Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kočka v chrámu Páně

Kočka v chrámu Páně

První bílí obyvatelé Kalifornie přišli z jihu, z území dnešního Mexika, které tenkrát ještě podléhalo španělské vládě. Františkánští mniši postupně vybudovali jednadvacet misií, které spojovala Královská cesta – El Camino Real. Misie byly zřizovány asi v třicetimílových úsecích – tolik dokázal ujet jezdec na koni za jeden den. Celá trasa má skoro tisíc kilometrů (600 mil).

Určitě znáte jména jako San Francisko, Santa Barbara, Santa Cruz nebo San José. Ne náhodou je pobřeží Kalifornie dodnes poseto městy se jmény svatých. První misie, San Diego de Alcala, byla založena roku 1769, poslední, San Francisco de Solano, v roce 1823.

Misie San Juan Bautista
 

Chvějící se země

Všechny misie jsem zatím neviděla, ale nejraději mám San Juan Bautista. Založil ji Otec Fermin Lasuen 24. června 1797 jako patnáctou misii v řadě. Obklopena malým ospalým městečkem pod Fremont Peak shlíží na okraji přírodního stupně do krásného údolí. Toto malebné umístění ale skrývá velikou zradu, o které zakladatelé neměli ani tušení. Schodek si časem vysloužil přízvizko jiného svatého – Ondřeje – San Andreas – a není ničím menším než pověstným geologickým zlomem, táhnoucím se přes velkou část Kalifonie. Misie od začátku procházela různými otřesy; země se prý chvěla i šestkrát denně. Přesto byly roku 1803 položeny základy velkolepého trojlodního chrámu. Stavba utrpěla velké škody při zemětřesení roku 1906. Oblouky oddělující jednotlivé lodě kostela byly vyplněny a průchozí zůstal jen první pár. Každodenní bohoslužby nicméně nebyly na San Juan Bautista přerušeny nikdy od jeho založení – i když se kázalo třeba v hospodářských budovách.

Stinná loubí vzbuzují představu klidu a míru

Na misiích mě fascinuje jejich skromnost a praktičnost. Stěny z adobe, směsi slámy a jílu tvarované v dřevěných formách a sušené na slunci, postrádají neútulnou, chladnou neosobnost evropských katedrál. Nízká loubí obytných prostor poskytují stín oknům a příjemné odpočinutí v horkém dni i za přívalů deště. Domácky působí i pohled na místní dlažbu – dlaždice se sušily za plného provozu, a tak jsou poťapkané od ptáků i domácí havěti.

 

Chrámová dvířka pro kočky

Za velmi neobvyklé chrámové vybavení považuji kočičí dvířka. Ne že by františkáni doufali v duchovní povznesení domácích šelem; důvod byl opět veskrze praktický. Misijní sýpky (zařízení do té doby neznámé, neboť původní obyvatelé se živili kombinací lovu a sběru lesních plodin) se staly terčem nájezdů místních hlodavců, a tak bylo rozhodnuto. Kočky smě kdykoliv a kamkoliv, jen když budou škůdce držet na uzdě.

Dlažba se stopami každodenního života.

Misií prošli i další zajímaví lidé tehdejší doby. Interiér vyzdobil Thomas Doak, námořník z Bostonu, který ze své lodi dezertoval v nedalekém přístavu Monterey. Thomas se tak zřejmě stal prvním Američanem obývajícím Kalifornii. Možná nebyl vynikající umělec, ale pracoval za byt a stravu a jeho malby se dodnes honosí živými barvami. Padre Arroyo de la Cuesta se proslavil znalostí sedmi dialektů původních obyvatel. Když jej revmatismus připoutal na židli, stal se tvůrcem prvního slovníku indiánských jazyků. Jeho následovník Padre Tapis byl renomovaným hudebníkem. Zavedl barevné kodování notového záznamu, aby jej učinil srozumitelnějším pro zpěváky jeho proslaveného indiánského chlapeckého sboru.

 

Varhany, nebo flašinet?

San Juan Bautista má i svou záhadu. K čemu potřebuje misie flašinet? Navíc flašinet s anglickými "vypalovačkami", tolik vzdálenými církevní hudbě? Jedna pověst praví, že přístroj věnoval samotný kapitán Vancouver. Anglikánská církev flašinety používala jako zdroj "schválené" církevní hudby (samozřejmě s jiným repertoárem, než jaký najdeme v San Juan Bautista), takže možná tento dar zástupcům katolické víry mohl být myšlen vážně. A možná si jen někdo hrubě zažertoval s padrem Arroyo, který byl na svoje "varhany" pyšný. Když mu totiž anglicky mluvící námořník nabídnul "barrel organ" (flašinet), mohl Padre pochopit, že se jedná o "órgano" (varhany), což je výraz, který ve svých dokumentech pro tento vynález používá. Ať tak nebo tak, doufejme, že obyvatelům misie neobvyklý dar do nesnadného života přinesl trochu zpestření a radosti.

Hned za hřbitovní zdí je sanandreaský zlom.

Z původní misie se zachoval kostel a křídlo s obytnými prostorami a kuchyní. Ta v nejrušnějších dobách připravovala třikrát denně jídlo až pro dvanáct set strávníků. Na místním hřbitově, hned u Sanandreaského zlomu, najdete pochovanou i poslední čistokrevnou indiánskou obyvatelku misie. U vchodu do komplexu můžete vidět zvon, který se stal symbolem historického El Camina Real. A pokud máte rádi horory a San Juan Bautista vám něco připomíná, vězte, že se zde točily některé extreriéry Hitchcockova filmu Vertigo.

sally


16.1.2007   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kočka v chrámu Páně

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.