Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur

Chrudim je starobylé město s mnoha historickými památkami a o některých se zde zmíním. Na Resslově náměstí stojí pozdně gotické a renesanční domy a taky renesanční radnice s věží a hodinami. Je zde barokní morový sloup a novogotický chrám Nanebevzetí Panny Marie. Na Havlíčkově ulici stojí gotický chrám sv. Kateřiny.

Město je rodištěm vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla (1793 – 1857).

Jeden z nejkrásnějších renesančních domů s arkádami a dvouvěžím v podobě minaretu se nachází v Břetislavově ulici. Tento dům bývá nazýván Mydlářovským domem a je sídlem Muzea loutkářských kultur. Zdejší jedinečná sbírka loutek je velkou atrakcí pro děti. Základem muzea se stala soukromá sbírka profesora Jana Malíka (1904 – 1980), který se světu loutek věnoval celý život. Dnes muzeum vlastní okolo 43 tisíc sbírkových předmětů a z toho je více než 8 tisíc loutek.loutky

V muzeu se seznámíte s dějinami loutkářství, dozvíte se spoustu zajímavostí o tradičním českém loutkovém divadle a taky o loutkářství v jiných zemích světa. Je zde i expozice věnována luminiscenčnímu divadlu. Toto divadlo je československým objevem a získalo si příznivce po celém světě. Zajímavá je rovněž expozice o rodinném loutkovém divadle, které dětem až do poloviny 20. století velmi slušně nahrazovala televizi. Malí návštěvníci muzea si určitě dobře pohrají v herně s loutkami. Na rozdíl od loutek v jiných místnostech muzea, mohou děti v herně nejenom na loutky sahat, ale můžou si s nimi zahrát opravdové loutkové divadlo.

V Chrudimi je ještě jedna zajímavá dětská atrakce, Lanový park na Podhůře. Dětský lanový park pro děti od 3 do 10 let s 5 překážkami o délce 23 m. Děti od 12 let mají možnost výběru lanových drah podle obtížnosti. Lanový park pro tyto děti je tvořen 20 překážkami a má délku 220m. V obslužném domečku je stánek s občerstvením a taky parkoviště.

 

Foto: Muzeum loutkářských kultur - www.puppets.cz

Jiří Glet


8.7.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Chrudim – Muzeum loutkářských kultur

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Světlonoska
Světlonoska - 8.7.2011 0:21

smajlik - 92Jsem sice z vých.čech,ale tam sjem nikdy nebylasmajlik - 66smajlik - 22

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401809.
Archiv anket.