Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková chce prosadit zákon, podle nějž bude možné děti tělesně trestat až od věku pěti let. Alespoň tak jsem si to v sobotu přečetla na portále iDnes.  Docela by mne zajímalo, jak se na to díváte vy, čtenářky, které jste již samy matkami nebo babičkami. Mně totiž tento návrh přijde úplně zcestný a mimo realitu, ačkoli sama nejsem přívržencem tělesných trestů.

Nicméně jsou chvíle, kdy plácnutí přes zadek nebo přes ruku na svých dvou synech ve věku dva a čtyři roky použiju. A nepřipadám si jako nějaký tyran. Samozřejmě, že se jim nejdřív snažím vše vysvětlit, ale když to nepomůže, tak to jedna „dobře mířená“ většinou rychle vyřeší a kluci se srovnají.

Nevím, jak vám, ale mám pocit, že takový zákon by dost zasahoval do mých práv jako rodiče, připadá mi šílené, že by mi někdo měl diktovat, jakým způsobem mám vychovávat své děti. Prosím, nezaměňujte to s tím, že bych souhlasila s týráním, to v žádném případě. Ti, kteří děti nepřiměřeně týrají, to budou dělat dál, zákon nezákon, a na takové lidi bych uplatňovala ty nejpřísnější tresty.

Jedná se mi o normální, běžnou výchovu v rodinách. Jsou děti, které prakticky nezlobí a bez problémů si nechají fackavše vysvětlit a poslechnou. A pak jsou takové (a ty mám doma), které zkoušejí, kam až můžou zajít. Když nepomůže první ani druhé varování, co s tím? Přece nejde dětem donekonečna xkrát za den vysvětlovat milión věcí pořád dokola. Mí synové jsou v tomto ohledu velmi vytrvalí. Jsou schopní některé věci zkoušet opakovaně, aby se přesvědčili, jestli jim to tentokrát třeba neprojde.  Nechci si připadat jako bezradná matka, která se bojí adekvátně zakročit, když uzná, že je to v danou chvíli jediné správné řešení.

Jak to máte s dětmi vy? Plácnete je občas? A připadá vám to normální? Nebo patříte k rodičům, kteří by v životě na své dítě nevztáhli ruku? A jaké výchovné metody používáte? Já jsem zkoušela různé zákazy a podobně, ale to se nikdy s trvalejším účinkem nesetkalo. Když klukům zakážu třeba večerníček, tak místo toho akorát zlobí.

Co si o zákoně, který vám bude diktovat styl a způsob výchovy vlastních dětí, myslíte?

Iveta


5.3.2012   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 50   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Půjdu do kriminálu za to, že dám svému dítěti přes zadek?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50
PEGG
PEGG - 5.3.2012 10:12

Vždycky si vzpomenu na příhodu, kterou mi někdo vyprávěl nebo jsem někde četla, nevím:
Jela paní s dítětem v tramvaji a to dítě kopalo naproti sedící paní do holeně. Ta žádala matku,ať si dítě napomene, ale ona řekla, že nemůže, že má její dítě volnou výchovu. Nad tou paní(matkou) stál kluk, samé dredy, vyndal z pusy žvýkačku a vlepil ji té paní do vlasů. Ta vyletěla jak čert z krabičky a on jí povídá, no co, já mám volnou výchovusmajlik - 68

 
PEGG
PEGG - 5.3.2012 10:04

Šijeme si na sebe bič. Děti se vychovávat musí, taky nejsem zastáncem tělesných trestů, ale jak říká pisatelka, někdy jedna dobře mířená, je účinnější než tisíc slov. Já jsem dávala i učitelům povolení, že mé dítě můžou plácnout, je to lepší než poznámka , ale nikdy jsem je nebila, syn(27) dostal 2x a dcera(17) zatím ani jednou,ale je v pubertě, tak možná na to ještě dojdesmajlik - 68 Dnes to vidím kolem sebe, děti nikdo nevychovává, jsou drzé,panovačné a nemají před ničím úctu, všechno ničí a vědí, že se jim nemůže stát,nějaké ty,ty,ty je neúčinné a na grázly stejně neplatí. Dopadneme jako v Americe, děti budou chodit ozbrojené už do školy.smajlik - 76
Abych všechny neházela do jednoho pytle, většina dětí má naštěstí rozumné rodiče, kteří se jim věnují a tím je zároveň vychovávají, nejhorší jsou líní rodiče, kteří pro svůj klid na děti kašlou!

 
Verera
Verera - 5.3.2012 9:55

Ono je to fakt individuální. Dcera v životě nedostala, není to potřeba. Přesně pozná, kdy už je na hranici, za kterou nesmí . Dokáže vyhodnotit krizovou situaci a říct v pravou chvíli přesně to, po čem mi trest připadá zbytečný, případně sama si navrhne nějaké potrestání, patrně mírnější než by bylo ode mě, ale přesto dostatečné a já v tu chvíli, místo naštvání, mám co dělat, abych skryla úsměv, když mi to diplomaticky podává smajlik - 68

Syn naopak když se dostal do ráže, nevnímal okolí, nereagoval na nic, jakékoli napomínání mělo za následek jen stupňování nevhodného chování. Jediné, co ho zastavilo bylo plácnutí na zadek, protože to se urazil , zapomněl na to, co prováděl a okatě začal trucovat, tj. účel to splnilo. Prostě informace mu do hlavy dorazila pouze postrčena plácnutím na zadní konec.

Tělesné tresty až od 5 let mi přijdou jako nesmysl. Tak buď je to špatně úplně a nebo ne. I dvouleté dítě chápe souvislost mezi plácnutím a činností, stejně tak už chápe, že něco nesmí dělat a dělá to přesto, zkouší co mu projde.

