Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

České lázně v 19. století. Oáza pro evropskou smetánku.

České lázně v 19. století. Oáza pro evropskou smetánku.

V dnešní době se českým lázním příliš nedaří. Komplexní lázeňská péče bývá předepisována jen málokdy a příspěvková lázeňská péče není zrovna levná záležitost. Samoplátci a cizinci se do našich lázní moc nehrnou a dochází tak k citelnému úbytku lázeňských hostí. Naše lázně mají přitom bohatou tradici. Tak si alespoň připomeneme slavnou éru našich lázní v 19. století.

V 18.století  jezdila bohatá evropská klientela především tam, kde se nabízely termální koupele. Velmi oblíbené byly v této době lázně v Badenu, Baden-Badenu a Weisbadenu. Na počátku 19. století se však módní terapií stalo pití kyselek a minerálních vod. Evropská společenská smetánka začala jezdit do belgických Spa, francouzských Vichy a českých Teplic, Karlových Varů, Františkových lázní a Mariánských lázní. Léčebné kůry spočívaly v pití většího množství minerálních vod i několika litrů denně. V českých lázních byl taky zaveden nový léčebný program, horké zábaly a koupele ve slatině a rašelině.

Nejnavštěvovanější české lázně byly tehdy Teplice. Jejich vynikající pověst však utrpěla v roce 1879, kdy v důsledku důlní katastrofy se léčivé prameny provalily do štol a dočasně zmizely. Nejoblíbenějšími a nejslavnějšími českými lázněmi se staly Karlovy Vary a zůstaly jimi do dneška. Do lázní se nejezdilo pouze za zdravím, ale taky za společností a zábavou. Jezdit v letní sezóně do lázní za lázeňskou kůrou, patřilo k prestiži tehdejší honorace. V letní sezóně jste v lázních na každém kroku mohli potkat příslušníky aristokracie, důstojníky, továrníky a umělce v doprovodu krásných dívek a paní.

Tak například Karlovy Vary v 19. století navštívil rakouský císař František I., francouzská císařovna Marie Louisa, řecký král Otto I., rakouský císař František Josef I. a anglický král Edvard VII. Ze známých umělců to byl například J. S. Bach, L. van Beethoven, Ferenc List. N. V. Gogol, nebo J. W. Goethe. V době poměrně nedávné bylo zdůrazňováno, že Karlovy Vary navštívil taky Karel Marx. Vraťme se ale zaseraději ke slavnému německému básníku Johanu Wofgangu Goethovi. Ten ač nikdy nebyl v Praze, Paříži nebo Vídni, strávil v českých lázních v letech 1785 – 1823 při šestnácti pobytech více než tři roky života a jen v Karlových Varech byl dvanáctkrát.

Po rozpadu Rakousko-Uherska si taky v Československu udržely naše lázně vysokou úroveň. Dobrou medicínskou úroveň si české lázně zachovaly i ve známých čtyřiceti letech centrálně řízeného hospodářství. Moderní lázeňskou léčbou se rozumí léčba při využití místních léčivých zdrojů a zvláštního klimatu. Přírodními léčivými zdroji se obyčejně myslí minerální vody léčebná bahna, slatiny a příznivé klima. Naše země je na tyto zdroje neobyčejně bohatá. Jejich léčebné působení je ověřeno mnohaletou tradicí a zkušeností, v novějších dobách taky vědeckými metodami. Přejme tedy našim českým a moravským lázním, aby překonaly toto pro ně nelehké období a znovu úspěšně navázaly na svou bohatou historii a staletou tradici.

Jiří Glet


12.6.2013   Rubrika: Krásy naší země   |   Komentářů 2   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - České lázně v 19. století. Oáza pro evropskou smetánku.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 12.6.2013 13:13

U nás ve Varech jsou zase samí Rusáci,já ani do středu města nechodím,vadí mi všude číst ruské nápisy a koukat buď na předražené nebo nesmyslné věci,zlatnictví a prodejny skla...Pro nás obyč občany v lázeňské čtvrti už není nic!!

 
loupák
loupák - 12.6.2013 12:31

Bydlím kousek od Fr.lázní,mám hodně známých co tam pracují,takže vím,že třou bídu s nouzísmajlik - 65,ono taky není divu za ty ceny co tam mají,pro normálního člověka neúnosný,za 14 dní to vyjde jako luxusní dovolená u moře+útrata,takže se tam vyskytují převážně Němci a češi jen ti,co to mají hrazený pojišťovnou a stejně jsou ty lázeňáky poloprázdný.Můj kolega byl před rokem po operaci srdce v lázních Poděbrady a říkal,že si stejně musel zaplatit lázeňský polatky+nadstardartní vybavení pokoje,tím se považuje: televize,připojka k internetu a nevím co ještě,takže ho to vyšlo i tak na 6 000,-kč/3 týdnysmajlik - 63...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.