Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Hospodaření s energiemi se odráží nejen v peněženkách českých domácností, mnohdy se ale také promítá do vztahů mezi lidmi. Více než desetina Čechů totiž uvedla, že kvůli tématu šetření, respektive plýtvání energiemi v domácnosti, mají neshody a hádky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu nezávislého srovnávače Ušetřeno.cz.

Plýtvání energiemi a s tím spojené hádky v domácnosti zasahují do života každého desátého Čecha. „Kvůli plýtvání energiemi se hádají nejen manželé či partneři, ale často také dochází k rozepřím mezi dětmi a rodiči nebo spolubydlícími,“ říká Tomáš Suchý, analytik srovnávače Ušetřeno.cz. Podle něj existují mezi lidmi zlozvyky, které mohou okolí vytočit do běla.

Mezi ty nejčastější, kvůli kterým hádky vznikají, patří puštěná voda při čištění zubů a rozsvícená světla v domě nebo bytě. „Při čištění zubů si nechává volně vytékat vodu z kohoutku 43 % Čechů,“ uvádí Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz a pokračuje: „Překvapivým závěrem je, že jsou to častěji ženy, které nechávají vodu puštěnou.“


Dalším zlozvykem, kvůli kterému dochází často k výměně názorů v rodině, je nezhasínání světla. Po ostatních členech domácnosti musí světlo zhasínat 57 % Čechů. „Tento zlozvyk jde na nervy hlavně ženám. Po ostatních členech domácnosti, ať už jsou to děti nebo partneři, neustále zhasíná 60 % žen, mužů o 6 % méně,“ doplňuje Tomáš Suchý. Podle něj lze například děti motivovat k šetření energiemi příslibem odměny, kterou jim za ušetřené peníze můžeme pořídit.

Jak je to u vás doma? Přistupujete k šetření všichni zodpovědně, nebo máte v rodině nějakého vrchního kontrolora, který ostatní vytrvale učí úspornému chování?

Redakce


19.4.2013   Rubrika: Náš domov   |   Komentářů 49   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zhasni! Zavři vodu! Taky se doma hádáte kvůli plýtvání energiemi?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Linda
Linda - 19.4.2013 7:56

Voda - sprchujeme se, je to jednoduchy, vanu nevlastnime. V dobe nejvetsich sporu s dvouma pubertackama zaridil manzel cosi ,co po 15minutach vyolo teplou vodu, takze pokud slecny nezvladly tak se dovysprchovaly ve studene.
Topeni mame v podlaze a zapiname ho nekdy v polovine rijne a vypiname nekdy v polovine dubna (letos jeste porad je zapnuto). V obyvaku je termostat na nejakych 20 stupnich, v kuchyni a predsini kolem 17, loznice je vypnuta, koupelny kolem 23 a decaky neresim, at si tam delaji co chteji. Termostat meri teplotu nekde ve vysce kolem 1,5m takze u zeme je tepleji.
Svetla mame usporny zarovky snad vsude, jenom halogeny v kuchyni a koupelnach zerou. V koupelnach se sviti jenom kdyz tam nekdo je, jinak vsichni zhasinaji, v kuchyni mi naopak rodina pije krev, protoze ja uvarim a zhasnu a necham jenom svetlo u stropu svitit a oni aby nasli talir nebo vidlicku musi rozsvitit vsech 7 halogenu a nezhasnou, proste jsou hromadne slepi.
Spotrebice mame vsechno od A vys, ale i tak se snazim prat plnou pracku a ne pulku, susicku pouzivam jenom v zime atak. TV, PC a vubec vsechny tyhle srandy jedou 24h denne, pokud je nikdo nepouziva tak jsou v stand by, ten knoflik na vypnuti maji u nas pouze pro srandu kralikum a ja jsem to uz vzdala smajlik - 16

 
loupák
loupák - 19.4.2013 7:51

Ala: smajlik - 76to by s tvým manželem u nás seklo,hrajou nám většinou dvě televize(kulisa-vím strašný,taky asi úchylkasmajlik - 72) a ještě dva počítače,ke kterým sem tam průběžně během večera zasednemesmajlik - 76...když to tak píšu,měli by jsme se nad sebou zamysletsmajlik - 80

 
Ala
Ala - 19.4.2013 7:45

Mám reflektor mladých doma v podobě mého muže. U něho je to již tak trochu úchylka. Pokud se někdo dívá na televizi sám a odskočí si na wc a muž jde právě okolo, tak TV vypne a při zpětném dotazu proč, vydá svou bvyklou hlášku, ..se nikdo nedíval . Podobně chodí zhasíná po nás. Je tak naučen z původní rodiny. Když se v zimě setmělo, počkalo se u nich potmě, až je čas spát, ve cca 19-20 hod. se rozsvítilo na nejnutnější úkony, zhaslo a šlo se do hajan.

 
loupák
loupák - 19.4.2013 7:19

Co se týče svícení,to máme s manželem nastavený stejně(asi z domova) a synka jsme na zhasínání,když odejde z místnosti kde je sám,upozorňovali už od malinka,tak to taky dělá automaticky...ALE co se týče kohoutů na topení,to máme přesně opačně,já tlumim,manžel přidávásmajlik - 20,mě je věčně vedro,manželovi zimasmajlik - 20,musel si zvyknout,že v ložnici netopíme a stále větráme,jinak bych se udusilasmajlik - 16,takže on spí pod dvěma péřovkama a s teplýma ponožkama i v létě(nechápu!) a já pod slabou dekousmajlik - 26 a to jsem od přechodu ještě hodně daleko,tak to bude asi masakrsmajlik - 76smajlik - 68...no a vodu plýtváme všichni stejně hodně,prostě jsme kachny a nemůžeme si pomoc,taky podle toho vypadají naše měsíční zálohy a doplácení každý roksmajlik - 72smajlik - 83

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-49
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 949.
Archiv anket.