věž, ve které je hradní kaple zasvěcena Panně Marii a sv. Anně. Na stěně gotické kaple je okno s krásnou gotickou mozaikou Madony a sv. Jiří. V místech bývalé dolní brány stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

Hrad je tvrdý jako kost a kost patří psuhrad kost

Název hradu prý vznikl podle této pověsti. Když hrad obléhal slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova, hradní posádce již pomalu docházely potraviny a hodlala se vzdát husitským vojskům. Jeden žoldnéř měl však dobrý nápad. Na hradě jeho obránci naoko vystrojili hostinu a pak poslední kus masa spolu se soudkem vína nechali shodit z hradeb, aby husité taky hodovali. Na husity toho už bylo dost, a tak se sbalili a od hradu odtáhli. Jan Žižka pouze poznamenal, že hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu. Jan Žižka sice u hradu Kosti nikdy nebyl, ale co na tom, pověst je to pěkná. Hrad se však stal prvním známým vyfotografovaným hradem v Čechách. V roce 1866 byl vyfocen pruským vojskem, které zkoumalo, zda je možno hrad využít k obranným účelům.

Na hradě jsou čtyři prohlídkové okruhy.Můžete si zde prohlédnout rodinné portréty a obrazy starobylého šlechtického rodu Kinských, nebo navštívit mučírnu s expozicí o útrpném právu 16. až 18. století. Je zde taky renesanční černá kuchyně, sbírka historických zbraní a další zajímavosti. Hrad Kost je ozdobou Českého ráje a patří mezi naše nejkrásnější středověké hrady.

 

Foto: www.zamky-hrady.cz

Jiří Glet


28.6.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hrad Kost - ozdoba Českého ráje

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Romi
Romi - 28.6.2011 14:28

Jó jo, Kost je moje srdeční záležitost. Před deseti lety jsem se tam vdávala. smajlik - 1.

 
štoudev
štoudev - 28.6.2011 11:42

Na Kosti a v Českém ráji jsem trávila dětství, tam je krásně smajlik - 47

 
Almega
Almega - 28.6.2011 10:22

Asi v r.1973 jsme byli s gymplem na výletě a jednu noc jsme spali na ubytovně hned u hradu...Byla to obrovská haluzna,řady postelí kolem zdí...Koupali jsme se v nějakém rybníku poblíž a pobratřili se s nějakými čundráky,kteří měli opodál bydlo v jeskyni...Dnes je to tam už určitě úplně jiné...Jo mládí!!! kde jsi????

 
casiopea
casiopea - 28.6.2011 9:28

Moc hezký výlet je na Kost a údolí nemá chybu.

 
Jarča*
Jarča* - 28.6.2011 7:07

smajlik - 47 Z návštěvy Kosti mi nejvíc v paměti utkvěla procházka krásným údolím Plakánek s obydlím ve skále, kde prý se žilo ještě na počátku minulého století.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401808.
Archiv anket.