Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková chce prosadit zákon, podle nějž bude možné děti tělesně trestat až od věku pěti let. Alespoň tak jsem si to v sobotu přečetla na portále iDnes.  Docela by mne zajímalo, jak se na to díváte vy, čtenářky, které jste již samy matkami nebo babičkami. Mně totiž tento návrh přijde úplně zcestný a mimo realitu, ačkoli sama nejsem přívržencem tělesných trestů.

Nicméně jsou chvíle, kdy plácnutí přes zadek nebo přes ruku na svých dvou synech ve věku dva a čtyři roky použiju. A nepřipadám si jako nějaký tyran. Samozřejmě, že se jim nejdřív snažím vše vysvětlit, ale když to nepomůže, tak to jedna „dobře mířená“ většinou rychle vyřeší a kluci se srovnají.

Nevím, jak vám, ale mám pocit, že takový zákon by dost zasahoval do mých práv jako rodiče, připadá mi šílené, že by mi někdo měl diktovat, jakým způsobem mám vychovávat své děti. Prosím, nezaměňujte to s tím, že bych souhlasila s týráním, to v žádném případě. Ti, kteří děti nepřiměřeně týrají, to budou dělat dál, zákon nezákon, a na takové lidi bych uplatňovala ty nejpřísnější tresty.

Jedná se mi o normální, běžnou výchovu v rodinách. Jsou děti, které prakticky nezlobí a bez problémů si nechají fackavše vysvětlit a poslechnou. A pak jsou takové (a ty mám doma), které zkoušejí, kam až můžou zajít. Když nepomůže první ani druhé varování, co s tím? Přece nejde dětem donekonečna xkrát za den vysvětlovat milión věcí pořád dokola. Mí synové jsou v tomto ohledu velmi vytrvalí. Jsou schopní některé věci zkoušet opakovaně, aby se přesvědčili, jestli jim to tentokrát třeba neprojde.  Nechci si připadat jako bezradná matka, která se bojí adekvátně zakročit, když uzná, že je to v danou chvíli jediné správné řešení.

Jak to máte s dětmi vy? Plácnete je občas? A připadá vám to normální? Nebo patříte k rodičům, kteří by v životě na své dítě nevztáhli ruku? A jaké výchovné metody používáte? Já jsem zkoušela různé zákazy a podobně, ale to se nikdy s trvalejším účinkem nesetkalo. Když klukům zakážu třeba večerníček, tak místo toho akorát zlobí.

Co si o zákoně, který vám bude diktovat styl a způsob výchovy vlastních dětí, myslíte?

Iveta


5.3.2012   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 50   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
denda04
denda04 - 5.3.2012 14:45

modroočka: máte pravdu ,ale tohle uzákonit ?? myslím si ,že žáden zákon nezabrání týrat ,děti pokud je chtějí ,bít , týrat tak to budou dělat i jak bude zákon ,který je na smajlik - 55 n a to jsou snad jiné páky smajlik - 58 a stejně i ,když do rodiny baba chodila tak nic neviděla ,nebo nechtěla vidět smajlik - 48smajlik - 36

 
mam-ča
mam-ča - 5.3.2012 14:41

modroočka: ..a Ty se domníváš, že nějaký Zákon zabrání sadistům aby své děti netýrali ?
Tímto Zákonem se dává do ruky zbraň různým vykutáleným dětičkám a pubertální mládeži, aby vydírali svoje rodiče.
Znám jednu rodinu, která vychovávala svého syna stylem "nepotlačování osobnosti". Ve školním věku syna se to šeredně obrátilo proti nim, kdy synek vyhrožoval rodičům, že nesplní-li jeho (jakékoli) požadavky, že odejde z domova, udá je FOD...apod.
Až se matka zpovykaného dítka naštvala, a když jí vyhrožoval odchodem z domova, bleskově mu hodila pár svršků do tašky a vystrčila ho za dveře.
Pak chvíli trnula, aby kluk opravdu neodešel mimo dům, ale vzteklé kopání do dveří jí přesvědčilo, že se k tomu dítě nechystá.
Po chvíli kopání ustalo a synáček požádal o vpuštění domů.
Ale to byl také konec "volné výchovy k pěstování osobnosti". smajlik - 58

 
modroočka
modroočka - 5.3.2012 14:13

Na světě vzniklo mnoho "hloupých zákonů", ne proto, že by politici neměli nic lepšího na práci. Důvodem byli lidé, v tomto případě sadisti, jejichž činy se vepsaly do smutných statistik.
Vždycky to tak bylo: za blbost jiných trpí i ti, kterých se to netýká.

