Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Tchán alkoholik nám ničí život

Tchán alkoholik nám ničí život

Potřebuju se vypsat ze svého problému a moc ráda si přečtu vaše názory a případně i rady a nápady, jak naši situaci řešit. Bohužel, manžel, který by to měl řešit především, je příliš měkký a není schopen s tím nic udělat, protože jde o jeho otce.

Zkusím všechno popsat jasně, stručně a přehledně.

S manželem jsme se brali před osmi lety, máme šestiletou holčičku. Krátce po svatbě udělali mužovi rodiče krásné gesto, za které jsme jim oba dodnes vděční. Darovali svému synovi (manžel je jejich jediné dítě) rodinnou vilku, ve které do té doby žili a kterou tchán ještě za minulého režimu svépomocí postavil. Když mužovi dům darovali, odstěhovali se do baráčku na vsi, který zdědila tchyně po své babičce.

Všechno bylo v pořádku, vztahy dobré až na jednu věc: tchánovu zálibu v alkoholu. Má ho prostě rád, nemine den, aby se nenapil. Na tom by nebylo nic tak strašného, ale on nezná míru. A jakmile má příležitost nebo, jak říká, parťáka ke skleničce, dokáže se zbourat doslova pod obraz. Čím je starší, tím se u něj tahle jeho neřest zhoršuje. Bohužel, narůstá i jeho sklon k agresivitě, jestli je to důsledek postupujícího věku nebo už má tak vypitý mozek, těžko říct.

V každém případě tchyně ten jeho alkoholismus snášela čím dál hůř, až v ní teď na jaře bouchly saze a řekla dost. Po marných pokusech přimět svého muže k léčení, se rozhodla k radikálnímu řezu. Podala žádost o rozvod a a svého muže z baráku vyhodila. A on šel. K nám. Do domu, který kdysi sám postavil a který nám darovali. Logicky ho považuje svým způsobem stále za svůj, takže se tady prostě objevil s kuframa, zabral si horní, námi zatím neobydlené patro a na nic se nás neptal. Jen nám oznámil, co se u nich stalo a že tady bude bydlet.

Tím nám začalo peklo. Nejenom, že očekává a vyžaduje, že mu bude prát a vařit (beztak vaříš a pereš, tak to moje se v tom ztratí), ale vysloveně nám narušuje rodinnou pohodu. Každý den se opíjí, někdy opravdu hodně, pak na nás řve, kritizuje všechno, co uděláme na domě nebo na zahradě, naše malá se ho už opravdu bojí. Bez pozvání a bez zaklepání vtrhne k nám do kuchyně nebo do obýváku, zkontroluje sporák a poručí si večeři. Špinavé prádlo mi hází do naší koupelny na zem.

Je toho hodně, ale nejhorší jsou opravdu ty jeho alkoholové excesy, každodenní, šílené. V podstatě klid máme jen když odejde do hospody, a to jen do chvíle, než přitáhne totálně namol po půlnoci a začne dělat bordel. Budí nás, budí malou. Je to hrůza.

Už ani nevím, kolikrát jsem s manželem mluvila, ať to s ním vyřeší, že v tomhle nemůžeme žít. On to uzná, taky mu to samozřejmě vadí, zkusil s ním promluvit, ale to k ničemu nevedlo, on ho akorát vyřval. A že se prý nenechá vyhodit z baráku, na kterém se nadřel a který vlastníma rukama postavil.

Je to šílená situace. Barák je papírově sice náš, ale on ho postavil, darovali ho, nic jsme za něj naplatili, má tedy pocit a můj muž tvrdí, že oprávněný, že mu to tady pořád patří.

Já vůbec nevím, co s tím, když vidím toho mého chlapa, jak není schopen svého alkoholického otce zpacifikovat, napadlo mě, že se snad odstěhuju někam do pronájmu sama s dcerkou a ty dva tady nechám, ať se to nějak porovnají.  Ale mám dceři bourat rodinu? Přece musí být nějaké jiné řešení.  Jsem hnusná, ale přistihla jsem se i při myšlence, že by snad bylo nejlepší, kdyby se tchán co nejrychleji upil k smrti. Ale on má podle všeho tuhý kořínek a není to žádný ctihodný stařec, je mu dvaašedesát.

Co s ním? Co s touhle šílenou situací? Někdy mám pocit, že se zblázním. Tchyně ho zpátky samozřejmě nechce, ta už jen čeká, až proběhne rozvod a nebude s ním mít už nic společného.

