Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Neumětely – hrob věrného Šemíka

Neumětely – hrob věrného Šemíka

Neumětely, malá obec na Berounsku, je známá především pověstí o Horymírovi, jednou ze Starých pověstí českých od A. Jiráska. Tak si tedy ve stručnosti připomeňme tuto pověst:

V 9. století lid na Příbramsku se táhl za stříbrem a zanedbával svoje pole. Proto rytíř Horymír žádal na knížeti Křesomyslovi zákaz dolování nebo alespoň jeho omezení. Kníže však tuto žádost odmítl a březohorští havíři vypálili Horymírův dvůr. Rytíř Horymír pak na oplátku zavalil hornické štoly. Na to byl zajat a na Vyšehradě byl odsouzen k nejvyššímu trestu. Před popravou si vyžádal, aby směl na svém koni Šemíkovi třikrát objet knížecí dvůr. Věrný kůň s Horymírem přeskočil vyšehradské hradby, přeplaval Vltavu a s vypětím všech sil dovezl rytíře do Neumětel, kde po třech dnech pošel.

V Neumětelích se nachází údajný hrob věrného Šemíka. Je to přírodní balvan, krytý náhrobkem se střížkou z druhé poloviny 19. století. Je na něm tento nápis: „V Neumětelích se věřilo a věří, že zde Šemík věrný kůň rytíře Horymíra zakopán leží.“ V obci jsou taky dvě restaurace se stylovými názvy: Jedna se jmenuje „U Horymíra“ a ta druhá „U Šemíka.

V obci najdete rovněž původně gotický kostel sv. Petra, později barokně přestavěný, a zvonici, která je ze dřeva a je krytá šindelem. Nad obcí se táhne zalesněný hřeben Houstina, na jehož úbočí se nachází tvrziště Košík, dle pověsti právě zde stávala tvrz bájného rytíře Horymíra.

Jiří Glet


28.8.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Neumětely – hrob věrného Šemíka

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 28.8.2012 8:03

Nikdy jsem tam nebyla,ale četla jsem,že se tam údajně kopalo a nic se nenašlo...ovšem nekopalo se nějak moc,prý by dotyčného stihla nějaká kletba,tak toho zase nechali.