Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

V naší zemi máme sice dostatek rybníků, ale jezer a jezírek je zde poskrovnu. Jenom jedno jezírko má však červenou barvu. Je to Hromnické jezírko.

Jen několik kilometrů severně od Plzně leží obec Hromnice. V jejím okolí se nachází bohatá naleziště kamencové, neboli vitriolové břidlice. Ta se zde těžila již od 16. století a byla používaná při výrobě kamence, užívaného především jako bělícího prostředku pří výrobě textilu. Začátkem 19. století se zjistilo, že zdejší břidlice se výborně hodí k výrobě dýmavé, neboli české kyseliny sírové. Dýmavá kyselina sírová byla v té době totiž jediným známým rozpouštědlem indiga, důležitého textilního barviva rostlinného původu. Právě v Hromnici se jako na jediném místě na světě vyráběla z kamencové břidlice dýmavá kyselina sírová a na jejich dodávkách byl plně závislý německý a h.j.anglický textilní průmysl. Na konci 19. století však v Anglii přišli na mnohem lacinější způsob výroby dýmavé kyseliny sírové a tak v roce 1898 zdejší těžba břidlice zanikla.

Po zastavení těžby se utrhla jedna stěna břidlicového lomu, zavalila odvodňovací štolu na dně lomu a vzniklo tak jezírko o délce 190 m a šířce 130 m, které je hluboké 18 m. Zdejší jezírko má plochu dvou hektarů.

Je to zvláštní kraj, jakoby z jiné planety. Na šedavě bílých stěnách břidlicového lomu rostou jenom bílé břízy. Jezírko je plné agresivních síranových vod, a proto v něm není žádný život a je zde taky zakázáno koupání. Vysoký obsah síranu železitého a hlinitého dodává vodě zvláštní červenou barvu a jezírko bývá někdy nazýváno taky Červeným jezírkem Zdejší Hromnické jezírko a okolní krajina patří k významným turistickým zajímavostem naší země.

Jiří Glet


12.7.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 7   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Hromnické jezírko. Návštěva jiného světa.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 12.7.2012 15:52

Slezt se tam da z jedne strany, a ta voda taky neni jako kyselina sirova ve zkumavce ve skolni laboratori.smajlik - 68 Manzel tam slezl a fotil dole taky, Ale ja silela az do te doby nez vylezl ven. Je to hodne sypke.

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 13:09

Almega: nevím, ale radši bych to nezkoušelasmajlik - 68

 
Almega
Almega - 12.7.2012 11:20

Co by se asi stalo,kdyby tam někdo vlezl??? Vytáhl by jen kosti z vody???

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 8:33

dadka: myslím, že ne, dívali jsme se na něj z výšky zrovna jako na té fotce, a ono je to možná i lepší, aby to někoho nesvádělo se v něm máčetsmajlik - 16

 
dadka
dadka - 12.7.2012 8:24

Krásné...a dá se sejít až k jezírku? Podle fotky to tak nevypadá...

 
Jarča*
Jarča* - 12.7.2012 6:44

Před pár lety jsme tam byli na výletě, zajímavé místo.

 
YXH
YXH - 12.7.2012 6:12

Je tam krasne ale tak trochu smutno, skoro uzko. Takove trochu jako zacarovane.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57042.
Archiv anket.