Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Za Egyptem do Drážďan

Egypt

České centrum v Drážďanech ve spolupráci s Českým egyptologickým institutem uspořádalo velkou fotografickou výstavu “EGYPT – ZEMĚ FARAÓNŮ“. Cílem je seznámit návštěvníky s úspěchy českých archeologických týmů, které patří díky svým výsledkům na světovou špičku. Výstava začne v tomto týdnu a zahájí ji přednáška ředitele Českého archeologického institutu Prof. Dr. phil. Miroslava Vernera, Dr. Sc. na téma “Abúsír – archeologické vykopávky v srdci pyramidových polí“. egypt

Abúsír je jednou z velkých a slavných egyptských archeologických lokalit s hroby králů 5. dynastie. Český tým zde za více než čtyři desítky let objevil a prozkoumal mnoho dosud neznámých památek - pyramid, chrámů, hrobek a dalších. Získané poznatky významným způsobem obohatily naše vědomosti o nejstarším egyptském státu a o době stavitelů pyramid. Objev obrovských šachtových hrobů z Pozdní doby, mezi nimi i jednoho nevyloupeného, pak přinesl nečekané poznatky k dějinám Egypta v polovině 1. tisíciletí př. Kr.

Výstava “Egypt – země faraónů“ zachycuje důležité mezníky ve vývoji české egyptologie, zejména pak 45 let působení Českého egyptologického ústavu v Egyptě. Ústav zde byl založen v souvislosti s českou (tehdy československou) účastí na mezinárodní záchranné archeologické akci UNESCO v Nubii během budování Vysoké přehrady u Asuánu. Po skončení této akce se těžiště práce ústavu přesunulo na pyramidová pole, na pohřebiště u Abúsíru, kde se českému týmu během dosavadního výzkumu podařilo učinit významné archeologické objevy a získat cenné poznatky k dějinám staroegyptské civilizace. V poslední době se činnost ústavu rozšířila i o archeologický výzkum Západní pouště.

Na začátku 20. století působili v Abúsíru také němečtí egyptologové (Ludwig Borchardt), a proto jsou předměty z Abúsíru vystaveny v muzeích v Káhiře, Lipsku, Berlíně a v Praze.

Výstava zahrnuje cca. 50 barevných fotografií s popiskami v českém a německém jazyce a doplňuje ji velkoplošná fotografie “Nepravých dveří“ o rozměrech 150x220 cm (zapůjčilo ji Náprstkovo muzeum).

Šárka Kupsová


4.4.2006   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Za Egyptem do Drážďan

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.