Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Zazděni zaživa

Zazděni zaživa

Budete-li mít cestu do Lipnice nad Sázavou a okolí, rozhodně si nenechte ujít návštěvu hradu Lipnice. Byl založen počátkem 14. století a patří k našim nejmohutnějším šlechtickým sídlům. Sedmisetletá historie, opředená mnoha událostmi jak skutečnými, tak i tajemnými, na vás dýchne velmi silně.

Kromě samotné prohlídky hradu, kaple či hradních sklepení na vás čeká i několik zajímavých expozic, které rozšíří vaše kulturní a historické obzory. Například 5. července se zde konají Středověké keltské slavnosti, jejichž prostřednictvím se ocitnete v dobách dávno minulých.

Přestože hrad po ničivém požáru v 19. století téměř vyhořel a jeho rekonstrukce probíhá vlastně dodnes, prohlídka určitě stojí za to. A patříte-li k milovníkům starých pověstí, máme pro vás hned tři, které se k tomuto velkolepému hradnímu sídlu vztahují.

 

Pověst o zazděné Kateřině

Žil byl na hradě Lipnice pán jménem Čeněk z Vartenberka. Měl krásnou mladou ženu Kateřinu. Jak se to někdy stává, zahořela Kateřina láskou k jinému. Rytířem, jemuž patřilo její srdce, se stal majitel nedalekého hradu Orlíka nad Humpolcem Jindřich z Dubé. Jejich láska však nemohla dopadnout dobře. O nevěře své ženy se manžel dozvěděl a rozhodl se krutě pomstít. Jindřicha nechal nemilosrdně zavraždit, avšak to mu nestačilo. Krutý trest přichystal i pro svou nevěrnou ženu: do výklenku v hradní kapli vsadil již mrtvého Jindřicha a k němu postavil nebohou Kateřinu. Vlastníma rukama pak výklenek zazdil. Když se v 18. století na hradě prováděly lipniceúpravy, byl skutečně nalezen zazděný výklenek a v něm dvě lidské kostry, z nichž jedna byla údajně v brnění.

 

Pověst o pokladu a třetím kříži

Říká se, že na Lipnici se skrývá poklad pánů z Landštejna. Prý je ukryt pod třetím křížem. Prvé dva kříže jsou vytesány v hradní bráně, a najde-li někdo třetí kříž, těm dvěma podobný, najde pod ním také skalní sluji s pokladem. Poklad však má svého strážce – kostlivce s diamantovýma očima, kterého musíte obelstít, abyste se pokladu mohli zmocnit.

 

Pověst o Černém muži

Hradní pohůnek, začerněný uhelným mourem, zavraždil na počátku 19. století správce panství i jeho ženu a pak je okradl. Paní správcová se však ještě probrala a zburcovala hradní čeládku. Pohůnka i s dvěma kumpány dopadli v hostinci ve městě a pohůnek byl odsouzen k oběšení. Vzal si však život sám, dřív než na něm mohla být spravedlnost vykonána. Jeho nevysvobozená duše prý od té doby bloudí po hradě a hledá vysvobození.

 

Informace a pověsti a fotografie byly použity z www.hrad-lipnice.cz. Na těchto stránkách se také dozvíte spoustu dalších zajímavosti o hradu Lipnice.

Meryl


29.8.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zazděni zaživa

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 29.8.2012 18:25

na lipnici je krásně, jednou jsme tam byli s děckama týden
tak se tam kdysi konala "haškova lipnice"
je tam i jeho pamětní domek...

 
orinka
orinka - 29.8.2012 8:01

Almega: no jo, ale všichni jsou teď takoví věcní, to je těžký. Ale muž slíbil dnešní výlet "do neznáma", takže jakési tajemno tu jesmajlik - 58

 
Almega
Almega - 29.8.2012 7:20

orinka: Myslím,že není,jen si ty tajemna musí člověk sám najít....

 
orinka
orinka - 29.8.2012 7:08

škoda, že už je pryč doba, kdy si lidé tyto pověsti předávali a do písmenka jim věřili, takovou nadstavbu bychom dnes potřebovali. Všecko je vysvětlené, doložené, co nevím, najdu Googlem. Tajemno je fuč.smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55106.
Archiv anket.