Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Říp – bájná hora praotce Čecha

Říp – bájná hora praotce Čecha

Říp, hora nedaleko Roudnice nad Labem je památným místem pro každého Čecha. Ze školních lavic si dobře pamatujeme pověst o praotci Čechovi, který sem dovedl svůj lid po dlouhém putování z Charvátské země. Právě z hory Řípu spatřil půvabnou krajinu „mlékem a strdím oplývající“ a rozhodl se zde se svým lidem usadit a nalézt tak novou domovinu.

Říp, vypínající se uprostřed roviny mezi řekami Labem, Vltavou a Ohří, tvoří významnou dominantu Polabí. Již v dávné minulosti byl uctíván jako památné místo a v 11. století byla na vrcholu hory postavena rotunda sv. Jiří.

V roce 1126 přemyslovský kníže Soběslav, na paměť svého vítězství nad německým císařem Lotharem v bitvě u řípChlumce, nechal tento kostelík opravit a přistavěl k němu válcovou věž. V rotundě sv. Jiří se dnes nachází Památník českého státu. Je zde socha sv. Jiří a expozice dokumentující přeměnu kočovného národa starých Slovanů v zemědělský lid. Bájná hora Říp z šedého čediče s příměsí olivínu vykazuje magnetické anomálie, které vychylují střelku kompasu. V kostelíku jsou do kamenných dlaždic podlahy vyryty šipky, které znázorňují právě směr vychýlení střelky kompasu. Na počátku 20. století byla na Řípu postavena taky turistická chata.

Z vrcholové plošiny je pěkný výhled a za dobré viditelnosti lze dohlédnou až na Krkonoše nebo k okraji Prahy. Říp a rotunda sv. Jiří byly tradičně cílem slavných poutí a lidé se zde scházeli i v těžkých dobách českého národa. Taky dnes se zde chodí po celý rok, tradiční svatojiřská pouť se koná první neděli po svátku sv. Jiří. Bájná hora Říp je prostě velmi oblíbeným turistickým místem v krásné a úrodné krajině Polabí.

Jiří Glet


3.8.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Říp – bájná hora praotce Čecha

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 3.8.2011 20:47

tak od nás je na Říp pěkně vidět...pokud je vidětsmajlik - 42

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77175.
    Archiv anket.