Sabina


17.8.2017   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 115   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Tchán alkoholik nám ničí život

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-115
krasaka
krasaka - 31.8.2017 16:32

YXH: smajlik - 61 njn. ten bude za dobu a půl měsíce už úplně zelený - nějak přibývá nespolehlivých lidí smajlik - 76 /že by to dělali zdarmasmajlik - 26/

 
YXH
YXH - 31.8.2017 15:06

krasaka: smajlik - 47 takovych tu je vic. Ten tresnovy bacuch tu strasi jeste dyl smajlik - 68smajlik - 68

 
krasaka
krasaka - 31.8.2017 12:15

smajlik - 61 nestačilo by to ??? 14 dní článek, k němuž už týden nejsou žádné komentáře - nějak to nechápu smajlik - 55smajlik - 66

 
YXH
YXH - 24.8.2017 15:18

rychlonožka: Souhlasim, smajlik - 47

 
rychlonožka
rychlonožka - 24.8.2017 9:07

P.S. Rodinu bourá Vaší dceři ten ochmelka svým pitím. Ne Vy svým případným odchodem. Jste totiž svým způsobem taky měkká, jako Váš muž, ale jinak. Až budete bránit jednou sebe a dceru třeba proti rozmáchnuté sekeře, bude totiž pozdě. Nikdo vám nepomůže a zjistíte, že i Vy jste se rozhodla pro tu špatnou cestu. Lépe včas odejít, než pozdě řešit následky. Je tedy fakt, že se upili i daleko mladší. Ale na to bych nespoléhala. Ono se totiž může stát, že Vám pak manžel řekne, po pěti, deseti letech od tchánova nastěhování, on pil, že jsme ho tu nechtěli a žes mu odmítala vařit a prát. Ono se to může obrátit skutečně proti Vám. A dcera Vám jednou může říct, mami, byla Tvoje povinnost, abys mi připravila klidný domov a Tys to neudělala. Měla jsem ošklivé dětství, plné strachu. Jak Vy, tak dcera, si můžete zdravotně pohoršit. Nervozitou, špatnými výsledky v práci, ve škole, nespavostí....Jak tohle budete za pár let řešit? Nyní máte pouze jeden problém. Pak jich v důsledku toho chlastu bude daleko víc. Až dosud jste měla tak nějak rovnou umetenou cestičku. Kdybyste si horkotěžko pořídili s hypotékou vlastní bydlení, nedošlo by k tomu, že byste připustili tchánovo nastěhování. Ten váš byteček byste oba svorně bránili jako lvi. Váš lehce získaný domov Vám to nyní umožnil. To je daň. V životě je vždycky něco za něco. Vím, o čem mluvím. Když rodiče bývalého muže koupili synáčkovi byt, znamenalo to automaticky klíče od něj natrvalo a permanentní zásahy do toho, co se kdy koupí a jaké to bude. Vydržela jsem to dlouho. Taky jsme se kvůli tomu hádali. Neuměla jsem tehdy definovat skutečný problém: byla to moje poddajnost a ústupnost. Časem rodiče rozšířili své působení na to, zda děti půjdou do školy, kde mám pracovat, co mám nosit, zda můžeme jet bez nich na dovolenou. Těžko obhájit odchod, když oni jsou přece tak hodní! Bývalý se bez nich ani nevysmrkal. Pevná linka sloužila ke každodenním konzultacím a dlouhým hovorům. Klíče k neohlášeným návštěvám. Nedovedla jsem se jim postavit hned zpočátku. Když jsem to udělala po letech, bylo už pozdě. Jediné, čeho kdy v životě lituju, že jsem neodešla hned, jak mě to napadlo. BYLO TO PÁR DNÍ PO SVATBĚ!