 
mam-ča
mam-ča - 5.3.2012 13:47

denda04: sharon: Zmíněná madam se potřebovala zviditelnit, protože její projekty zmírají na úbytě, tak proč nepíchnout do vosího hnízda, že ? Reakcí bude dostatek a dostane se na první stránky bulvárů rychleji, než kdyby "odhalila bradavku" na plese snobů. smajlik - 42

"...zákon, podle nějž bude možné děti tělesně trestat až od věku pěti let."
smajlik - 68smajlik - 16smajlik - 5
Představuju si to tak, že se bude čekat na 5. narozeniny, a hned na to dostane dítě první pleskanec na zadek, se slovy : "A to máš za všechny ty lumpárny a vztekání se za uplynulých pět let !"smajlik - 27

 
sharon
sharon - 5.3.2012 12:51

mam-ča: denda04: a dvakrát...

 
denda04
denda04 - 5.3.2012 12:50

mam-ča: jsem PRO smajlik - 58smajlik - 64

 
mam-ča
mam-ča - 5.3.2012 12:36

Myslím, že paní Monika Šimůnková by potřebovala proplesknout ještě teď, aby se jí v hlavě rozsvítilo. Evidentně viděla malé (vztekem modrající) dítě jenom na fotce. smajlik - 58

 
sharon
sharon - 5.3.2012 12:35

tohle je naprosto bez komentáře.....kolik těch dětí ta dotyčná vychovala ???...................víc raději nenapíšu , nechci být sprostá.............

 
dadka
dadka - 5.3.2012 11:41

Naše holky bylycelkem hodné, mladší snad nikdy nedostala ani pohlavek, starší dostala 2x výprask, z toho jednou už vdospělosti, když mně ujely nervy nad výběrem jejího partnera.
Ale takové to plácnutí přes zadeček nebo ruku nepovažuji za trest, jen si dítě lépe uvědomí, co nemá dělat. Starší dcera, když byla malinká, pravidelně strkala ručičku do nočníku a s oblibou v ní žmoulala hovínko.Dostala dost přes zadek, a to několikrát, až mně jí bylo líto. Ale přestala to dělat.Lepší plácnutí než žloutenka.
Nemám ráda trestání dětí páskem, rákoskou nebo vařečkou, ale dobře míněné plácnutí někdy pomůže víc než deset domluv..

 
Verera
Verera - 5.3.2012 11:38

PEGG: A nebo to naopak paní pojala jako výsledek studie, že dítě lze vychovávat jen tak do 5 let. Takže do té doby vysvětlovat, pak už je vychované, když zlobí je to od něj zlomyslnost a potřebuje seřezat smajlik - 68

 
Verera
Verera - 5.3.2012 11:36

Eduna: I když třeba pro často uváděný příklad vběhnutí silnice mi plácnutí zrovna jako pojistka toho, že tam dítě nevběhne nepřipadá. Ono to vyvolá spojení : nesmím to dělat když mě někdo uvidí, protože pak mě plácnou. Takže si musím dát pozor, aby mě u toho nikdo neviděl. To plácnutí funguje na přerušení momentální nežádoucí činnosti, ale ne jako motivace do budoucna.

Tam se mi mnohem líp osvědčilo vysvětlovat už od malička a chválit, i přehnaně, za každé správné chování. V roce to děti ještě nechápaly, ale od roku a půl jim to najednou naskočilo a to byl věk, kdy se mi snažily ukázat jak jsou šikovné a za pochvalu by daly cokoli, takže se spolehlivě zhruba od té doby zastavovaly půl metru od silnice.

Pochybuju, že bych toho takhle snadno dosáhla občasným plácnutím.

 
PEGG
PEGG - 5.3.2012 10:57

Začít vychovávat až v pěti letech je už trochu mimosmajlik - 76

 
denda04
denda04 - 5.3.2012 10:56

PEGG: 10.12 smajlik - 58smajlik - 47 fajn kluk

 
orinka
orinka - 5.3.2012 10:56

Prostě tak to na světě chodí: dej blbci funkci - vymyslí lejstro!smajlik - 14

 
Eduna
Eduna - 5.3.2012 10:22

Paní zmocněnkyně pravděpodobně nemá dostatek smysluplné činnosti a vymýšlí hlouposti. Právě u malého dítěte je plácnutí občas nutné. Těžko budeme vysvětlovat tříletému dítěti, že nesmí utíkat do silnice, než to dopovídáme, tak ho přejede auto. Jedna na zadek ještě nikomu neublížila. U staršího dítěte už můžeme vysvětlovat. Hlavně je třeba, aby se rodiče věnovali dítěti v každém věku a nenechali ho růst jako dříví v lese, což se dnes také často děje.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76941.
    Archiv anket.