Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa

Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa

Každý, kdo se chce seznámit s faunou a flórou původního jedlo-bukového pralesa, by se měl vydat do severovýchodního koutu naši země, na naučnou stezku Mionší. Je okružní, určená pouze pro pěší a její délka je přibližně 7 km. Její celkové převýšení činí 330 m, je tedy středně náročná, a poněvadž vede také po loveckých chodnících, je vhodná pro rodiny s již odrostlejšími dětmi. Naučná stezka vede po okraji pralesa, je přístupná pouze od 1. června do 15. září a na její absolvování si vyhraďte nejméně dvě hodiny. Musíte se držet naučné stezky, vstup do pralesa Mionší mimo trasu stezky není povolen. Naučná stezka začíná v obci Dolní Lomná asi 200 m od autobusové zastávky Matuščina Louka a je zde také možnost odstavit automobil na nově vybudovaném parkovišti. Na začátku naučné stezky je malý přístřešek a několik laviček.

stezkou mionší za krásnouNaučná stezka Mionší se nachází v Těšínských Beskydech na hřebeni a svazích vrcholů Úplaz 950 m.n.m. a Velká Polana 893 m.n.m., mezi obcemi Horní a Dolní Lomná, asi 9 km jihozápadně od Jablůnkova. Svou rozlohou 169,7 ha je Mionší největší pralesní rezervací v Česku. Je to pozůstatek původního jedlo-bukového karpatského lesa, který kdysi pokrýval celé Beskydy. Na zachování původního stavu pralesa Mionší měl značný podíl dřívější majitel beskydských lesů arcivévoda Bedřich Habsburský. Je to ten pověstný „Markýz Gero“, jak jej nazval slezský bard Petr Bezruč. Tento arcivévoda sem často zajížděl s dalšími šlechtici na lov zvěře. Na jednom palouku si nechal postavit loveckou chatu a na stěně jedné místnosti chaty měl napsaný seznam zastřelené zvěře. Prales Mionší byl využíván pouze k lovu zvěře. Dřevo se v pralese vůbec netěžilo a tak prales Mionší zůstal zachován v původním stavu až do dnešní doby.

Vaši pozornost dozajista upoutají zbytky mohutných starých jedlí, které svými bizarními suchými větvemi a ležícími kmeny vytvářejí typickou divokou scenérii pralesa. Je zde i několik nezalesněných travnatých ploch, z nichž nejznámější jsou Horní a Dolní Polana. Naučná stezka sice vede jen okrajem pralesa, ale dozajista budete okouzleni zdejší nedotčenou přírodou. Na naučné stezce je celkem 10 zastavení s informačními tabulemi. Dozvíte se z nich například, jak funguje přirozený les, proč je Mionší pralesem, o osídlování kraje horaly a mnoho dalších zajímavostí o zdejší fauně a flóře. Naučná stezka Mionší je prostě připravena pro všechny turisty a milovníky přírody.

 

Foto: F.Jaskula
http://nature.hyperlink.cz/Beskydy/Mionsi.htm

Jiří Glet


26.7.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Naučnou stezkou Mionší za krásnou přírodou beskydského pralesa

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
míša
míša - 26.7.2011 13:33

Tam jsem byli, ale už je to dávno, ještě za mlada.....

 
Almega
Almega - 26.7.2011 13:26

U nás máme takovéhle lesy skoro za humny....no o něco míň pralesovitější...

 
talenka
talenka - 26.7.2011 9:14

ještě že máme strejdu Googla smajlik - 34
Tajemně znějící název pralesa Mionší vznikl vlastně náhodou. Obcí Dolní Lomná teče potok Menší. V místím nářečí se to řekne Mjenši a z toho vzniklo Mionší.
Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/do-unikatniho-pralesa-mionsi-za-vlky-medvedy-a-staletymi-stromy-pxc-/igcechy.aspx?c=A090819_103630_igcechy_tom

 
talenka
talenka - 26.7.2011 9:12

zajímala by mě etymologie toho podivného slova smajlik - 47

 
Kadla
Kadla - 26.7.2011 8:58

V Mionší jsem byla jako dítě a dodnes si to pamatuji. Jedinečný zážitek..

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 401808.
Archiv anket.