 
rychlonožka
rychlonožka - 24.8.2017 8:50

Tchána za jeho chlast bych v žádném případě neomlouvala, má to umožněno, poněvadž měl vždycky zázemí v tchyni a když skončilo /ani bych se nedivila, kdyby si někoho našla a už vůbec se nedivím, že ho vypakovala/, našel ho u mladých. Čím déle mu je budou poskytovat, tím hůř se situace bude řešit a tím víc to bude aktéry, co s tím mají nejvíc práce, bolet. Manžela Sabina nezmění, jde o jeho tátu, kdyby její matka například měla dluhy, ona by se jí určitě taky snažila nějak pomoct, tchána taky změní těžko, ten rozhodně nebude mít zájem skákat kolem vnučky a vyrábět jí hračky, jak říkám, jediné řešení je, odejít z bydliště, poněvadž tohle není domov. Neodkládala bych to, manželovi bych řekla, vím, že tátu máš rád, ale já takhle nebudu žít a naše dítě taky ne, bydlím tam a tam, choď za námi, kdy chceš, ale zároveň prosímtě dohlížej, abychom se v budoucnu měly s holkou kam vrátit. Něco jsme tu za ty roky bydlení zvelebili, tak ať to táta nezničí. Jedině tak přimějete manžela, aby to začal řešit. Tchán prostě předpokládal, že ho nevyhodíte a postaráte se, ale je to v první řadě ochlasta a despota, kámen na krku. Teprve potom, zadlouho, tchán, táta a děda. Ze situace bych nevinila jeho bývalou ženu, má právo žít jako člověk a myslím, že s ním zkusila svoje, ale jen a jen toho ožralku, který ničí sebe a stahuje i ty, co za to nemůžou. Poněvadž říct - piju proto, že jsem přišel o práci, že mě žena opustila, že mám jiný světobol - nezlobte se, to je slabošství. Kdo chlastá, po letech provozování toho koníčku zjistí, že to byla špatná cesta. Každý máme určitě v okolí někoho, kdo pak na to předčasně dojel nevyléčitelnou nemocí a předčasnou smrtí. Tchán nemá co ztratit, nemá nikoho, žene se doslova do příslovečné záhuby, není zmíněno, zda pracuje či ne, ale ten je na dně. Pokud neodejdete, logicky se s mužem jen a jen budete hádat a nakonec stejně natrvalo odejdete, jako rozvádějící se. Odejděte raději teď, načas, jako vdaná, s možností pozdějšího návratu!

 
janablizkova
janablizkova - 23.8.2017 21:49

Hrozně blbá situace,možná by bylo dobré ho poslat na léčení ovšem stím musí souhlasit on sám.

 
kubikm
kubikm - 22.8.2017 23:19

anitech - 22.8.2017 18:32 (odpovědět, poslat vzkaz)

nevím, ale stejně se mi to od té tchyně jeví dost bezohledné . Já vím, že řeknete,že si svoje dlouhou dobu odtrpěla, ale musela přece vědět kam ten starej ožrala půjde, když ho vyhodí. Musela vědět,jaký osud tí připravuje celé rodině svého syna a v čem bude vyrůstat vnouče. Mohla situaci řešit i prodejem domu a koupí dvou garsonek

ano, tohle jsem si říkala taky...proč maminka synovi nepomůže?????????????
naopak mu tam strčí ožralu????????
a kdo ví, proč chlastá????? neku***vila se mu...třeba???

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 22.8.2017 22:01

zkusila jsem to vzít z jiného pohledu

proč začal pít, pil již když bydlel v domě co vlastnoručně postavil, nebo začal až po přestěhování do ,,cizího,,.kdo se cítí cizí. Nemohli rodiče dát mladým ten zděděný. V tom postaveném by měli oba stejná práva, tam by ho nikdo nemohl vyhodit. Každý by měl svůj byt. Možná podlehl nátlaku a vzdal se svého díla a začal pít.

 
kareta
kareta - 22.8.2017 21:54

anitech: jak bezohledné?? To měla trpět dál??? Obětoval se ježíš, my už nemusíme.
Rychlonožka radí vcelku rázné, ale nejčistější řešení. jsou doispělí, tak se mohou o sebe a své dítě postarat, je to sice těžší cesta, ale nebudou muset být "vděční". Se mnou by opilec nevydržel, jsem zarytý rozvračeč. Nekuřáky, co se mne pokušeli odnaučit kouřit jsme naučila hulit jak fabriky, pak sjem přestala a oni kouří dál...když všichni kolem pili, tak jsmem udělala z chlastu libůstku slabých, tak se přestávalo s alkoholemsmajlik - 16 řemeslníkům jsem místo smažení řízků vařila špaldu s řepovou polívkou, no a ještě si přidávali, jak jim chutnalo, prej lepší jak ty řízky...člověk se nesmí bát nekonvenčních řešení. Tchána bych nechala realizovat na zahradě, pro vnučku vyrobit hrad, záhonky, skleník, vybudovat bazén,m grilovací kout, aby se dalo někde sedět, kidně pak popíjet, ale zaměstnat ho, aby na ten chlast neměl čas.Lidi chlastají z nudy, neuznání, stresu, skrytá deprese, je spousta důvodů, proč to dělají, je to hnusná nemoc. Práce a pocit důležitosti jsou způsob, jak to změnit, chce to trpělivost, čas, odhodlání, nikdo není špatný jen proto, že se narodil špatný, kdysi to byl pracovitý, činorodý šlověk, něco se u něj změnilo, nikoho to nezajímá, proč pije.třeba potřebuje nový smysl života, třeba tchyně nebyla na něj milá, nespala s ním, tak to neřešil milenkama, nýbrž začal pít, nebo čekal od života víc a nedočkal se a neustál to...

