Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Staroměstské náměstí, naše zhmotněná historie

Staroměstské náměstí, naše zhmotněná historie

Kdo by neznal jedno z nejkrásnějších a nejstarších náměstí u nás. Na Staroměstské náměstí v Praze je hrdý snad každý Čech. Návštěvníci hlavního města si jeho prohlídku nikdy nenechají ujít a i rodilí Pražáci se rádi nechávají stále znovu a znovu unést tou nádherou, ze které vane dech starých časů. A protože opakování je matka moudrosti, nahlédněme na některé historické objekty Staroměstského náměstí trochu podrobněji. Vyzbrojeni vědomostmi si pak svou další návštěvu a procházku třeba vychutnáte mnohem více.

Staré město bývalo dříve jen malou osadou, jejíž srdce tvořilo právě nynější Staroměstské náměstí. Na něm se nacházela nejstarší tržnice a postupem času získávalo na důležitosti, až se stalo centrem celého podhradí Pražského hradu. V průběhu staletí zde vyrostly nádherné budovy, paláce, kostely. Připomeňme si alespoň některé. orloj

 

Staroměstská radnice s orlojem

Založena byla již v první polovině 14. století a její dominantou je orloj. Tento unikátní hodinový stroj z počátku 15. století sem každou hodinu láká davy turistů, kteří trpělivě čekají, až se otevřou okénka a oni budou moci zhlédnout přehlídku dvanácti apoštolů. V dolní části orloje pak můžete vidět dvanáct medailonů se znaky zvěrokruhu tak, jak je namaloval Josef Mánes. (Dnes jsou tam ale pouze kopie.)

 

Kostel Panny Marie před Týnem

Jeho stavba začala v polovině 14. století a je to hlavní kostel Starého města. Začátkem 15. století již zbývalo vybudovat jen věže, štít a krov, ale husitské nepokoje dostavbu poněkud pozdržely. Nějakou dobu byl kostel v moci přívrženců husitského hnutí a po jeho porážce měla být stavba konečně zastřešena. Ani tehdy jí to ovšem nebylo týnský chrámdopřáno. Dřevo určené na stavbu krovu bylo použito k vybudování šibenic pro Roháče z Dubé a jeho padesát přívrženců, kteří byli na Staroměstském náměstí popraveni. Chrám si na svůj krov musel počkat ještě dvacet let.

Mezi mnoho dalších zajímavostí tohoto chrámu patří třeba to, že jeho dvě věže jsou vysoké 80 metrů a zdejší varhany jsou nejstarší v Praze. Byly vyrobeny v roce 1673. V Týnském chrámu můžete také nalézt velké množství zachovaných náhrobků. Pohřben je zde například dánský hvězdář Tycho de Brahe, který dlel na dvoře Rudolfa II.

 

Další ozdobou Staroměstského náměstí je

Dům u Kamenného zvonu

Je to nádherný gotický dům, který se nachází vedle paláce Kinských. Původně románský dům byl později přestavěn v gotickém slohu a sídlila v něm například manželka Václava II. Richenza.

 

Na Staroměstském náměstí toho ale je mnohem víc, co by stálo za zmínku a za podívání. Třeba pomník Jana Husa, který stojí uprostřed náměstí, kostel sv. Mikuláše, palác Kinských...

Když člověk těmi místy prochází, chtě nechtě musí alespoň v duchu smeknout před uměním našich předků. A také před všemi, kteří zde prožívali osudové chvíle. Ať již měly nějakou spojitost s historií, či ne. V průběhu staletí bylo náměstí svědkem mnoha historických momentů, o kterých se dnes učíme ve školách. Za všechny si vzpomeňme třeba na popravu 21 českých pánů po bitvě na Bílé hoře. jan hus

Dnešní náměstí je plné ruchu, stánků, koňských spřežení a turistů. Jestli se chystáte do Prahy, rozhodně si návštěvu Staroměstského náměstí nenechte ujít. Hezky pomalu si ho projděte a prohlédněte. Až se pak budete večer ukládat ke spánku, budete se cítit tak nějak bohatší.

Meryl


27.6.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Staroměstské náměstí, naše zhmotněná historie

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 27.6.2012 16:55

Jo,tam se může člověk koukat furt,ovšem nebaví mne to prodírání mezi tůristy...Pamatuji,když všechny ty uličky zely ještě prázdnotou a špínou,a olezlými baráky....

 
Jaguška
Jaguška - 27.6.2012 12:06

Badi: Jsi holka všímavá, já to přehlédla. 27 českých pánů 21.6.1621.

 
Badi
Badi - 27.6.2012 11:41

Nebylo těch popravených pánů 27 místo 21?

 
Jaguška
Jaguška - 27.6.2012 9:29

Narodila jsem se v Praze, ale do 15 let jsem každé volno trávila u babičky na venkově a Prahu jsem vůbec neznala. Na střední škole mně spolužačky ukázaly starou Prahu, Prahu magickou a od té doby Prahu miluji. Je pravda, že do centra, když nemusím, tak nejdu, ale dobu před Velikonocemi nebo Vánocemi na Staroměstském náměstí si nenechám ujít. Ta starobylost a staré tradice to musí každého oslovit. Procestovala jsem kus světa, ale Praha je nejkrásnější.
Pokud máte zájem, můžete se podívat na moji diskuzi:
http://www.stastnezeny.cz/index.asp?menu=4323

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.