Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Zámek Slezské Rudoltice. Kvůli dluhům skončil v dražbě.

Zámek Slezské Rudoltice. Kvůli dluhům skončil v dražbě.

Zámek Slezské Rudoltice najdete ve Slezsku, v Osoblažském výběžku, nedaleko hranice s Polskem. Dnes tento barokní zámek nevypadá nijak vyjímečně, ale v 18. století to byl jeden z nejznámějších a nejkrásnějších zámků v Evropě. Však byl taky nazýván Slezským Versailles.

Původně gotická tvrz byla přestavěna na renesanční zámek. Za vlády Karla Josefa z Hodic a jeho syna Alberta byl zámek přestavěn na barokní reprezentační šlechtické sídlo s řadou honosných sálů zdobených freskami a štukami. Největšího rozkvětu zaznamenal zámek za vlády Albrechta z Hodic. Tento šlechtic měl taky dostatek finančních prostředků a to díky sňatku s vévodkyní Žofií z Bayreuthu, vdovou po markraběti braniborském. Albert si najímal umělce z řady evropských zemí, aby jeho zámek předčil i ta nejvýstavnější zámecká sídla a založil zde taky zámecké divadlo. Nadané herce z řad poddaných pak posílal na studia hudby a zpěvu do Vídně. Na zámku se často konaly hostiny a slavnosti, kterých se zúčastňovali významné osobnosti z této doby. Zámek několikrát navštívil i vzdálený příbuzný šlechtice Alberta, pruský král Fridrich II., v jehož doprovodu sem v roce 1758 zavítal taky slavný francouzský filozof Voltaire. V zámeckém parku bylo mnoho okrasných staveb a zařízení. Bylo v něm na čtyři tisíce vodních hříček, budov, umělých zřícenin, jeskyní, plastik, napodobenin antických a orientálních staveb a nechybělo ani umělé jezero a vodní kanál.

V šedesátých letech 18. století tento nákladný a okázalý způsob života Alberta natolik finančně vyčerpal, že musel rozprodávat zámecké zařízení. To však zdaleka nestačilo na úhradu velkých dluhů, a proto Albrecht z Hodic utekl ze svého panství do Postupimi, kde našel ochranu u pruského krále. Ten mu taky vyměřil penzi z milosti, kterou pak Albrecht z Hodic užíval až do své smrti v roce 1778.

Rudoltické panství bylo prodáno v dražbě, do roku 1945 se zde vystřídalo několik majitelů,ale zámek pomalu chátral. Od poloviny 20. století do počátku 21. století byl zámek používán zejména jako sklad.

Teprve počátkem 21. století dochází k postupné obnově zámku. Na zámku jsou umístěny stálé expozice původní mobiliář kapličky v Koberně, historické radiopřijímače, paličkovaná krajka a nástroje a předměty denní potřeby našich předků. Na zámku se taky konají pravidelné výstavy uměleckých děl zejména regionálních umělců. Zámek je otevřen v letní turistické sezóně o víkendech. V zámeckém parku se nachází cenné dřeviny a rybník.

Obec Slezské Rudoltice leží na úzkokolejné dráze Třemešná ve Slezsku – Osoblaha. Trať byla postavena koncem 19. století a mnohé železniční stavby a zařízení jsou původní, což dozajista přivítají příznivci železniční historie. Krásná historická trať však není muzejní železnice. Pravidelné vlaky na této trati využívají místní cestující na cesty do školy a do práce. O víkendech v letní turistické sezóně jezdí na této trati historické motorové vlaky a vlaky, které jsou taženy parní lokomotivou. Je to velká turistická atrakce, zejména pro děti. Od železniční stanice ve Slezských Rudolticích je to k zámku jen zhruba půl kilometru.

Osoblažsko je příjemná mírně zvlněná krajina s loukami a lesy, která je protkána cyklotrasami a turistickými trasami. V létě si ve zdejších lesích můžete nasbírat jahody, maliny a ostružiny, na podzim jsou lesy plné hub. Je to krajina vhodná k rekreaci a k provozování cykloturistiky a turistiky.

Jiří Glet


6.9.2012   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 3   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zámek Slezské Rudoltice. Kvůli dluhům skončil v dražbě.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Jaguška
Jaguška - 7.9.2012 13:23

To je nadpis jako z BLESKu - Kvůli dluhům skončil v dražbě.

 
kubikm
kubikm - 6.9.2012 22:43

ráda čtu vaše články...díky
vím, že i vícero lidí, ale nějak není co dodat...
takže...pokračujtesmajlik - 47

 
Almega
Almega - 6.9.2012 8:34

Aha,tak já se lekla,že dnes je v dražbě.....

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76895.
    Archiv anket.