Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Magazín pro Šťastné ženy

 

Dokud máma funí, budu bydlet u ní

Dokud máma funí, budu bydlet u ní

Nevím, jestli u vás najdu pochopení nebo jestli mě odsoudíte, ale zkusím se vás zeptat na váš názor. Je to poněkud citlivé téma, protože s e jedná o mé dítě, byť už dávno dospělé. Synovi je dvaatřicet let a stále bydlíme společně. Pro mne už to začíná být problém.

Jsem rozvedená, syna jsem v podstatě vychovala sama, jeho otec od nás odešel, když mu bylo šest let. Nikdy jsem nikoho jiného domů nepřivedla, ve smyslu jako životního partnera. Nějaké známosti jsem samozřejmě v průběhu let měla, ale vždycky to bylo jen takové povyražení, nic vážného. Ani jsem žádný trvalejší vztah nehledala. S exmanželem jsem si užila dost ošklivého a vyhovovalo mi, že žádného chlapa v domácnosti nemám.

Syna jsem zvládala v pohodě, kromě pár let v období puberty, kdy to bylo náročnější, si na něj nemůžu stěžovat. Vystudoval střední a pak i vysokou školu, posléze si našel dobrou práci. Občas měl nějakou známost, ale každá vždycky po několika měsících skončila. Ještě do nedávna mi připadalo samozřejmé, že dokud nemá vážný vztah, bydlí doma a nikam se nestěhuje. Říkala jsem si, co by asi dělal sám někde v nějakém pronájmu.

Jenže poslední dobou zjišťuju, že už mě to nějak začíná zmáhat. Dokud byl dítě a student, bylo to něco jiného. Ale teď už je to dospělý muž a připadá mi nepatřičné, že se pořád „drží mámy za sukni“. Mám třípokojový byt, on je ve svém „dětském“ pokoji, já mám taky svůj prostor, společný je obývák, kuchyň a příslušenství.

Hlavní problém vidím v tom, a asi jsem to zavinila já sama, že se syn doma stále chová jako když byl dítě. To znamená, že ode mne přijímá veškerý servis. Tedy, rozdíl je, nežije u mne zadarmo, měsíčně mi docela výrazně přispívá. Ale jinak – nákupy, jídlo, úklid, prádlo, to vše je na mých bedrech a on to bere zcela samozřejmě. Ráno odejde do práce, večer se vrátí, dostane večeři, prohodíme pár vět a a pak si zaleze do svého pokoje. Málokdy jde někam ven, působí na mě jako takový vlk samotář.

Brzy mi bude šedesát, už bych ráda měla vnoučata a momentálně bych úplně nejradši měla už svůj vlastní klid. Stydím se za to, ale už mě nějak nebaví každý den vyvářet, nakupovat, myslet na jeho prádlo, aby mě vypráno a vyžehleno, povlečenou postel apod. Je mu už přes třicet a myslím, že je nejvyšší čas, aby se osamostatnil.

Minulý týden jsem s ním na toto téma opatrně hodila řeč, zeptala jsem se ho, jestli neuvažoval, že by bydlel sám, že už je mu dost roků a myslím si, že pro potencionální partnerku nebude chlap, bydlící u maminky, nějak zvlášť atraktivní. Odpověděl mi, že se nikam stěhovat nechce, že mu to vyhovuje, jak to je a až potká tu pravou, tak pak to bude řešit. Dál jsme to nerozebírali, neměla jsem odvahu mu přímo říct, že mně už to takhle nevyhovuje, že bych už ráda měla svůj klid. Mám pocit, že by to vzal tak,. Že mi překáží a že ho vyhazuju a mohlo by ho to ranit.

Nevím, jak tuhle situaci vyřešit. Myslíte, že je na místě být v tomto ohledu k synovi trochu razantnější? Nebo jsem sobecká, když myslím jen na sebe a na své pohodlí? Nějak se v tom plácám.

Renata


17.5.2017   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 56   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dokud máma funí, budu bydlet u ní

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Ivi
Ivi - 17.5.2017 12:35

Já bych řekla, že synáček možná ani tak nechce teplou večeři, uklidit nebo vyžehlit. Ale maminka mu to nanese až pod nos a byl by blbec, kdyby si to nevzal (on sám by se určitě bez spousty věcí obešel). A z vlastní zkušenosti vím, že chlapi mají jiné myšlení. Mám taky hodně dospělého syna, který bydlel donedávna doma. Když jsem řekla "vyžehli", vyžehlil (možná lépe než já), nákupy chodil odtahat samozřejmě, sám nakoupil podle seznamu (bohužel neuměl nakoupit náhradu, když přesně definovaná věc zrovna nebyla), když jsem řekla "vaříš", klidně uvařil. Jediná potíž byla, že když jsem řekla "vytři", tak diskutoval, protože jeho rozlišovací schopnost nebyla dostatečná na mírné zašlapání předsíně. Kupodivu u luxování nediskutoval, i okna umyl. Postupem času a metodou pokusů a omylů jsem došla k tomu, že pokud chci, aby něco udělal, musím mu to přesně a jasně říct a případně dát návod jak. To, že mi poněkud déle trvalo, než jsem nastolila tento stav byla víc moje vina než jeho, protože chlapi některé věci prostě nevidí (navíc jsem ženská a samozřejmě tyhle práce udělám "nejlíp" - chlapi tohle mají zase s "mužskými" pracemi, jako je např. oprava auta). Takže za mě radím delegovat pravomoci a nebýt líná chlapečka úkolovat. Pokud se bude podílet na domácnosti, tak nevidím problém ve společném bydlení.