Možná, že paní Šimůnková má představu, že do 5 let jsou děti hloupoučká stvoření, která nejsou schopna samostatného přemýšlení. Myslím, že až bude mít své děti, velice rychle změní názor.

 
Juana
Juana - 5.3.2012 9:19

Děti jsem plácala právě v předškolním věku, dneska výjimečně ode mne dcera jednu schytá, to už ale musí být - asi tak jednou ročně. Synkovi jsem jednu vrazila asi naposledy v jeho dvanácti letech, ale to byla opravdu výjimka. Ovšem v předškolním věku naplácáno dostali častěji, hlavně kluk, ten byl nebezpečný sám sobě. Ono se to těžko vysvětluje "nelez do ulice, přejede tě auto" - jedna dobře umístěná na zadek myslím dodá vysvětlování na důrazu. Prostě dítko si snáz uvědomí, že to rodič myslí opravdu vážně a že nemá cenu protestovat a diskutovat.

 
Aja
Aja - 5.3.2012 8:53

Až madam odrodí, tak bude vymýšlet novelizace svého pitomého zákonasmajlik - 34

 
Almega
Almega - 5.3.2012 8:53

Právě malým dětem do těch cca 5 let nemá moc smysl něco vysvětlovat a daleko jednodušší je plácnout na zadek nebo dát buráka neb ťuknout vzadu do hlavy kloubem ukazováčku a je klid.Paní výše uvedená je asi jen teoreticky vzdělaná,jedináček a bezdětná-jinak nechápu její divný názor.

 
denda04
denda04 - 5.3.2012 8:38

kde pak je obybaj ma mamko .......smajlik - 67smajlik - 68

 
denda04
denda04 - 5.3.2012 8:36

taky si myslím ,že to co tu se děje je na smajlik - 55 za plácnutí málem do krimu a za týraní se ani nepřijde to by měla jít baba ,která to má na starost pak na ROKY

plácnout vychovně není zlo né mlácení , vím to od známe z Řecka tam děcka můžou vše a je to na palici řikala ,že by to bila o 106 smajlik - 58smajlik - 67smajlik - 68

 
Křeček
Křeček - 5.3.2012 8:16

Občas plácnu a pak mi stačí jen houknout "že ti jednu vrazím" - a je klid. Dcery vědí, že to myslím vážně, tak raději poslechnou a většinou plácnout nemusím.

 
Křeček
Křeček - 5.3.2012 8:12

HelenaPa: smajlik - 34

 
jasmine
jasmine - 5.3.2012 8:04

Pro fyzické tresty nejsem,ale je dítěti dát pohlavek ,výchovný pohlavek,něco jiného než-li bití.Nikdy jsem vyslověně své syny nebila,ale někdy dokázali vytočit,jako malý,že již ten pohlavek musel přijít ............U nás je vše vážně postavené na hlavu,celý náš systém............smajlik - 76smajlik - 76

 
Linda
Linda - 5.3.2012 7:50

Rekla jsem jednou ne, podruhy ne a potreti ji chytly.. prezily deti i já, ale NIKDY ne na verejnosti nebo pred svedky. Vzdy a pouze doma mezi 4 stenama sama s detmi.
Serezat dite povazuji za mou vychovnou chybu, ze jsem nenasla jiny prostredek jak ho ukocirovat, ale placnout pres ruku kdyz mi po dvacaty strka namazany toust do cd prehravace je podle me lepsi a vychovnejsi nez sprasknout ruce a tvrdit, ze dite neposlouchá a tak se na to vykaslu, nakonec cd prehravac nestoji majlant a deti z toho vyrostou.
A jestli me neco nebo nekdo dokazal vytocit do ruda, tak to nebyly deti anebo soocialka se zajimavyma dotazama, ale baby duchodkyne a zaslouzile matky, kteri hodnotily hlasite a pred detma me vychovne chyby (kdyz sebou dcerunka placla na zada se vsema 4 do vzduchu a zacala jecet jak pominuta k vuli naproste kravine a já misto abych ji konejsila = rozumej dobra rada premoudrele duchodkyne - tak jsem se na ni v klidu divala a povidala si se starsi a kdyz ten urvanej pulec zacal modrat tak jsem ji zlila vodou z lahve - pro tento ucel vzdy s sebou ve sportaku- a kdyz zacala lapat po dechu odesly jsem vsichni 3 stredem). Pomerne vsedni prihoda smajlik - 42(dodnes se divim, ze jsem ty deti nezabila smajlik - 16).

 
Angua
Angua - 5.3.2012 7:09

Než jsem měla děti, tak jsem byla podobného názoru - že jde vychovávat i bez plácnutí. Totéž jsem si myslela ještě, když synovi bylo cca 18 měsíců. Teď jsou mu skoro 3 a názor jsem poněkud poupravila smajlik - 16
Myslím, že 5letému dítěti už jde spoustu věcí vysvětlit, takže tam fyzické tresty trochu pozbývají smysl.
A "my nejlíp víme, jak byste měli vychovávat své děti", to snad radši ani nebudu komentovat smajlik - 71smajlik - 65

 
tornado-lou
tornado-lou - 5.3.2012 7:01

z vladnich zmocnencu pro lidska prava ale padaji samy perly. jeste ze je mame. je s nim fakt sranda.

 
tornado-lou
tornado-lou - 5.3.2012 7:00

pripada mi to ujety. jednak nechapu, jak pani prisla na to, ze placnout 4,5leteho je problem a 5leteho ne a jednak mam pocit, ze s petiletym ditetem se uz da domluvit. rozumi, chape, vi co smi a nesmi, takze se podel me placani uplne miji ucinkem. spis se to dite nastve a zacne delat naschvaly.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-50