 
anitech
anitech - 22.8.2017 18:32

nevím, ale stejně se mi to od té tchyně jeví dost bezohledné . Já vím, že řeknete,že si svoje dlouhou dobu odtrpěla, ale musela přece vědět kam ten starej ožrala půjde, když ho vyhodí. Musela vědět,jaký osud tí připravuje celé rodině svého syna a v čem bude vyrůstat vnouče. Mohla situaci řešit i prodejem domu a koupí dvou garsonek

 
Verera
Verera - 22.8.2017 16:34

rychlonožka: Pokud měl dům napůl s manželkou, tak by se asi domohl jen své půlky, což fakticky na situaci nic nemění, bydlí tam stejně, a snad je možný dočasný soudní zákaz pobytu i u osoby, které byt patří. Jen tedy nevím jak to je u domku se dvěma byty, jestli lze někoho vykázat i odtam a nebo jen ze společné domácnosti.

 
rychlonožka
rychlonožka - 22.8.2017 15:49

Kdyby se šlo do důsledků, opilec tchán by se mohl domáhat navrácení daru v tom smyslu, že mu neposktujete ve stáří oporu tím, že ho odmítáte u sebe nechat bydlet. Je to asi malá pravděpodobnost na úspěch, snad by tchyně svědčila ve váš prospěch, ale jistá šance tu je. Pokud by to potom vyhrál, stejně někde v podnájmu skončíte i se svým manželem.....

 
rychlonožka
rychlonožka - 22.8.2017 15:46

Sabino, dům, kde žijete, je Vašeho muže, jak čtu, dům, kde žil Váš tchán doposud, je Vaší tchyně. V zájmu Vaší dcerky a Vašeho manželství Vám zbývá jedno: říct otci svého dítěte, že v tomhle prostředí Vy ani dcerka žít nebudete. A protože jste na tom stejně jako Váš tchán - taky nemáte nic svého k bydlení - odstěhujte se prostě Vy. Manželovi sdělte, kde žijete, že je u Vás kdykoli vítaný, ale že za těchto okolností prostě nějaký čas budete bydlet raději bez něj, ale v klidu. Vemte si s sebou také pračku a lednici, muž se u Vás denně přece může z práce zastavit, uvidí se, když skončí servis, jak se tam ti dva popasují. Někdy je lépe nedělat nic a odstoupit, aby se to vyřešilo bez nás. Není to nic zbabělého, proč byste Vy a dcera měly žít ve strachu a nervovat se. Jak vidíte, manžel se zdráhá něco řešit, když Vás má po boku, nechte ho tedy, aby nesl za svoje jednání - tedy vlastně nejednání - následky. Uvidíme, jak dlouho ho bude bavit poslouchat hulákání tchána, že není navařeno a vypráno. Škoda jen je, že jste jistě do domu dávala nejen svou výplatu na zvelebení, ale jistě na něm i svou práci odvedla a že to bude teď devastováno opilcem, který by to v záchvatu vzteku mohl i podpálit. Ať se manžel pěkně o zachování svého domu snaží tedy bez Vás, když Vám a dcerce neumí zajistit klidný a bezpečný domov!

 
Linda
Linda - 22.8.2017 10:13

Musim se priznat ,ze sama nevim jak to resit a z rad pod clankem se mi nejvice libi ta od kareta z 21.8.2017 13:22, i kdyz je to samozrejme nadsazka, tak jako jedine mi to prijde vyhovujici reseni pro vsechny strany. Mladi evidentne hypo na barak nemaji tak proc si ho nevzit na garsonku a venovat ji tchanovi smajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-115
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 55285.
Archiv anket.