Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Z hradu Házmburk budete mít České středohoří jako na dlani

Z hradu Házmburk budete mít České středohoří jako na dlani

Přemýšlíte, kam vyrazíte s rodinou na výlet? Možná vám přijde vhod náš tip na návštěvu hradní zříceniny Házmburk.

Hrad Házmburk stojí na čedičovém kopci, nedaleko Litoměřic a je nazýván králem Českého středohoří. Byl postaven ve 13. století jako královský hrad a původně nesl české jméno Klapý. V roce 1335 jej získal do svého vlastnictví šlechtický rod Zajíců z Valdeka. Podle jejich poněmčeného jména, zajíc je německy hase, se začal hrad nazývat Hasenburk či Házmburk.

Jeden  nejznámějších držitelů hradu Zbyněk Zajíc v mládí úspěšně bojoval proti bandám lapků Posázaví, pak se dal na církevní dráhu a dotáhl to až na pražského arcibiskupa. Jako ostatně mnoho šlechticů  této doby byl negramotný, funkce arcibiskupa však vyžadovala přece jen určité vzdělání a tak se Zbyněk Zajíc v mužném věku házmburkučil číst a psát. Byl nejdříve stoupencem a přítelem Mistra Jana Husa, ale časem se obrátil proti Viklefovi, z jehož myšlenek vycházel Mistr Jan Hus ve svém učení. V roce 1410 nechal v Praze spálit všechny Viklefovy spisy. Studenti Karlovy university tehdy v pražských ulicích zpívali tento posměšný popěvek: „Biskup Zbyněk Abeceda spálil knihy nic nevěda co je v nich.“ Zbyněk Zajíc raději z Prahy uprchl na svá severočeská panství, ale Mistra Jana Husa dal do klatby. Mistr Jan Hus musel z Prahy odejít a tak vlastně začala jeho pouť, která nakonec skončila na kostnické hranici.

Hrad byl již  koncem 16. století pustý a postupně se stal zříceninou. Nejkrásnější je hrad na jaře, kdy pod kopcem kvetou meruňkové sady a hradní stráň je plná voňavých fialek. Siluetu hradu tvoří dvě věže, nižší kulatá Černá věž a vyšší hranolová Bílá věž. Bílá věž je veřejnosti přístupná a je odtud pěkný výhled na půvabnou krajinu Českého středohoří.

 

Foto: www.hrady.webgarden.cz

Jiří Glet


19.7.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Z hradu Házmburk budete mít České středohoří jako na dlani

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 19.7.2011 10:06

to je oblíbený hrad mého muže
okolní krajina je nádhernásmajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 395689.
Archiv anket.