Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Hrad Český Šternberk je výraznou krajinnou dominantou celého Posázaví. Je to jeden z našich nejznámějších a nejzachovalejších hradů, který se pyšně vypíná na skále nad řekou Sázavou. Hrad založil v roce 1241 Zdeslav z Divišova a své nové sídlo nazval Šternberk – Hvězda na kopci. Šlechtický rod Divišovců se proto začal nazývat ze Šternberka, a ve svém erbu měl zlatou osmicípou hvězdu v modrém poli. Hrad byl téměř nepřetržitě vždy v majetku tohoto šlechtického rodu.

Na hradě si návštěvníci mohou prohlédnout historické interiéry s bohatou malířskou a štukovou výzdobou, cenným zařízením a rodovými sbírkami. Jsou zde i pracovny tří významných představitelů rodu, Jiřího Šternberka, Filipa Šternberka a Kašpara Maria Šternberka. Právě Kašpar Mario Šternberk byl významným představitelem národního obrození. V roce 1818 založil Národní muzeum v Praze, kterému věnoval své četné paleontologické sbírky. Hradní český šternberkkaple je zasvěcena sv. Šebestiánu. V kapli je obraz tohoto světce od neznámého holandského malíře, zlacený kříž a skříň s vyobrazením světců. Další hradní kaple, která je zasvěcena sv. Jiří, se nachází v jižní okrouhlé věži. Na jejím portálu je gotický reliéf s vyobrazením sedící Madony.

V Rytířském sále je několik portrétů vojevůdců z období třicetileté války. Je zde taky několik vyobrazení Českého Šternberka, podle původních grafik z 18. a 19. století. Zajímavé jsou i další zámecké komnaty, například Lovecký sál, Růžový salonek a Žlutý salonek. Na hradě je umístěna i pozoruhodná sbírka mědirytin z období třicetileté války, čítající více než 500 kusů a takzvané holandské stříbro, což je pěkná sbírka stříbrných miniatur ze 17. století.

Jiří Glet


22.9.2011   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 5   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Český Šternberk. Jeden z našich nejkrásnějších hradů.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jarča*
Jarča* - 22.9.2011 12:14

Kadla: to už je lepšísmajlik - 47smajlik - 5

 
Kadla
Kadla - 22.9.2011 12:00

Holky, omlouváme se. Fotky jsem vyměnila.

 
hanulka
hanulka - 22.9.2011 10:24

Pane Glete, na fotografii je státní hrad Šternberk a ne zmiňovaný Český Šternberk. Není to poprvé, kdy sem dáváte mylné informace.

 
Jarča*
Jarča* - 22.9.2011 9:05

Badi: přesněsmajlik - 47 Sice jsem u Českého Šternberka byla jen zvenku (na prohlídku nebyl bohužel čas), ale taky se mi ta fotka nějak nezdála.

 
Badi
Badi - 22.9.2011 8:56

Ehm... a jste si jistý, že ta fotografie odpovídá Českému Šternberku? Není to náhodou Šternberk od, myslím, Olomouce?
Jinak v Posázaví je krásně, nejen na Českém Šternberku. smajlik - 60smajlik - 60

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77175.
    Archiv anket.