 
Nofar
Nofar - 17.5.2017 11:35

JEDINE HO HODIT DO VODY A NECHAT HO, AT SE NAUCI PLAVAT. NENI MI ALE JASNE, PROC KOLEM SYNACKA TAK POSKAKUJETE. CHCE TEPLOU VECERI? AT SI JI UVARI. CHCE VYZEHLENOU KOSILI? AT POPADNE ZEHLICKU. A VRAZTE MU JEDNOU TYDNE SEZNAM NAKUPU.

 
Jarča*
Jarča* - 17.5.2017 11:33

kubikm: no jo, ale jsou maminky, zrovna tak jako manželky, které si myslí, že to samy udělají nejlípsmajlik - 26smajlik - 68
Příklad - ráno někdy mívám společnou cestu do práce s jedním pánem, je mu už přes 70, ale pořád učí na VŠ. Povídáme si o lecčems, tak mi taky kolikrát vykládal, jak vařil, uklízel, pral nebo žehlil. Před pár roky mu umřela žena, říkal, že ona ho nikdy k ničemu nechtěla pustit, a teď mu nezbývalo než se to naučit.
Oni ti chlapi nejsou tak neschopní, ale proč by se do něčeho hrnuli, když je jim dáváno najevo, že ta jejich pomoc vlastně ani není třeba.

 
kubikm
kubikm - 17.5.2017 11:07

Jarča*: já bych vycházela z toho, že spolu žijí jako partnerský pár....samozřejmě bez sexu.....tak prostě tak žít důsledně
společně na velký nákup...až půjdeš z práce, kup housky, nebo pod. dle momentální potřeby
on luxuje celý byt, myje okna, ona pere a žehlí
na nádobí koupit myčku
s vařením se střídat - svíčkovou asi maminka, ale na špagety, minutky? klidně mladej...

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:49

jednou kliknu a je tu X krát......sfině myš....smajlik - 36

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:48

Jarča*: vím že se ptá......radí se těžko a stejně si musí udělat podle svého.....smajlik - 26smajlik - 26

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:48

Jarča*: vím že se ptá......radí se těžko a stejně si musí udělat podle svého.....smajlik - 26smajlik - 26

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:48

Jarča*: vím že se ptá......radí se těžko a stejně si musí udělat podle svého.....smajlik - 26smajlik - 26

 
Jarča*
Jarča* - 17.5.2017 10:43

sharon: no, u nás mladší brácha takysmajlik - 68
Jinak, proč radit - asi proto, že se Renata ptásmajlik - 26

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:37

kubikm: to sice divný je , ale víš co....je to jejich věc....proč radit tak nebo onak.....u nás já musela , ségra skoro o 5 let mladší byla mazánek....smajlik - 68

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:37

kubikm: to sice divný je , ale víš co....je to jejich věc....proč radit tak nebo onak.....u nás já musela , ségra skoro o 5 let mladší byla mazánek....smajlik - 68

 
kubikm
kubikm - 17.5.2017 10:26

sharon: víš, co je divný? ten chlap nemá ani kamarády, ani kamarádky, žádná parta z práce....asi je divnej, nejen línej jak veš
proč ho matička nezapojila už dávno? to my s bráchou jsme tedy hodně pomáhali....

 
sharon
sharon - 17.5.2017 10:05

ten dnešní článek už tu byl je mi moc povědomej......a co si myslím ? že je to každýho věc jak bydlí s kým bydlí jak žije..............já bych děti taky nevyhnala..........ségra bydlí taky se dvěma synama ze tří , jeden uklízí a druhý vaří a peče , oba pracují a ségra jim žádný servis nedělá max vyžehlí.....a má se dobře nemusí z důchodu počítat každou korunu a klukům kdyby to vadilo tak se trhnou.........( mnohdy je to lepší jak manžel který s ničím nepomůže )...
ono se to druhým dobře radí a přitom jim do toho nic není, každý si nemůže dovolit hypotéku na vlastní bydlení a proč platit drahé pronájmy......já proti tomu nic nemám, horší je když si dcera pořídí dítě nebo dvě , strčí je rodičům a zdrhne....ted to bylo v tv......

 
ax
ax - 17.5.2017 9:27

1) Něžné naznačení nepomohlo, musíte mu to tedy říct přímo a na rovinu!!!
2) Proč vaříte teplé večeře? Jestli kvůli sobě, pak ok. Jestli kvůli němu, okamžitě toho nechte.
3) Proč nakupujete sama? Na velký nákup můžete zajet společně o víkendu a přes týden nakupujte jen to nejnutnější (pečivo) + to, na co máte vy sama chuť.
4) Vyprat mu můžete (předpokládám, že máte pračku), ale nežehlit.

 
mam-ča
mam-ča - 17.5.2017 8:45

Linda: No, někde se začít musí. Ono těm přerostlým dětem většinou vůbec nedochází, že by máma mohla mít taky nějaký vlastní život, kromě pečování o potomka. A proč by to najednou mělo být jinak, když to doteďka báječně fungovalo ? Možná se syn domnívá, že je máma ráda, že ho má doma, že aspoň není sama a má "životní náplň" v tom, že se má o koho starat.
Renata bude muset synovi říct, že ho má nadále ráda, ale už jí to takhle nevyhovuje. Že je nejvyšší čas, aby se osamostatnil.
To bude zřejmě ten největší problém.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-56
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388232.
Archiv anket.